Skip to main content

Spłonęło około 2,4 hektara lasu ☹

| MP | Bezpieczeństwo
foto: Nadleśnictwo Sieraków
foto: Nadleśnictwo Sieraków

Niestety pogarszające się warunki wodne, okresy suszy, brak śniegu zimą w istotny sposób wpływają na zwiększenie zagrożenia pożarami lasów Puszczy Noteckiej.

Puszcza Notecka to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce. Są to grunty o najniższych klasach jakości, gdzie z uwagi na ubogie siedliska leśne jedynymi gatunkami jakie są w stanie sprostać tym warunkom gatunki iglaste, w szczególności sosna. Taka sytuacja powoduje, że lasy w naszymregionie w znakomitej większości zaliczane są do grupy o największym zagrożeniu pożarowym. Leśnicy już na przełomie marca/ kwietnia wprowadzili stałe dyżury obserwacyjne i monitorują przy pomocy wieży obserwacyjnych cały obszar. Wystarczy kilka dni bez opadów i automatycznie w naszym regionie, zaczyna obowiązywać duże zagrożenie pożarowe w lasach. Zagrożenie takie jest w momencie, gdy w trakcie badania wilgotności ściółki jest mniejsza niż 10%! W obecnej chwili mamy właśnie takie zagrożenie, praktycznie w całej Polsce!

zagrozenie pozar polska

źródło: https://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

W obecnym roku sytuacja pożarowa jak do tej pory była dość stabilna, jednak trzy dni temu, 9.05.2023, uległo to zmianie, ponieważ doszło do dużego pożaru lasu na terenie Nadleśnictwa Sieraków, które podało informację o pożarze: O godzinie 10.40 pani pełniąca dyżur na dostrzegalni przeciwpożarowej zgłosiła zadymienie w okolicy między leśniczówkami Kukułka i Czapliniec. Natychmiast po tym powiadomione zostały odpowiednie służby, które dokładnie zlokalizowały pożar w Puszczy Noteckiej. Już po kilkunastu minutach na miejscu zjawili się strażacy z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej, w sile 14 zastępów. Sytuacja była bardzo trudna, ponieważ akcję gaśniczą utrudniały silne podmuchy wiatru. Na pomoc wezwano 3 samoloty gaśnicze Lasów Państwowych z RDLP Poznań i RDLP Szczecin. Dramatyczna walka z ogniem trwała kilka godzin i tylko dzięki sprawnemu działaniu straży pożarnej, leśników oraz nieodzownej pomocy dromaderów nie doszło do pożaru Puszczy Noteckiej, jaki był przed laty. Pożar swoim zasięgiem objął razem 2,40 ha lasu, w tym: 0,47 ha młodnika, 0,18 ha zrębu, 1,75 ha drzewostanu 92-letniego. Wszystko wskazuje na to, że przyczyną zaprószenia ognia było zwarcie linii energetycznej niskiego napięcia spowodowane silnymi podmuchami wiatru.

Należy podkreślić, że 2,40 hektara, to powierzchnia bardzo duża jak na pożar lasu. Bywały lata, w których taka powierzchnia nie uległa spaleniu w danym Nadleśnictwie nawet przez rok! W walce z pożarami pomagają leśnikom samoloty gaśnicze. Co roku na ochronę lasów przed ogniem Lasy Państwowe przeznaczają ponad 100 mln zł, z czego blisko 30% pochłaniają koszty czarterowania na cały rok ponad 40 samolotów patrolowych i gaśniczych oraz kilku śmigłowców. Lasy Państwowe są jedyną służbą leśną w Unii Europejskiej, która ma do dyspozycji taką gaśniczą flotę powietrzną.

 

Źródło, foto: Nadleśnictwo Sieraków

 

Oborniccy policjanci zatrzymali 3 osoby, które były poszukiwane do odbycia wcześniej zasądzonej kary oraz 1 osobę do ustalenia miejsca pobytu.
Do tragedii doszło w Poznaniu, podczas akcji gaszenia pożaru kamienicy przy ul. Kraszewskiego. Dwóch strażaków zginęło w chwili wybuchu, znajdowali się oni w najniższej kondygnacji budynku.
W Zawadach piorun uderzył w budynek mieszkalny. Obyło się bez dużych strat.
Oborniccy policjanci z wydziału kryminalnego dokonali zatrzymania 29-latniego mężczyzny, podejrzanego o posiadanie znacznej ilości narkotyków.
Zastrzeżenie numeru PESEL staje się w obecnej chwili jednym z najważniejszych zasad bezpieczeństwa swojej tożsamości! Warto go mieć na stałe zastrzeżony, ale trzeba pamiętać o konsekwencjach!
Oborniccy policjanci zatrzymali mężczyznę, który przywłaszczył sobie 2 auta.
Załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które tylko w ubiegłym roku były wzywane do prawie 12 tys. wypadków i pilnych, trudnych przypadków, muszą się ciągle szkolić, żeby być w stanie jak najlepiej pomagać pacjentom m.in. po ciężkich urazach, poparzeniach czy nagłym zatrzymaniu akcji serca.