fbpx

O bezpiecznych wakacjach rozmawiano w Rogoźnie (foto)

O bezpiecznych wakacjach z uczestnikami obozu sportowego w Rogoźnie rozmawiali policjanci i ratownicy z rogozińskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

5 sierpnia br. nad jeziorem w Rogoźnie, uczestnicy obozu sportowego wzięli udział w spotkaniu z policjantami oraz z ratownikami WOPR. Na plaży omówiono jak bezpiecznie spędzić wakacje, w tym również nad wodą. Było to spotkanie w ramach kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają” oraz działań ukierunkowanych na bezpieczeństwo podczas wakacji letnich w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

Na miejscowej plaży dzielnicowi z Komisariatu Policji w Rogoźnie wspólnie z profilaktykiem z Komendy Powiatowej Policji w Obornikach omówili kwestie dotyczące bezpieczeństwa podczas wakacji letnich, bezpiecznego spędzania czasu nad wodą czy też podczas zabaw i prac polowych na wsi.

W dalszej części spotkania mł. asp. Paweł Witzberg profilaktyk z obornickiej komendy omówił zachowania ryzykowne podejmowane przez młodzież w trakcie wakacji, m in. ucieczki z domu, palenie papierosów czy też spożywanie alkoholu. Nie zabrakło również tematyki dotyczącej zażywania narkotyków i tzw. „dopalaczy”. Mundurowy przedstawił nie tylko prawne, ale także zdrowotne aspekty związane z zażywaniem narkotyków i tzw. dopalaczy w ramach programu „Dopalacze niszczą życie” oraz kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają”, której hasło brzmi „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”.

Podczas prowadzonych rozmów z uczestnikami obozu, funkcjonariusze przedstawili podstawowe informacje dot. Policji, realizowanych zadań czy też jej funkcjonowania. Policjanci krok po kroku wyjaśnili zainteresowanym jak przebiega proces rekrutacji do Policji oraz jak wygląda dalsza ścieżka zawodowa policjanta. W swoich wystąpieniach mundurowi podkreślali, iż służba w Policji jest trudna i wymagająca, ale też przynosząca wiele satysfakcji.

Ważnym elementem poniedziałkowego spotkania było zwrócenie uwagi, także na kwestię bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nieodzownym tematem był niechroniony uczestnik ruchu drogowego w aspekcie pieszego i rowerzysty. Podkreślono dość mocno tematykę związaną z poruszaniem się chodnikiem, przechodzeniem na drugą stronę jezdni, korzystaniem ze ścieżek rowerowych. Starszej młodzieży uczestniczącej w spotkaniu przedstawiono skutki nierozważnej i brawurowej jazdy, przestrzegając przed kierowaniem w stanie nietrzeźwości.

W trakcie spotkania profilaktyka policyjna uzupełniona została o pokaz resuscytacji krążeniowo – oddechowej oraz sposób postępowania z poszkodowanym. Krótkie szkolenie przeprowadzili ratownicy WOPR Rogoźno: Krystian Lach, Dominik Budziński oraz Dawid Ziółkowski, instruując również jak prawidłowo wezwać pomoc. Każdy chętny pod czujnym okiem ratowników mógł doskonalić jakże ważne umiejętności udzielania pierwszej pomocy.
Na zakończenie spotkania uczestnicy obozu mogli skorzystać z alkogogli i trzeźwym okiem spojrzeć na otaczającą rzeczywistość przez osobę nietrzeźwą.
Uczestnikom spotkania wręczono ulotki informacyjne dot. tematyki dopalaczy, bezpieczeństwa nad wodą, zaproszenia do udziału w konkursie „filmowy przeWODNIK” oraz ulotki w ramach akcji „Zostań jednym z nas”.