Przejdź do głównej treści


Opakowania jednorazowe: co tak naprawdę znaczy słowo EKOLOGICZNE?

| tekst sponsorowany | ECO newsy

Z ciekawością obserwujemy debatę publiczną na temat plastiku w środowisku naturalnym. Nie da się ukryć, że opakowania jednorazowe to w dużej mierze produkty właśnie wykonane z tworzywa sztucznego. W mediach społecznościowych widać, jak radykalne poglądy na kwestie naczyń jednorazowych ma społeczeństwo. Jednak w praktyce średnio około połowy produktów na rynku jest pakowana właśnie w opakowania plastikowe. Czy wszystkie one są nieekologiczne i z samej swojej definicji – szkodliwe?

Opakowania jednorazowe EKO nie muszą być z papieru!

Pierwszym mitem, jaki utarł się w naszej zbiorowej świadomości jest to, że każde opakowanie jednorazowe, a także naczynie plastikowe, jak talerzyk, miska czy kubek jednorazowy, są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Sam materiał, np. PET lub EKO-PET, to rozwiązania, które nie szkodzą, jeśli tylko się nimi odpowiednio gospodaruje. Fakt, nie są to produkty biodegradowalne, ale w pełni recyklingowane. Oznacza to, że cykl życia produktu, jakim jest opakowanie jednorazowe z PET jest z założenia całkiem długi, gdyż odpad w postaci naczynia jednorazowego, pudełka lub zwykłej butelki powinien podlegać segregacji, wychwyceniu ze strumienia odpadów komunalnych i ponownemu wykorzystaniu.

Można więc rzec, że ekologiczne opakowania jednorazowe również wykonywane są z tworzyw sztucznych, ale o takich właściwościach, by mogły wielokrotnie brać udział w cyklu przetwarzania i ponownej produkcji. Projektując takie opakowania jednorazowe trzeba tak opracować formułę oraz przewidzieć przyszłe zarządzanie tymi naczyniami jednorazowymi, by tzw. cykl życia produktu był długi.

recup 4481723 1280

Fot. Ekologiczne kubki jednorazowe

Opakowania ekologiczne – rozwiązania biodegradowalne

Oczywiście z zasady gospodarowanie odpadami z tworzyw sztucznych powinno pozwalać nam na odzyskiwanie olbrzymich ilości surowca do ponownego wykorzystania w przemyśle opakowaniowym. W praktyce jednak opakowania jednorazowe, a szczególnie naczynia plastikowe, jak kubki jednorazowe, talerzyki, sztućce czy słomki, lądują w ekosystemie. To wina człowieka. Czy jest jakaś alternatywa, by nie utonąć w plastikowych śmieciach?

Jednorazowe opakowania ekologiczne wykonywane są z materiałów biodegradowalnych, aktualnie jest to głównie papier/karton (np Tego typu naczynia jednorazowe, nawet jeśli trafią do środowiska naturalnego, to nie będą w nim na zawsze, lecz pozostaną jedynie do czasu samoistnego rozkładu przez biosferę. Opakowania tego typu oferuje m.in. wielkopolski producent opakowań jednorazowych Ajk-opakowania.eu.

Co ciekawe, technologia produkcji opakowań ekologicznych w ostatnich latach znacząco nabrała rozpędu. Jest to prawdopodobnie spowodowane regulacjami unijnymi, według których naczynia jednorazowe, jak wcześniej wspomniane kubki lub tacki, mają być wykonane wyłącznie z materiałów ulegających biodegradacji. Dzisiaj w ekologicznym opakowaniu napijemy się kawy, zjemy gorącą zupę, odbierzemy zamówioną pizzę, a nawet zestaw obiadowy. W popularnych sieciach fast food wycofuje się plastikowe słomki do napojów, a zdecydowana większość opakowań np. do frytek czy hamburgerów, wykonana jest w całości z papieru.

Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie od dzisiaj prezentuje wystawę fotografii „Ptaki na wodzie i na ziemi, na drzewach i na niebie, zawsze blisko Ciebie”.
Gwarancja przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju czy też wspieranie ekologii w trakcie codziennego funkcjonowania to zdecydowanie jedne z najważniejszych cech charakterystycznych w przypadku technologii rotomouldingu.
Od wielu lat w Rogoźnie toczy się batalia w sprawie progu piętrzącego na ujściu jeziora Rogoźno do rzeki Małej Wełny. Gmina Rogoźno wystosowała pismo do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
PWiK Oborniki realizuje kolejny projekt, który polega na gromadzeniu deszczówki. Wdrożono inwestycje w cenie około 61 tysięcy.
W ciągu niespełna dwóch dekad ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowały około 115 mld zł bezpośrednich strat – wynika z analizy IOŚ-PIB. To rocznie średnio 6 mld zł strat.  Najbardziej kosztowne są susze i powodzie, które ze względu na zmiany klimatu mogą pojawiać się coraz częściej. To rodzi wie...
Mimo postępu technologicznego i obierania przez wiele firm ekologicznych strategii zarządzania firmą, w funkcjonowanie zakładów przemysłowych wciąż wpisane jest generowanie zanieczyszczeń.
Samorządy mogą w tym celu lepiej wykorzystywać dostępne już zasoby. Według ONZ w globalnej skali miasta odpowiadają za 60–80 proc. całkowitego zużycia energii i 75 proc. emisji CO2.