Skip to main content

Opakowania jednorazowe: co tak naprawdę znaczy słowo EKOLOGICZNE?

| tekst sponsorowany | ECO newsy

Z ciekawością obserwujemy debatę publiczną na temat plastiku w środowisku naturalnym. Nie da się ukryć, że opakowania jednorazowe to w dużej mierze produkty właśnie wykonane z tworzywa sztucznego. W mediach społecznościowych widać, jak radykalne poglądy na kwestie naczyń jednorazowych ma społeczeństwo. Jednak w praktyce średnio około połowy produktów na rynku jest pakowana właśnie w opakowania plastikowe. Czy wszystkie one są nieekologiczne i z samej swojej definicji – szkodliwe?

Opakowania jednorazowe EKO nie muszą być z papieru!

Pierwszym mitem, jaki utarł się w naszej zbiorowej świadomości jest to, że każde opakowanie jednorazowe, a także naczynie plastikowe, jak talerzyk, miska czy kubek jednorazowy, są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Sam materiał, np. PET lub EKO-PET, to rozwiązania, które nie szkodzą, jeśli tylko się nimi odpowiednio gospodaruje. Fakt, nie są to produkty biodegradowalne, ale w pełni recyklingowane. Oznacza to, że cykl życia produktu, jakim jest opakowanie jednorazowe z PET jest z założenia całkiem długi, gdyż odpad w postaci naczynia jednorazowego, pudełka lub zwykłej butelki powinien podlegać segregacji, wychwyceniu ze strumienia odpadów komunalnych i ponownemu wykorzystaniu.

Można więc rzec, że ekologiczne opakowania jednorazowe również wykonywane są z tworzyw sztucznych, ale o takich właściwościach, by mogły wielokrotnie brać udział w cyklu przetwarzania i ponownej produkcji. Projektując takie opakowania jednorazowe trzeba tak opracować formułę oraz przewidzieć przyszłe zarządzanie tymi naczyniami jednorazowymi, by tzw. cykl życia produktu był długi.

recup 4481723 1280

Fot. Ekologiczne kubki jednorazowe

Opakowania ekologiczne – rozwiązania biodegradowalne

Oczywiście z zasady gospodarowanie odpadami z tworzyw sztucznych powinno pozwalać nam na odzyskiwanie olbrzymich ilości surowca do ponownego wykorzystania w przemyśle opakowaniowym. W praktyce jednak opakowania jednorazowe, a szczególnie naczynia plastikowe, jak kubki jednorazowe, talerzyki, sztućce czy słomki, lądują w ekosystemie. To wina człowieka. Czy jest jakaś alternatywa, by nie utonąć w plastikowych śmieciach?

Jednorazowe opakowania ekologiczne wykonywane są z materiałów biodegradowalnych, aktualnie jest to głównie papier/karton (np Tego typu naczynia jednorazowe, nawet jeśli trafią do środowiska naturalnego, to nie będą w nim na zawsze, lecz pozostaną jedynie do czasu samoistnego rozkładu przez biosferę. Opakowania tego typu oferuje m.in. wielkopolski producent opakowań jednorazowych Ajk-opakowania.eu.

Co ciekawe, technologia produkcji opakowań ekologicznych w ostatnich latach znacząco nabrała rozpędu. Jest to prawdopodobnie spowodowane regulacjami unijnymi, według których naczynia jednorazowe, jak wcześniej wspomniane kubki lub tacki, mają być wykonane wyłącznie z materiałów ulegających biodegradacji. Dzisiaj w ekologicznym opakowaniu napijemy się kawy, zjemy gorącą zupę, odbierzemy zamówioną pizzę, a nawet zestaw obiadowy. W popularnych sieciach fast food wycofuje się plastikowe słomki do napojów, a zdecydowana większość opakowań np. do frytek czy hamburgerów, wykonana jest w całości z papieru.

Można by z definicji zaapelować do władz gminy, powiatu, województwa, Polski, aby wprowadzić urzędowy nakaz niszczenia tej rośliny, tylko czy byłoby to skuteczne bez odpowiedniej edukacji – na pewno nie.
Pszczoły są prawdziwym skarbem natury. Pełnią niezastąpioną funkcję w ekosystemach – to właśnie im zawdzięczamy istnienie wielu gatunków roślin. Bez nich dieta człowieka byłaby znacznie uboższa, a różnorodność biologiczna zagrożona. Obchodzony 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół jest świetną okazją, ...
ORLEN uruchomił w Poznaniu swoją pierwszą w Polsce, ogólnodostępną, całodobową stację wodorową, na której można tankować samochody osobowe, ciężarowe i autobusy miejskie. Z każdym rokiem to „paliwo przyszłości” będzie odgrywać coraz większą rolę w transporcie. Do końca tej dekady ORLEN planuje bu...
Już 24 maja od godz. 17:00 w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek odbędzie się druga edycja Nocy Muzeów! Czeka na Was bogaty program pełen atrakcji i edukacyjnych doświadczeń przygotowanych przez leśników z nadleśnictw LKP „Puszcza Notecka”, Zespół Szkół Leśnych w Goraju oraz Fundację P...
„Jedno z największych wyzwań Polski i Europy ma związek z krytycznymi materiałami - cennymi pierwiastkami, które są kluczowe dla przyszłości nauki, technologii, innowacji.
Prowadzenie firmy to wyzwanie, które pochłania wiele czasu i energii. Jednym z aspektów, który często bywa zaniedbywany, jest właściwe gospodarowanie odpadami. Jednak ignorowanie tego tematu może mieć poważne konsekwencje - zarówno prawne, jak i wizerunkowe. Na szczęście, istnieją wyspecjalizowan...
Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.