Przejdź do głównej treści

Czego unikać podczas karmienia piersią?

| insane.agency | Zdrowie

Wiele młodych mam zastanawia się, czy powinny unikać zabiegów pielęgnacyjnych, którym poddawały się przed i podczas ciąży, takich jak choćby korzystanie z solarium czy farbowanie włosów, w okresie laktacji.

Kobiety często nie wiedzą, czy nie będzie to miało negatywnego wpływu na pokarm, a przez to także na dziecko. Czy sesja w solarium wpłynie na jakość pokarmu? I czy sztuczne substancje zawarte w tradycyjnych farbach do włosów mogą przedostać się do naszego organizmu, a z niego poprzez pokarm również do organizmu maluszka? Odpowiadamy! 

Czy solarium może negatywnie wpłynąć na naturalny proces karmienia piersią?

Kompleksowy poradnik dotyczący karmienia piersią znajdziecie na blogu Mamatu. Solarium nie ma negatywnego wpływu ani na jakość, ani na skład pokarmu. Podobnie jak opalanie, może jednak wywołać poparzenia skóry piersi i wrażliwej skóry sutków, przez co karmienie stanie się bardzo bolesne, a czasem wręcz niemożliwe. Jeżeli jednak korzystamy z solarium regularnie i dobrze wiemy, jak nasza skóra reaguje na działanie tego typu promieniowania, karmienie piersią nie jest jednoznacznym powodem do zrezygnowania z zabiegów. Zawsze możemy także okryć piersi lub przynajmniej sutki i zabezpieczyć je w ten sposób przed ewentualnymi poparzeniami.

Pamiętajmy jednak, że nie oznacza to, że solarium jest całkowicie bezpiecznym zabiegiem upiększającym. Badania już kilkanaście lat temu dowiodły, że wystawianie skóry na działanie sztucznie wytworzonego promieniowania UV jest tak samo szkodliwe, jak wielogodzinne przebywanie na słońcu bez zabezpieczenia się odpowiednimi filtrami o wysokich wskaźnikach ochrony przeciwsłonecznej. Częste opalanie się może powodować szybsze starzenie się skóry i utratę jej jędrności. Stwierdzono także, że korzystanie z solarium znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry, czyli czerniaka, który jest jednym z najniebezpieczniejszych i najszybciej rozwijających się nowotworów.

Zakaz farbowania włosów podczas karmienia – fakt czy mit?

To, że kobiety podczas karmienia nie powinny farbować włosów, to oczywiście mit. Niestety pokutuje on w naszym społeczeństwie już od kilkudziesięciu lat. Obawiano się wówczas, że substancje chemiczne zawarte w farbach mogą poprzez skórę głowy przedostać się do organizmu kobiety i przeniknąć do jej pokarmu. Dziś wiemy już, że to nieprawda. Farby do włosów nie mają żadnego wpływu na mleko matki, jego skład, jakość czy smak. Ponadto na rynku coraz częściej pojawiają się produkty zawierające liczne naturalne substancje, takie jak wyciągi z roślin czy olejki, dzięki którym nowoczesne specyfiki działają równie efektywnie, nie niszcząc jednocześnie włosów i nie stanowiąc zagrożenia dla wrażliwej skóry głowy.

Inną kwestią jest jednak farbowanie włosów przez kobiety, u których po porodzie pojawiają się problemy z ich wypadaniem i osłabieniem. W takich przypadkach warto bowiem zainwestować w maksymalnie naturalne kosmetyki do farbowania, które nie tylko nie pogłębią jeszcze złego stanu włosów, lecz pomogą im w powrocie do stanu sprzed ciąży. Powinnyśmy przede wszystkim unikać farb produkowanych na bazie amoniaku, które dodatkowo wysuszają włosy i wzmagają ich łamliwość. Dla niektórych mam dobrym wyborem będą nawet lekkie kosmetyki koloryzujące, takie jak na przykład szamponetki. Ich efekt utrzymuje się co prawda znacznie krócej niż efekt uzyskany przy pomocy tradycyjnej farby. Kosmetyki te są jednak o wiele mniej obciążające dla włosów i mogą pomóc nam przyspieszyć ich regenerację, zapewniając jednocześnie zadbany wygląd i rozprawiając się z najbardziej niesfornymi odrostami.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…