Skip to main content


Czego unikać podczas karmienia piersią?

| insane.agency | Zdrowie

Wiele młodych mam zastanawia się, czy powinny unikać zabiegów pielęgnacyjnych, którym poddawały się przed i podczas ciąży, takich jak choćby korzystanie z solarium czy farbowanie włosów, w okresie laktacji.

Kobiety często nie wiedzą, czy nie będzie to miało negatywnego wpływu na pokarm, a przez to także na dziecko. Czy sesja w solarium wpłynie na jakość pokarmu? I czy sztuczne substancje zawarte w tradycyjnych farbach do włosów mogą przedostać się do naszego organizmu, a z niego poprzez pokarm również do organizmu maluszka? Odpowiadamy! 

Czy solarium może negatywnie wpłynąć na naturalny proces karmienia piersią?

Kompleksowy poradnik dotyczący karmienia piersią znajdziecie na blogu Mamatu. Solarium nie ma negatywnego wpływu ani na jakość, ani na skład pokarmu. Podobnie jak opalanie, może jednak wywołać poparzenia skóry piersi i wrażliwej skóry sutków, przez co karmienie stanie się bardzo bolesne, a czasem wręcz niemożliwe. Jeżeli jednak korzystamy z solarium regularnie i dobrze wiemy, jak nasza skóra reaguje na działanie tego typu promieniowania, karmienie piersią nie jest jednoznacznym powodem do zrezygnowania z zabiegów. Zawsze możemy także okryć piersi lub przynajmniej sutki i zabezpieczyć je w ten sposób przed ewentualnymi poparzeniami.

Pamiętajmy jednak, że nie oznacza to, że solarium jest całkowicie bezpiecznym zabiegiem upiększającym. Badania już kilkanaście lat temu dowiodły, że wystawianie skóry na działanie sztucznie wytworzonego promieniowania UV jest tak samo szkodliwe, jak wielogodzinne przebywanie na słońcu bez zabezpieczenia się odpowiednimi filtrami o wysokich wskaźnikach ochrony przeciwsłonecznej. Częste opalanie się może powodować szybsze starzenie się skóry i utratę jej jędrności. Stwierdzono także, że korzystanie z solarium znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry, czyli czerniaka, który jest jednym z najniebezpieczniejszych i najszybciej rozwijających się nowotworów.

Zakaz farbowania włosów podczas karmienia – fakt czy mit?

To, że kobiety podczas karmienia nie powinny farbować włosów, to oczywiście mit. Niestety pokutuje on w naszym społeczeństwie już od kilkudziesięciu lat. Obawiano się wówczas, że substancje chemiczne zawarte w farbach mogą poprzez skórę głowy przedostać się do organizmu kobiety i przeniknąć do jej pokarmu. Dziś wiemy już, że to nieprawda. Farby do włosów nie mają żadnego wpływu na mleko matki, jego skład, jakość czy smak. Ponadto na rynku coraz częściej pojawiają się produkty zawierające liczne naturalne substancje, takie jak wyciągi z roślin czy olejki, dzięki którym nowoczesne specyfiki działają równie efektywnie, nie niszcząc jednocześnie włosów i nie stanowiąc zagrożenia dla wrażliwej skóry głowy.

Inną kwestią jest jednak farbowanie włosów przez kobiety, u których po porodzie pojawiają się problemy z ich wypadaniem i osłabieniem. W takich przypadkach warto bowiem zainwestować w maksymalnie naturalne kosmetyki do farbowania, które nie tylko nie pogłębią jeszcze złego stanu włosów, lecz pomogą im w powrocie do stanu sprzed ciąży. Powinnyśmy przede wszystkim unikać farb produkowanych na bazie amoniaku, które dodatkowo wysuszają włosy i wzmagają ich łamliwość. Dla niektórych mam dobrym wyborem będą nawet lekkie kosmetyki koloryzujące, takie jak na przykład szamponetki. Ich efekt utrzymuje się co prawda znacznie krócej niż efekt uzyskany przy pomocy tradycyjnej farby. Kosmetyki te są jednak o wiele mniej obciążające dla włosów i mogą pomóc nam przyspieszyć ich regenerację, zapewniając jednocześnie zadbany wygląd i rozprawiając się z najbardziej niesfornymi odrostami.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.

Autyzm u dzieci – jak się objawia?

Autyzm u dzieci jest kompleksowym zaburzeniem rozwojowym, które ma różnorodne objawy i nasilenie. Pierwsze symptomy często zauważane są we wczesnym dzieciństwie. Dzieci z autyzmem mogą wykazywać trudności w komunikacji werbalnej i niewerbalnej, ograniczone zainteresowania oraz problemy w nawiązyw...

Uzależnienie od ekranów i gier dotyczy nawet małych dzieci

Ponad połowa maluchów do sześciu lat korzysta z urządzeń mobilnych – wynika z badania „Brzdąc w sieci”. Niemal dwie trzecie rodziców daje swoim pociechom urządzenia cyfrowe jako nagrodę lub gdy płaczą i marudzą, nieświadomie ucząc dzieci regulowania emocji za pomocą technologii. Zdaniem ekspertów...

Catering dr Dąbrowskiej- posiłki, które pozwolą przywrócić doskonały stan zdrowia

Post Dąbrowskiej, to menu, które docenia niezwykle szerokie grono odbiorców. Już dziś oferta może poszczyć się bogatym dorobkiem i znaczącymi osiągnięciami.