fbpx

Jak uniknąć powikłań po chorobie?

Jak uniknąć powikłań po chorobie?

 

Zdrowie, bez wątpienia, jest dla każdego człowieka najważniejszą wartością. Niestety dzisiaj szczególnie mocno jesteśmy narażeni na działanie czynników chorobotwórczych, czyli tych, które powodują rozmaite choroby i dolegliwości.

Zapewne każdego z nas przynajmniej raz w życiu dotknęła jakaś choroba. Zazwyczaj każda choroba przychodzi nagle i w najmniej odpowiednim momencie, kiedy całkiem nie jesteśmy przygotowani, a nasz system odpornościowy jest osłabiony. Niezależnie od tego, jaka choroba nas dopadła, wymaga ona natychmiastowej reakcji i wdrożenia odpowiednego leczenia. Jest tak szczególnie w przypadku chorób wirusowych i bakteryjnych, ponieważ tego rodzaju choroby najczęściej skutkują poważnymi powikłaniami. 

 

Bardzo ważną, a może najważniejszą sprawą jest, by prowadzić leczenie nie tylko podczas choroby, ale również w momencie, gdy zaczyna ustępować. O wiele bezpieczniej jest dłużej leczyć chorobę, niż skończyć leczenie za wcześnie. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań po chorobach, trzeba leczyć się na czas, prawidłowo i skutecznie. Pewne choroby ewidentnie wymagają od nas zastosowania odpowiednich działań, mających na celu przyspieszenie powrotu do zdrowia. Np. grypa pod żadnym warunkiem nie powinna być przechodzona, wręcz przeciwnie – wymaga ona od nas zapewnienia odpowiednich warunków, przestrzegania odpowiedniego rytmu dnia, rezygnacji z wykonywania codziennych obowiązków, przestrzegania odpowiedniej diety, a przede wszystkim pozostania i wyleżenia choroby w domu. W przeciwnym wypadku ryzykujemy niedoleczeniem i wystąpieniem powikłań. Pamiętajmy, iż po chorobie wszyscy jesteśmy mocno osłabieni i szczególnie łatwo podatni na wszelkiego rodzaju bakterie i wirusy.

Jak uniknąć powikłań po chorobie?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, iż każda choroba wymaga od nas zmiany rytmu życia chociaż do momentu, aż nie wrócimy do zdrowia. W pierwszej kolejności musimy zapewnić sobie spokój, dobry sen i należyty odpoczynek. Ważne jest również odstawić na jakiś czas uprawianie sportu i innej aktywności fizycznej, ponieważ póki organizm walczy z chorobą jest osłabiony. Podczas choroby odpoczynek od aktywności fizycznej i sen to kluczowe sprawy dla regeneracji. Niezależnie od tego, z jaką chorobą mamy do czynienia, warto pozostać w domu przez kilka dni, dzięki czemu szybkie wyzdrowienie jest gwarantowane. Właśnie dlatego podczas choroby lekarze zawsze zalecają pozostać w domu.

Kolejną ważną kwestią, o którą również powinniśmy zatroszczyć się, jest prawidłowa dieta. Osłabiony chorobą organizm nie posiada wystarczająco siły i energii, dlatego odpowiednie posiłki mają mu to zrekompensować. Musimy zadbać o zbilansowaną dietę, w której będzie dużo warzyw i owoców, zawierających witaminy i minerały. Ponadto w naszym jadłospisie powinny znaleźć się produkty, które wykazują mocne działanie bakteriobójcze i antywirusowe. Pamiętajmy również o wspomaganiu się suplementami diety, które pomogą w uzupełnieniu niezbędnych dla organizmu substancji. Tym bardziej, iż występują one jako naturalne stymulatory wewnątrzkomórkowych procesów metabolicznych.

Aby uniknąć powikłań bardzo ważne jest również by przestrzegać wszystkich zaleceń lekarzy, a nie zajmować się samoleczeniem, bo jedną z najczęstszych przyczyn powikłań po chorobie jest właśnie jej niedoleczenie. Czasami również może zdarzyć się tak, iż lekarz popełni błąd w procesie diagnozy, przez co naznacza pacjentowi nieodpowiedni sposób leczenia, który nie przynosi rezultatu. W wyniku tego pacjent traci czas, choroba się rozwija i ryzyko powikłań wzrasta. Dlatego bardzo ważne jest by przed wizytą lekarską, przeprowadzić samodzielne rozpoznanie choroby, które pozwoli prawidłowo wybrać specjalistę. Właściwa edukacja to podstawa. Więcej o objawach przeczytasz na netlekarz.pl

 

Dwa potwierdzone przypadki koronawirusa

11-08-2020 | Wyświetleń:6421

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Obornikach podaje aktualną sytuacje epidemiologiczną w powiecie obornicki...

Rekord zakażeń koronawirusem, 13 zgonów

07-08-2020 | Wyświetleń:698

W Polsce odnotowano kolejny dobowy rekord zakażeń koronawirusem. 

Dobowy rekord zakażeń Covid-19

04-08-2020 | Wyświetleń:913

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych 680 przypadkach zakażenia koronawirusem.

Kolejny dzień z dużą liczbą zakażeń

03-08-2020 | Wyświetleń:224

W poniedziałek odnotowano w Polsce 575 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie obornickim 22…

22-07-2020 | Wyświetleń:2208

W powiecie obornickim żadna osoba nie przebywa pod nadzorem epidemiologicznym.

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce przekroc…

19-07-2020 | Wyświetleń:2298

W niedzielę 19 lipca odnotowano w Polsce 358 nowych przypadków zakażeń Covid-19.

Pozostałe - zdrowie ...