fbpx

Aktywność fizyczna w życiu osób starszych okiem opiekunki

Aktywność fizyczna w życiu osób starszych okiem opiekunki

 

Wiele opiekunek i bliskich seniorów zadaje sobie pytanie, czy sport jest odpowiednim zajęciem dla osób starszych. Ćwiczenia działają dobroczynnie na zdrowie i samopoczucie, ale mogą być też przyczyną bolesnych kontuzji. Nawet jeśli dowiedziemy, że warto uprawiać sport to jak przekonać o tym seniora?

 

Czy sport w podeszłym wieku to nadal zdrowie?

Wysiłek fizyczny z jednej strony kojarzy się nam z młodością, witalnością i dobrą kondycją, a z drugiej ze zmęczeniem, ryzykiem urazów i kontuzji oraz innych przykrych konsekwencji. Dlatego wiele opiekunek stoi przed dylematem, zastanawiając się czy umiarkowana aktywność jest dobra dla seniorów, czy może jedynie pogłębia już toczące się w organizmie schorzenia i zmiany. Sprawę dodatkowo komplikuje nasza mentalność i obraz seniorów schorowanych, ledwie się przemieszczających oraz niesamodzielnych, który kreuje wyobraźnia większości społeczeństwa. Tymczasem żyjemy i pracujemy coraz dłużej, a niektórym seniorom wigoru mogłaby pozazdrościć niejedna młoda osoba.

Jasne i ciemne strony aktywności w podeszłym wieku 

Sport stanowi dla naszego organizmu bardzo silny bodziec do działania, który wpływa na pracę wielu układów. Jedynym warunkiem, który należy spełnić chcąc uprawiać go w podeszłym wieku jest dostosowanie formy aktywności do własnych możliwości. Warto pamiętać, że warunkiem do osiągnięcia zauważalnych rezultatów nie jest wcale intensywność ćwiczeń, a ich systematyczne powtarzanie. Dzięki temu poprawia się kondycja oraz działanie układu odpornościowego oraz krążenia, który w podeszłym wieku warunkuje występowanie zatorów, zakrzepów, miażdżycy czy zawału serca. Ruch stanowi też doskonałą formę profilaktyki osteoporozy, nowotworów i cukrzycy.

Nie powinniśmy zapominać także o jego ogromnej wartości dla spokojnego, głębokiego snu i doskonałego samopoczucia. Dzięki niemu spada ryzyko obniżenia nastroju i pojawienia się problemów osobowościowych. Depresja jest wśród seniorów bardzo powszechną chorobą, która dotyka w szczególności osoby osamotnione, bezdzietne, wdowców i wdowy. Wówczas zachęcenie seniora do wyjścia z domu jest niezwykle ważne dla jego dobra i ponownego obudzenia w nim chęci życia.

Osoby starsze często obawiają, że podczas ćwiczeń zrobią sobie krzywdę lub wywołają dolegliwości bólowe. Nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia rzeczywiście mogą stać się przyczyną problemów zdrowotnych. By temu zapobiec należy odrzucić wszelkie karkołomne aktywności i wsłuchać się w potrzeby własnego ciała. Kontuzje i złamania w wieku podeszłym goją się znacznie wolniej niż w młodości. Dlatego rehabilitację powinien nadzorować fizjoterapeuta, a podczas pobytu na świeżym powietrzu należy zadbać o towarzystwo w postaci opiekunki, rodziny lub przyjaciół.

Która forma ruchu jest odpowiednia dla seniorów?

Najbardziej uniwersalną aktywnością w podeszłym wieku są spacery, które nie wymagają specjalistycznego sprzętu do ćwiczeń, dodatkowych nakładów finansowych i znakomitej kondycji. Można je rozpocząć na każdym etapie zaawansowania i stopniowo wydłużać dystanse. Już 30 minut dziennie wystarczy, by pobudzić organizm oraz zniwelować ryzyko występowania wielu chorób.

Innym sportem, który sprawdzi się w przypadku seniorów – zwłaszcza walczących z nadwagą – jest pływanie. Ruch pod taflą wody nie obciąża stawów, a jej opór potęguje efekty, wzmagając spalanie kalorii i czyniąc trening bardziej efektywnym. W przypadku chodzenia na basem 2 wizyty w tygodniu są wystarczającą częstotliwością dla osiągnięcia widocznych rezultatów.

Tak naprawdę każda dyscyplina jest dobra, jeśli jej wykonywanie sprawia seniorowi przyjemność i nie obciąża jego stanu zdrowia. Może to być jazda rowerem, nordic walking, joga, a nawet taniec. Uprawianie sportu poza korzyściami dla zdrowia fizycznego i psychicznego doskonale wpływa na relacje międzyludzkie, umożliwiając zacieśnienie więzi z opiekunką, dziećmi czy znajomymi. Dlatego warto zachęcać starsze osoby do spróbowania sił w różnych sportach i nie zniechęcania się po pierwszych niepowodzeniach.

Opieka nad osobą starszą codziennie dostarcza wiele wyzwań, z którymi nie zawsze łatwo jest sobie poradzić. Wypracowane nawyki i przyzwyczajenia są w tym wieku bardzo silne i nie zawsze zgodne z tym czego wymagamy od bliskich i podopiecznych. Jeśli chcesz lepiej zrozumieć język seniorów i nawiązać głęboką relację wejdź na stronę www.help24.info. Znajdziesz tam przydatne dla opiekunek informacje, oferty pracy za granicą oraz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. 

      

 

Dwa potwierdzone przypadki koronawirusa

11-08-2020 | Wyświetleń:6408

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Obornikach podaje aktualną sytuacje epidemiologiczną w powiecie obornicki...

Rekord zakażeń koronawirusem, 13 zgonów

07-08-2020 | Wyświetleń:698

W Polsce odnotowano kolejny dobowy rekord zakażeń koronawirusem. 

Dobowy rekord zakażeń Covid-19

04-08-2020 | Wyświetleń:912

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych 680 przypadkach zakażenia koronawirusem.

Kolejny dzień z dużą liczbą zakażeń

03-08-2020 | Wyświetleń:224

W poniedziałek odnotowano w Polsce 575 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie obornickim 22…

22-07-2020 | Wyświetleń:2208

W powiecie obornickim żadna osoba nie przebywa pod nadzorem epidemiologicznym.

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce przekroc…

19-07-2020 | Wyświetleń:2298

W niedzielę 19 lipca odnotowano w Polsce 358 nowych przypadków zakażeń Covid-19.

Pozostałe - zdrowie ...