Skip to main content

Aktywność fizyczna w życiu osób starszych okiem opiekunki

| nadesłane do eoborniki.pl | Zdrowie
Aktywność fizyczna w życiu osób starszych okiem opiekunki
Aktywność fizyczna w życiu osób starszych okiem opiekunki

 

Wiele opiekunek i bliskich seniorów zadaje sobie pytanie, czy sport jest odpowiednim zajęciem dla osób starszych. Ćwiczenia działają dobroczynnie na zdrowie i samopoczucie, ale mogą być też przyczyną bolesnych kontuzji. Nawet jeśli dowiedziemy, że warto uprawiać sport to jak przekonać o tym seniora?

 

Czy sport w podeszłym wieku to nadal zdrowie?

Wysiłek fizyczny z jednej strony kojarzy się nam z młodością, witalnością i dobrą kondycją, a z drugiej ze zmęczeniem, ryzykiem urazów i kontuzji oraz innych przykrych konsekwencji. Dlatego wiele opiekunek stoi przed dylematem, zastanawiając się czy umiarkowana aktywność jest dobra dla seniorów, czy może jedynie pogłębia już toczące się w organizmie schorzenia i zmiany. Sprawę dodatkowo komplikuje nasza mentalność i obraz seniorów schorowanych, ledwie się przemieszczających oraz niesamodzielnych, który kreuje wyobraźnia większości społeczeństwa. Tymczasem żyjemy i pracujemy coraz dłużej, a niektórym seniorom wigoru mogłaby pozazdrościć niejedna młoda osoba.

Jasne i ciemne strony aktywności w podeszłym wieku 

Sport stanowi dla naszego organizmu bardzo silny bodziec do działania, który wpływa na pracę wielu układów. Jedynym warunkiem, który należy spełnić chcąc uprawiać go w podeszłym wieku jest dostosowanie formy aktywności do własnych możliwości. Warto pamiętać, że warunkiem do osiągnięcia zauważalnych rezultatów nie jest wcale intensywność ćwiczeń, a ich systematyczne powtarzanie. Dzięki temu poprawia się kondycja oraz działanie układu odpornościowego oraz krążenia, który w podeszłym wieku warunkuje występowanie zatorów, zakrzepów, miażdżycy czy zawału serca. Ruch stanowi też doskonałą formę profilaktyki osteoporozy, nowotworów i cukrzycy.

Nie powinniśmy zapominać także o jego ogromnej wartości dla spokojnego, głębokiego snu i doskonałego samopoczucia. Dzięki niemu spada ryzyko obniżenia nastroju i pojawienia się problemów osobowościowych. Depresja jest wśród seniorów bardzo powszechną chorobą, która dotyka w szczególności osoby osamotnione, bezdzietne, wdowców i wdowy. Wówczas zachęcenie seniora do wyjścia z domu jest niezwykle ważne dla jego dobra i ponownego obudzenia w nim chęci życia.

Osoby starsze często obawiają, że podczas ćwiczeń zrobią sobie krzywdę lub wywołają dolegliwości bólowe. Nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia rzeczywiście mogą stać się przyczyną problemów zdrowotnych. By temu zapobiec należy odrzucić wszelkie karkołomne aktywności i wsłuchać się w potrzeby własnego ciała. Kontuzje i złamania w wieku podeszłym goją się znacznie wolniej niż w młodości. Dlatego rehabilitację powinien nadzorować fizjoterapeuta, a podczas pobytu na świeżym powietrzu należy zadbać o towarzystwo w postaci opiekunki, rodziny lub przyjaciół.

Która forma ruchu jest odpowiednia dla seniorów?

Najbardziej uniwersalną aktywnością w podeszłym wieku są spacery, które nie wymagają specjalistycznego sprzętu do ćwiczeń, dodatkowych nakładów finansowych i znakomitej kondycji. Można je rozpocząć na każdym etapie zaawansowania i stopniowo wydłużać dystanse. Już 30 minut dziennie wystarczy, by pobudzić organizm oraz zniwelować ryzyko występowania wielu chorób.

Innym sportem, który sprawdzi się w przypadku seniorów – zwłaszcza walczących z nadwagą – jest pływanie. Ruch pod taflą wody nie obciąża stawów, a jej opór potęguje efekty, wzmagając spalanie kalorii i czyniąc trening bardziej efektywnym. W przypadku chodzenia na basem 2 wizyty w tygodniu są wystarczającą częstotliwością dla osiągnięcia widocznych rezultatów.

Tak naprawdę każda dyscyplina jest dobra, jeśli jej wykonywanie sprawia seniorowi przyjemność i nie obciąża jego stanu zdrowia. Może to być jazda rowerem, nordic walking, joga, a nawet taniec. Uprawianie sportu poza korzyściami dla zdrowia fizycznego i psychicznego doskonale wpływa na relacje międzyludzkie, umożliwiając zacieśnienie więzi z opiekunką, dziećmi czy znajomymi. Dlatego warto zachęcać starsze osoby do spróbowania sił w różnych sportach i nie zniechęcania się po pierwszych niepowodzeniach.

Opieka nad osobą starszą codziennie dostarcza wiele wyzwań, z którymi nie zawsze łatwo jest sobie poradzić. Wypracowane nawyki i przyzwyczajenia są w tym wieku bardzo silne i nie zawsze zgodne z tym czego wymagamy od bliskich i podopiecznych. Jeśli chcesz lepiej zrozumieć język seniorów i nawiązać głęboką relację wejdź na stronę www.help24.info. Znajdziesz tam przydatne dla opiekunek informacje, oferty pracy za granicą oraz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. 

      

 

Bezpłatne mammografia w Obornikach

Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.