Skip to main content

Uśmiech Twoją wizytówką

| wirtualnaklinika | Zdrowie

Uśmiech Twoją wizytówką

Stare przysłowie mówi “jak cię widzą, tak cię piszą”. Dlatego też coraz częściej przykuwamy znacznie większą uwagę do tego jak wyglądamy na co dzień.

Staramy się nie tylko dobrze ubierać, lecz także dbamy o to, aby nasz uśmiech był olśniewający. Niestety nie wszystkich matka natura obdarzyła śnieżnobiałymi zębami. Jednak współczesna stomatologia wie, jak pomóc tym, którzy chcą olśniewać.

Sposoby na domowe wybielanie

Sklepowe półki uginają się od produktów, które nie tylko niskim kosztem, lecz także niskim nakładem czasu mają nam pomóc osiągnąć śnieżnobiały uśmiech niczym z reklamy. Na rynku dostępne są zarówno specjalne paski żelowe do samodzielnej aplikacji, jak i pasty wybielające. W większości przypadków ich skuteczność nie została w żaden sposób udowodniona, a jeśli pojawiły się jakieś efekty, to ich widoczność nie jest zbyt wielka (poprawa od 2 do 4 tonów). Największą wadą pasków żelowych jest to, że nakłada się je tylko na zęby od pierwszego do czwartego czyli świadomie decydujemy się na częściowe wybielanie, zamiast całościowe. Domowe metody, wbrew zapewnieniom producentów, nie przynoszą błyskawicznych rezultatów. Aby zobaczyć pierwsze rezultaty potrzebujemy czasem nawet kilku tygodni.

W internecie popularność zyskują typowo domowe sposoby polegające na użyciu sody oczyszczonej, proszku do pieczenia czy soku z cytryny. Stosowanie tego typu kuracji wybielającej powoduje jednak niszczenie szkliwa, a im cieńsza jego warstwa tym więcej przebarwień, wynikającej z budowy zęba, staje się widocznych. Zanim zdecydujemy się na domowe sposoby, zapytajmy o zdanie specjalistę - zaznaczają doradcy tworzący portal wirtualnaklinika.pl - Część z nich może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. 

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Dla osób, które nie czują się pewnie i obawiają się rezultatów, które może przynieść domowy zabieg, zaleca się wybielanie zębów w gabinetach stomatologicznych. Zanim jednak przystąpimy do wybielania, lekarz powinien sprawdzić, czy nie mamy żadnych ubytków. Często też, pierwszym etapem rozjaśniania zębów jest usunięcie z nich kamienia i osadu. Najpopularniejszymi i najbardziej skutecznymi metodami zalecanymi przez fachowców są metoda nakładkowa i laserowa. Obie z nich charakteryzują się długotrwałym efektem.

Metoda nakładkowa polega na samodzielnej aplikacji nakładek przez pacjenta w domu. Podczas wizyty u dentysty lekarz wykonuje indywidualne nakładki pokryte specjalnym preparatem wybielającym. Stosuje się je na noc przez okres od 10 do 14 dni. Przed nałożeniem nakładki na zęby należy pamiętać o ich dokładnym wyszczotkowaniu oraz o dezynfekcji jamy ustnej płynem do płukania. W trakcie noszenia pasków z żelem nie należy niczego jeść ani pić. Natomiast przy zdjęciu nakładki powinno się dokładnie oczyścić zarówno pasek jak i zęby z resztek żelu wybielającego. Po zakończeniu terapii wybielającej zęby mogą być bardziej wrażliwe, a także może wystąpić podrażnienie błony śluzowej.

Metoda laserowa jest droższa niż metoda nakładkowa, jednak przynosi większe rezultaty. W tym przypadku wybielanie jest przeprowadzane przy pomocy specjalnych lamp aktywujących nałożony na zęby żel. Wizyta u dentysty trwa ok. 1,5 i w celu przeprowadzeniu całej kuracji należy zgłosić się do specjalisty trzy razy. Po jej zakończeniu następuje poprawa do 10 odcieni. Podobnie jak w przypadku metody nakładkowej może pojawić się nadwrażliwość zębów.

Po obu rezultat utrzymuje się przez około dwa do trzech lat. Jednak jeśli nie zadbamy o prawidłową pielęgnację zębów i jamy ustnej, będziemy musieli częściej ponawiać zabieg.

Podstawowe zalecenia

Dla utrwalenia efektu zaleca się pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej i zębów. Aby dłużej cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem stomatolodzy rekomendują zrezygnowanie, albo przynajmniej ograniczenie takich produktów jak kawa, herbata, wino, cola czy papierosy, które powodują, że nasze zęby stają się żółte i okłada się na nich osad. Najważniejsza jest także prawidłowa codzienna higiena jamy ustnej, na którą składają się szczotkowanie zębów (najlepiej po każdym posiłku), a także stosowanie nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej. Oprócz tego co sześć miesięcy należy udać się do dentysty w celu dokonania przeglądu zębów i wyleczenia wszelkich ubytków.

 

W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.
Żeby suplementy diety z kolagenem przyniosły pożądane rezultaty, konieczne jest ich systematyczne stosowanie przez co najmniej 3-6 miesięcy. Z tego powodu warto wybrać preparat, który charakteryzuje się najbardziej komfortowym użyciem. Wiele osób chętnie sięga po kolagen w kapsułkach lub tabletka...
Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy już znasz powód takiego stanu rzeczy, czy też dopiero jesteś w trakcie badań, silny ból podczas okresu może bardzo uprzykrzać życie, a nawet sprawiać, że nie będziesz w stanie iść do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz otrzyma...
Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...