Skip to main content

Cudowne witaminy z grupy B

| Cefarm | Zdrowie

Cudowne witaminy z grupy B

Są takie witaminy, których niedobór może poważnie utrudniać pracę. Należą do nich niektóre z tych wchodzących w skład grupy B. Problemy z koncentracją, niemożność skupienia się na problemie czy zwyczajne zmęczenie – wybierzcie dowolny problem, a okaże się, że jego przyczyną może być właśnie brak odpowiedniej ilości witamin w organizmie.

B1 – na problemy z koncentracją
Tak jest w przypadku witaminy B1. Organizm potrzebuje jej, aby jego układ nerwowy w ogóle mógł prawidłowo funkcjonować. Dodatkowo witamina chroni przed problemami z pamięcią, koncentracją oraz skupieniem uwagi. To wszystko bardzo ważne w pracy.

Nie tylko to. Obecność odpowiedniej ilości witaminy B1 pozwala złagodzić stres oraz poradzić sobie ze związanymi z nim emocjami. Warto o tym pamiętać zastanawiając się nad przyczynami ostatniej nerwowości.

Po czym jeszcze można poznać, że witaminy B1 brakuje? Na przykład po zaburzeniach trawienia, nudnościach lub biegunkach. Niektórym może doskwierać brak apetytu. Uwaga: w skrajnych przypadkach efektem niedoboru witaminy może być groźna choroba beri-beri, której efektem jest zanik mięśni.

Witamina B5 – na zmęczenie
Nieco inaczej jest z inną ważną witaminą – tą oznaczaną jako B5. Jeśli jej brakuje, mogą pojawiać się bóle brzucha i problemy ze skórą. Dodatkowo – zmęczenie, które w dużych dawkach utrudnia normalne funkcjonowanie.

Jeszcze gorzej, gdy pojawia się stres. Ogólna nerwowość może powodować dalsze ubywanie witaminy B5. A więc pogłębiania się problemów. Trzeba uważać na to, co się pije: niekorzystnie działają kawa, herbata i alkohol.

Z drugiej strony istnieje ryzyko przedawkowania. Objawy nie są groźne, ale męczące – pojawia się biegunka.

Witamina B6 – nie przedawkuj!

Inną witaminą z tych należących do grupy B jest witamina B6. Bez niej grożą nam apatia czy stany depresyjne, mogą pojawić się problemy ze snem i koncentracją. Do tego dochodzi także obniżona odporność na infekcje.

Brzmi groźnie, na szczęście tak źle bywa rzadko. Niedobory witaminy B6 w zasadzie ludziom nie grożą. Może zdarzyć się natomiast przedawkowanie. Wówczas może pojawić się neuropatia obwodowa, objawiająca się m.in. bólami, drętwieniem i mrowieniem kończyn.

Witamina B8 – zapotrzebowanie rośnie w stresie
Podobnie jest w przypadku witaminy B8. Organizm sam ją wytwarza, pokrywając około dwóch trzecich ogólnego zapotrzebowania. Resztę znaleźć można w drożdżach, produktach pełnoziarnistych czy jajach. W normalnych warunkach utrzymanie właściwego poziomu witaminy nie powinno być więc problemem.

Co jednak, gdy pojawia się stres (na przykład w pracy)? Otóż w tej sytuacji witaminy B8 może zacząć brakować. Taka sytuacja odbije się negatywnie na sprawności procesów myślowych, pamięci czy koncentracji. Także duża ilość pitej wody powoli wypłukuje witaminę z organizmu.

Ilustracja:http://www.freeimages.com/photo/755992

 

Artykuł przygotowany został we współpracy z Cefarm24.pl.

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.

Autyzm u dzieci – jak się objawia?

Autyzm u dzieci jest kompleksowym zaburzeniem rozwojowym, które ma różnorodne objawy i nasilenie. Pierwsze symptomy często zauważane są we wczesnym dzieciństwie. Dzieci z autyzmem mogą wykazywać trudności w komunikacji werbalnej i niewerbalnej, ograniczone zainteresowania oraz problemy w nawiązyw...