Przejdź do głównej treści

90 deklaracji, 90 dawców, 90 żyć (film)

| Zdrowie

90 deklaracji, 90 dawców, 90 żyćOgólnopolska akcja Dzień Dawcy Szpiku w Obornikach zakończył się zebraniem około 90 deklaracji. To 90 osób, które zadeklarowały oddanie własnego szpiku aby móc uratować innej osobie życie.

Akcja wspierana była przez Burmistrza Obornik, OOK, Stowarzyszenia Aplaga i Moto Klub. W sobotę odbył sie spływ kajakowy z Jaracza do Obornik, a w niedzielę od 14 rozpoczął się cykl imprez. Pierwszą atrakcją był przejazd motocykli i starych samochodów spod stacji paliw w Bogdanowie do OOK. Dalej już w Ośrodku Kultury odbywały się występy i prezentacje.

Każda tego typu akcja powoduje, że pojawiają się kolejne osoby chcące pomagać, na pewno w przyszłości ponowiona zostanie w Obornikach, dlatego już dziś warto zastanowić się czy wtedy się nie zarejestrować.



A jakie przywileje ma dawca szpiku? (*)

Każdemu "Dawcy Przeszczepu" przysługują uprawnienia do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej. 

Każdemu " Zasłużonemu Dawcy Przeszczepu" przysługują uprawnienia do:

  • korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej.
  • na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) bezpłatnego, do wysokości limitu określonego w art. 38 ust. 1 tej ustawy zaopatrzenie w leki podstawowe i uzupełniające oraz leki, które świadczeniobiorca posiadający tytuł „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” może stosować w związku z oddawaniem szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek.Wykaz leków, które świadczeniobiorca posiadający tytuł „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” może stosować w związku z oddawaniem szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 czerwca 2008 r. w sprawie wykazu leków dla świadczeniobiorcy posiadającego tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” (Dz. U. Nr 118, poz. 761).

(*) źródło: http://www.dkms.pl/dawca/przywileje-dawcy/index.html

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…