Skip to main content

Stowarzyszenie Ludzki Gest w Wiehl

| Ludzki Gest | Zdrowie

Wolontariusze ze Stowarzyszenia Ludzki Gest wraz z ks. Urnym, odwiedzili miasteczko Wiehl. Celem wyjazdu było zapoznanie się z niemieckim modelem opieki hospicyjnej, oraz hospicjum prowadzonym przez Joannitów, oraz Zakon Maltański.

Wolontariuszy z Polski zaprosili  Christian von Sierakowski oraz Michael Adomaitis założyciele domu hospicyjnego w Wiehl. Zaproszenie uzyskało wsparcie władz miejskich na czele z Burmistrzem Wernerem Becker- Blonigen co przyczyniły się do tego że ta wizyta doszła do skutku.

Podczas wspólnych rozmów, omówiono podobieństwa, ale także i  różnice w funkcjonowaniu opieki nad umierającymi. Wiele rozwiązań,  z powodzeniem już dziś możemy przenieść na nasz grunt. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć że pewne rozwiązania w samym domu, mogą w przyszłości znaleźć się także i w naszym hospicjum.

Sam dom zrobił na wolontariusz z Polski duże wrażenie. Gość ( Joannici nie używają słowa pacjent, chory przybywający do tego domu jest tam traktowany jak najważniejszy Gość i ma zapewnione możliwie najlepsze warunki) może w spokoju w otoczeniu najbliższych, pod opieką personelu spędzić dany mu czas.

Delegacja z Obornik miała również możliwość poznać Panią Ute Schumacher, kierowniczkę domu, oraz Pana Thomasa Shrewe, opiekuna medyczny i szefa personelu. Odpowiadali oni na pytania, oraz pokazali  cały dom. Osobne słowa należą się Panu Michaelowi Adomaitisowi. Dzięki niemu i jego zaangażowaniu, mimo ciężkiej choroby powstało w Wiehl hospicjum. Jego pasja, jego otwartość to wszystko powodowało że po wizycie pozostał niedosyt.

Słowa podziękowania Wolontariusz kierują  do Pani Roswity, która była na miejscu ich przewodnikiem oraz do Pana Adama Malińskiego, tłumacza i wielki propagatora kontaktów polsko-niemieckich. Już niedługo, bo w kwietniu Joannici przybędą do Obornik z rewizytą.

foto - własność Stowarzyszenia Ludzki Gest

Bezpłatne mammografia w Obornikach

Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.