Przejdź do głównej treści

Stowarzyszenie Ludzki Gest w Wiehl

| Ludzki Gest | Zdrowie

Wolontariusze ze Stowarzyszenia Ludzki Gest wraz z ks. Urnym, odwiedzili miasteczko Wiehl. Celem wyjazdu było zapoznanie się z niemieckim modelem opieki hospicyjnej, oraz hospicjum prowadzonym przez Joannitów, oraz Zakon Maltański.

Wolontariuszy z Polski zaprosili  Christian von Sierakowski oraz Michael Adomaitis założyciele domu hospicyjnego w Wiehl. Zaproszenie uzyskało wsparcie władz miejskich na czele z Burmistrzem Wernerem Becker- Blonigen co przyczyniły się do tego że ta wizyta doszła do skutku.

Podczas wspólnych rozmów, omówiono podobieństwa, ale także i  różnice w funkcjonowaniu opieki nad umierającymi. Wiele rozwiązań,  z powodzeniem już dziś możemy przenieść na nasz grunt. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć że pewne rozwiązania w samym domu, mogą w przyszłości znaleźć się także i w naszym hospicjum.

Sam dom zrobił na wolontariusz z Polski duże wrażenie. Gość ( Joannici nie używają słowa pacjent, chory przybywający do tego domu jest tam traktowany jak najważniejszy Gość i ma zapewnione możliwie najlepsze warunki) może w spokoju w otoczeniu najbliższych, pod opieką personelu spędzić dany mu czas.

Delegacja z Obornik miała również możliwość poznać Panią Ute Schumacher, kierowniczkę domu, oraz Pana Thomasa Shrewe, opiekuna medyczny i szefa personelu. Odpowiadali oni na pytania, oraz pokazali  cały dom. Osobne słowa należą się Panu Michaelowi Adomaitisowi. Dzięki niemu i jego zaangażowaniu, mimo ciężkiej choroby powstało w Wiehl hospicjum. Jego pasja, jego otwartość to wszystko powodowało że po wizycie pozostał niedosyt.

Słowa podziękowania Wolontariusz kierują  do Pani Roswity, która była na miejscu ich przewodnikiem oraz do Pana Adama Malińskiego, tłumacza i wielki propagatora kontaktów polsko-niemieckich. Już niedługo, bo w kwietniu Joannici przybędą do Obornik z rewizytą.

foto - własność Stowarzyszenia Ludzki Gest

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…