Przejdź do głównej treści


Metanol zabija - sprawdź co pijesz!!!

| Zdrowie

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega w swoim komunikacie przed spożywaniem alkoholu niewiadomego pochodzenia oraz nieprzeznaczonego do spożycia dla ludzi. Okres zabaw sylwestrowych i później karnawału należy do czasu w którym chętniej spożywamy alkohol.

Istnieje niebezpieczeństwo że spożyjemy alkohol metylowy, który w ostatnich miesiącach pojawił się w oferowanym do sprzedaży alkoholu.

Czym grozi spożycie alkoholu pochodzącego z nieznanego źródła:

  • 4-15 ml (½ kieliszka do wódki) alkoholu metylowego uszkadza nerw wzrokowy
  • 30 ml (ok. 1 kieliszek wódki) alkoholu metylowego to dawka śmiertelna

Gdzie najczęściej występuje metanol:

  • w alkoholu niewiadomego pochodzenia (np. zakupionym na bazarach)
  • w płynach do spryskiwaczy
  • w denaturacie
  • w odmrażaczach do szyb
  • w rozpuszczalnikach

Jak rozpoznać, że ktoś uległ zatruciu alkoholem metylowym:

  • pierwsze objawy po wypiciu alkoholu metylowego są takie same jak po wypiciu alkoholu spożywczego (etylowego)
  • następnie pojawiają się:
    • bóle i zawroty głowy, przyspieszony oddech, nudności, wymioty
    • silne bóle brzucha, światłowstręt i inne zaburzenia widzenia, przyspieszone bicie serca
    • senność, śpiączka i głębokie zaburzenia świadomości (utrata przytomności, bez możliwości dobudzenia zatrutego)

    Jeżeli znajdziemy się w sytuacji, gdy na zakrapianej imprezie ktoś będzie miał powyższe objawy trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe, jeżeli zatruty straci przytomność trzeba wywołać u niego wymioty. Można podać do picia ½ szklanki bezpiecznego 40% alkoholu etylowego (wódki), jeśli nie ma wódki, to podać łyżkę sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia rozpuszczonych w ½ szklanki wody

    Apelujemy o rozwagę i umiar. W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy niezwłocznie udać się do najbliższego szpitala lub wezwać pomoc.

    Warto zapamiętać telefony: 999, 997 lub 112

     

    informacja opracowana w oparciu o materiały GIS

    W pierwszych 10 miesiącach 2024 roku wystawiono ponad 8 tys. zaświadczeń lekarskich w związku z niezdolnością do pracy spowodowaną nadużyciem alkoholu (kod „C”).
    Zupy to jedne z najprostszych i jednocześnie najbardziej uniwersalnych dań, jakie można włączyć do codziennej diety. Są smaczne, sycące i pełne cennych składników odżywczych.
    Kampania Movember to międzynarodowa akcja, która co roku w listopadzie promuje profilaktykę zdrowotną w zakresie męskich nowotworów, szczególnie raka prostaty i raka jąder, a także zdrowia psychicznego mężczyzn. Do badań zachęca Burmistrz Obornik Tomasz Szrama.
    Bezpłatne badania mammograficzne w Obornikach – warto się badać!
    Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo i cieszyło się dobrym zdrowiem. Zdarza się jednak, że pewne objawy mogą budzić niepokój i wymagać konsultacji ze specjalistą. W jakich sytuacjach warto udać się do neurologa dziecięcego? W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym prz...
    Wiesz, czym jest adaptogen? Mówi Ci coś termin medycyna ajurwedyjska? Oba te pojęcia związane są z bohaterką tego artykułu, czyli ashwagandhą. To roślina, której przyjmowanie wpływa na redukcję stresu, poprawia odporność i działa przeciwzapalne. W jakiej formie można suplementować ashwagandhę? Kt...
    W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.