Przejdź do głównej treści

Metanol zabija - sprawdź co pijesz!!!

| Zdrowie

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega w swoim komunikacie przed spożywaniem alkoholu niewiadomego pochodzenia oraz nieprzeznaczonego do spożycia dla ludzi. Okres zabaw sylwestrowych i później karnawału należy do czasu w którym chętniej spożywamy alkohol.

Istnieje niebezpieczeństwo że spożyjemy alkohol metylowy, który w ostatnich miesiącach pojawił się w oferowanym do sprzedaży alkoholu.

Czym grozi spożycie alkoholu pochodzącego z nieznanego źródła:

  • 4-15 ml (½ kieliszka do wódki) alkoholu metylowego uszkadza nerw wzrokowy
  • 30 ml (ok. 1 kieliszek wódki) alkoholu metylowego to dawka śmiertelna

Gdzie najczęściej występuje metanol:

  • w alkoholu niewiadomego pochodzenia (np. zakupionym na bazarach)
  • w płynach do spryskiwaczy
  • w denaturacie
  • w odmrażaczach do szyb
  • w rozpuszczalnikach

Jak rozpoznać, że ktoś uległ zatruciu alkoholem metylowym:

  • pierwsze objawy po wypiciu alkoholu metylowego są takie same jak po wypiciu alkoholu spożywczego (etylowego)
  • następnie pojawiają się:
    • bóle i zawroty głowy, przyspieszony oddech, nudności, wymioty
    • silne bóle brzucha, światłowstręt i inne zaburzenia widzenia, przyspieszone bicie serca
    • senność, śpiączka i głębokie zaburzenia świadomości (utrata przytomności, bez możliwości dobudzenia zatrutego)

    Jeżeli znajdziemy się w sytuacji, gdy na zakrapianej imprezie ktoś będzie miał powyższe objawy trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe, jeżeli zatruty straci przytomność trzeba wywołać u niego wymioty. Można podać do picia ½ szklanki bezpiecznego 40% alkoholu etylowego (wódki), jeśli nie ma wódki, to podać łyżkę sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia rozpuszczonych w ½ szklanki wody

    Apelujemy o rozwagę i umiar. W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy niezwłocznie udać się do najbliższego szpitala lub wezwać pomoc.

    Warto zapamiętać telefony: 999, 997 lub 112

     

    informacja opracowana w oparciu o materiały GIS

    Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
    Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
    11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
    Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
    Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
    Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
    Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…