Przejdź do głównej treści


Czy magnez jest dobrze przyswajalny? Jak poprawić jego wchłanialność?

| Artykuł sponsorowany | Zdrowie

Ten pierwiastek jest niezbędny do przeprowadzania kilkuset reakcji chemicznych mających ogromne znaczenie dla zachowania równowagi w organizmie, jednak wielu z nas ma poważne problemy z jego prawidłowym przyswajaniem. Czy wiesz, w jaki sposób możemy poprawić wchłanialności magnezu i zadbać o jego odpowiednie stężenie?

Dlaczego tak wielu z nas zmaga się z niedoborem magnezu?

Magnez jest jednym z kluczowych pierwiastków w kontekście zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Ten makroelement wykazuje działanie wielokierunkowe – może wzmacniać kości, mięśni, nerwy, a także regulować pracę serca. Jego poważny niedobór jest uważany za groźny dla naszego życia, dlatego bardzo ważne jest zadbanie o prawidłowy poziom wspomnianego pierwiastka. Niestety, magnez nie zawsze przyswaja się prawidłowo – większość tej substancji jest wchłaniania w jelicie cienkim, ale organizm może spożytkować tylko 30-50% minerału dostarczanego wraz z pożywieniem. Istnieje wiele czynników, które mogą jeszcze bardziej ograniczać jego przyswajalność.

Co wpływa na przyswajalność magnezu? O tym warto pamiętać!

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na zwiększenie podaży magnezu poprzez rozszerzenie diety, czy wprowadzenie suplementacji, możemy w łatwy sposób poprawić przyswajalność tej substancji. Wystarczy, że sięgniemy po pewne związki, które pomagają organizmowi w lepszym wchłanianiu magnezu. Mowa na przykład o witaminie D, która może wzmacniać przyswajanie cennego makroelementu przez jelita i ograniczać jego wydalanie wraz z moczem. Produkty zawierające magnez warto łączyć także ze składnikami zawierającymi dużo białka, ponieważ może on zwiększać przepuszczalność błony jelitowej. W szybkim i bezpiecznym podnoszeniu stężenia tego pierwiastka pomoże też sprawdzony suplement diety, taki jak magnez Mito-Pharma.

Substancje, które należy ograniczać w trakcie suplementacji magnezu

Niestety, nie wszystkie pożyteczne składniki odżywcze będą poprawiać wchłanianie magnezu – niektóre z nich wykazują odwrotne działanie. Mowa na przykład o wapniu, który jest wchłaniany w podobny sposób, przez co może ograniczać przyswajalność magnezu. Nie oznacza to, że musimy zrezygnować z jego suplementacji – wystarczy zadbać o odpowiednie dawki tego pierwiastka. Nie powinniśmy łączyć magnezu z preparatami zawierającymi cynk, ponieważ ten mikroelement również konkuruje z magnezem o wchłanianie przez te same białka transportowe w jelicie. Co ciekawe, także nasze nawyki mogą negatywnie wpływać na wchłanianie magnezu – podczas suplementacji należy ograniczać spożywanie alkoholu i kofeiny, a najlepiej całkowicie z nich zrezygnować.

Profilaktyka – najlepszy sposób na zapobieganie niedoborom magnezu

Kobiety i mężczyźni, którzy chcą przez długi czas cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem, pamiętają o suplementacji magnezu i doskonale zdają sobie sprawę, że ten pierwiastek lepiej przyswaja się w momencie, gdy dbamy o swoje jelita. Naturalnym wsparciem naszej mikrobioty będzie na przykład:

  • Włączenie do diety naturalnych prebiotyków, na przykład kefiru, jogurtu i kiszonej kapusty.
  • Przyjmowanie tak zwanych pokarmów prebiotycznych, czyli cebuli, czosnku, czy bananów.
  • Unikanie żywności wysoko przetworzonej.

Suplementacja, odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i zdrowy tryb życia z pewnością pomogą nam w utrzymaniu odpowiedniego poziomu magnezu. Wystarczy, że w porę o siebie zadbamy i będziemy pamiętać o badaniach profilaktycznych, a nasze samopoczucie ulegnie wyraźnej poprawie.

Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…
Aparaty nakładkowe to innowacyjne rozwiązanie ortodontyczne, które rewolucjonizuje sposób prostowania zębów. Dzięki swojej przezroczystej konstrukcji i indywidualnemu dopasowaniu zyskały ogromną popularność wśród pacjentów poszukujących estetycznej i wygodnej metody leczenia.