Czy magnez jest dobrze przyswajalny? Jak poprawić jego wchłanialność?

Ten pierwiastek jest niezbędny do przeprowadzania kilkuset reakcji chemicznych mających ogromne znaczenie dla zachowania równowagi w organizmie, jednak wielu z nas ma poważne problemy z jego prawidłowym przyswajaniem. Czy wiesz, w jaki sposób możemy poprawić wchłanialności magnezu i zadbać o jego odpowiednie stężenie?
Dlaczego tak wielu z nas zmaga się z niedoborem magnezu?
Magnez jest jednym z kluczowych pierwiastków w kontekście zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Ten makroelement wykazuje działanie wielokierunkowe – może wzmacniać kości, mięśni, nerwy, a także regulować pracę serca. Jego poważny niedobór jest uważany za groźny dla naszego życia, dlatego bardzo ważne jest zadbanie o prawidłowy poziom wspomnianego pierwiastka. Niestety, magnez nie zawsze przyswaja się prawidłowo – większość tej substancji jest wchłaniania w jelicie cienkim, ale organizm może spożytkować tylko 30-50% minerału dostarczanego wraz z pożywieniem. Istnieje wiele czynników, które mogą jeszcze bardziej ograniczać jego przyswajalność.
Co wpływa na przyswajalność magnezu? O tym warto pamiętać!
Niezależnie od tego, czy decydujemy się na zwiększenie podaży magnezu poprzez rozszerzenie diety, czy wprowadzenie suplementacji, możemy w łatwy sposób poprawić przyswajalność tej substancji. Wystarczy, że sięgniemy po pewne związki, które pomagają organizmowi w lepszym wchłanianiu magnezu. Mowa na przykład o witaminie D, która może wzmacniać przyswajanie cennego makroelementu przez jelita i ograniczać jego wydalanie wraz z moczem. Produkty zawierające magnez warto łączyć także ze składnikami zawierającymi dużo białka, ponieważ może on zwiększać przepuszczalność błony jelitowej. W szybkim i bezpiecznym podnoszeniu stężenia tego pierwiastka pomoże też sprawdzony suplement diety, taki jak magnez Mito-Pharma.
Substancje, które należy ograniczać w trakcie suplementacji magnezu
Niestety, nie wszystkie pożyteczne składniki odżywcze będą poprawiać wchłanianie magnezu – niektóre z nich wykazują odwrotne działanie. Mowa na przykład o wapniu, który jest wchłaniany w podobny sposób, przez co może ograniczać przyswajalność magnezu. Nie oznacza to, że musimy zrezygnować z jego suplementacji – wystarczy zadbać o odpowiednie dawki tego pierwiastka. Nie powinniśmy łączyć magnezu z preparatami zawierającymi cynk, ponieważ ten mikroelement również konkuruje z magnezem o wchłanianie przez te same białka transportowe w jelicie. Co ciekawe, także nasze nawyki mogą negatywnie wpływać na wchłanianie magnezu – podczas suplementacji należy ograniczać spożywanie alkoholu i kofeiny, a najlepiej całkowicie z nich zrezygnować.
Profilaktyka – najlepszy sposób na zapobieganie niedoborom magnezu
Kobiety i mężczyźni, którzy chcą przez długi czas cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem, pamiętają o suplementacji magnezu i doskonale zdają sobie sprawę, że ten pierwiastek lepiej przyswaja się w momencie, gdy dbamy o swoje jelita. Naturalnym wsparciem naszej mikrobioty będzie na przykład:
- Włączenie do diety naturalnych prebiotyków, na przykład kefiru, jogurtu i kiszonej kapusty.
- Przyjmowanie tak zwanych pokarmów prebiotycznych, czyli cebuli, czosnku, czy bananów.
- Unikanie żywności wysoko przetworzonej.
Suplementacja, odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i zdrowy tryb życia z pewnością pomogą nam w utrzymaniu odpowiedniego poziomu magnezu. Wystarczy, że w porę o siebie zadbamy i będziemy pamiętać o badaniach profilaktycznych, a nasze samopoczucie ulegnie wyraźnej poprawie.