Skip to main content


Czym się zajmuje periodontologia?

| Artykuł sponsorowany | Zdrowie

Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.

Ponadto wskazuje się ich związek z rozwojem schorzeń neurodegradacyjnych. Z tego powodu niezwykle istotną kwestią jest ich szybkie i skuteczne leczenie. Dziedziną stomatologii poświęconą tym kwestiom jest periodontologia. Przeczytaj, czym się ona zajmuje.

Najważniejsze informacje na temat periodontologii

Periodontologia, której doskonałym przykładem jest periodontologia w Łodzi, to dział stomatologii, którego głównym obszarem zainteresowań są choroby przyzębia oraz błon śluzowych znajdujących się w jamie ustnej. Dziedzina ta skupia się zatem na tkankach miękkich otaczających zęby, które odpowiadają przede wszystkim za utrzymanie ich w zębodole. I choć kluczową kwestią jest odpowiedni poziom higieny, a także regularna profilaktyka, nie zawsze są one wystarczające, aby poradzić sobie z chorobami przyzębia. W wielu sytuacjach konieczna jest specjalistyczna interwencja stomatologiczna poprzedzona badaniami, które wskazują przyczynę problemu i są podstawą do ustalenia planu leczenia.

Najczęstsze choroby przyzębia

Lekarze w swojej codziennej praktyce stomatologicznej spotykają się z licznymi chorobami tkanek przyzębia. Do najczęstszych z nich należy jednak zapalenie dziąseł oraz paradontoza. Ich przyczyną jest głównie osadzanie się płytki bakteryjnej. To z kolei jest związane przede wszystkim z niewłaściwą higieną. Oprócz tego choroby przyzębia mogą mieć także uwarunkowane genetycznie. Na ich powstawanie wpływa również stres, przyjmowanie niektórych leków, niewłaściwa dieta oraz palenie papierosów.

Jak leczyć choroby przyzębia?

Jako że choroby przyzębia wywoływane są przede wszystkim przez bakterie i płytkę nazębną, powinny być one regularnie usuwane. Nawet najwyższy poziom higieny w domu może jednak nie być wystarczający. Z tego powodu warto regularnie korzystać z usług periodontologa, aby nie dopuścić do powstania szkodliwych substancji i rozwoju stanu zapalnego tkanek, a w konsekwencji nawet do utraty zębów.

Do najczęstszych zabiegów przeprowadzanych w ramach periodontologii należą: usuwanie kamienia nazębnego, leczenie krwawienia dziąseł, nadwrażliwości szyjek zębowych, a także walka z halitozą, czyli nieprzyjemnym zapachem z ust. Dość często wykonuje się również plastykę wędzidełka, która pozwala zadbać o estetyczny uśmiech. W przypadku nadmiernej ruchomości zębów konieczne może się także okazać szynowanie zębów, które pozwala ustabilizować je w dziąsłach.

Podsumowując, regularne wizyty u lekarza stomatologa, który zajmuje się periodontologią, to klucz do zachowania zdrowia jamy ustnej. To z kolei ma przełożenie na kondycje całego organizmu. Zadbaj o tkanki przyzębia i już dziś umów się na wizytę do periodontologa w Łodzi, który udzieli Ci wskazówek dotyczących właściwej higieny, a w razie potrzeby dokona także diagnozy i leczenia.

Wiesz, czym jest adaptogen? Mówi Ci coś termin medycyna ajurwedyjska? Oba te pojęcia związane są z bohaterką tego artykułu, czyli ashwagandhą. To roślina, której przyjmowanie wpływa na redukcję stresu, poprawia odporność i działa przeciwzapalne. W jakiej formie można suplementować ashwagandhę? Kt...
W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Żeby suplementy diety z kolagenem przyniosły pożądane rezultaty, konieczne jest ich systematyczne stosowanie przez co najmniej 3-6 miesięcy. Z tego powodu warto wybrać preparat, który charakteryzuje się najbardziej komfortowym użyciem. Wiele osób chętnie sięga po kolagen w kapsułkach lub tabletka...
Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy już znasz powód takiego stanu rzeczy, czy też dopiero jesteś w trakcie badań, silny ból podczas okresu może bardzo uprzykrzać życie, a nawet sprawiać, że nie będziesz w stanie iść do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz otrzyma...
Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...