Przejdź do głównej treści

Czym się zajmuje periodontologia?

| Artykuł sponsorowany | Zdrowie

Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.

Ponadto wskazuje się ich związek z rozwojem schorzeń neurodegradacyjnych. Z tego powodu niezwykle istotną kwestią jest ich szybkie i skuteczne leczenie. Dziedziną stomatologii poświęconą tym kwestiom jest periodontologia. Przeczytaj, czym się ona zajmuje.

Najważniejsze informacje na temat periodontologii

Periodontologia, której doskonałym przykładem jest periodontologia w Łodzi, to dział stomatologii, którego głównym obszarem zainteresowań są choroby przyzębia oraz błon śluzowych znajdujących się w jamie ustnej. Dziedzina ta skupia się zatem na tkankach miękkich otaczających zęby, które odpowiadają przede wszystkim za utrzymanie ich w zębodole. I choć kluczową kwestią jest odpowiedni poziom higieny, a także regularna profilaktyka, nie zawsze są one wystarczające, aby poradzić sobie z chorobami przyzębia. W wielu sytuacjach konieczna jest specjalistyczna interwencja stomatologiczna poprzedzona badaniami, które wskazują przyczynę problemu i są podstawą do ustalenia planu leczenia.

Najczęstsze choroby przyzębia

Lekarze w swojej codziennej praktyce stomatologicznej spotykają się z licznymi chorobami tkanek przyzębia. Do najczęstszych z nich należy jednak zapalenie dziąseł oraz paradontoza. Ich przyczyną jest głównie osadzanie się płytki bakteryjnej. To z kolei jest związane przede wszystkim z niewłaściwą higieną. Oprócz tego choroby przyzębia mogą mieć także uwarunkowane genetycznie. Na ich powstawanie wpływa również stres, przyjmowanie niektórych leków, niewłaściwa dieta oraz palenie papierosów.

Jak leczyć choroby przyzębia?

Jako że choroby przyzębia wywoływane są przede wszystkim przez bakterie i płytkę nazębną, powinny być one regularnie usuwane. Nawet najwyższy poziom higieny w domu może jednak nie być wystarczający. Z tego powodu warto regularnie korzystać z usług periodontologa, aby nie dopuścić do powstania szkodliwych substancji i rozwoju stanu zapalnego tkanek, a w konsekwencji nawet do utraty zębów.

Do najczęstszych zabiegów przeprowadzanych w ramach periodontologii należą: usuwanie kamienia nazębnego, leczenie krwawienia dziąseł, nadwrażliwości szyjek zębowych, a także walka z halitozą, czyli nieprzyjemnym zapachem z ust. Dość często wykonuje się również plastykę wędzidełka, która pozwala zadbać o estetyczny uśmiech. W przypadku nadmiernej ruchomości zębów konieczne może się także okazać szynowanie zębów, które pozwala ustabilizować je w dziąsłach.

Podsumowując, regularne wizyty u lekarza stomatologa, który zajmuje się periodontologią, to klucz do zachowania zdrowia jamy ustnej. To z kolei ma przełożenie na kondycje całego organizmu. Zadbaj o tkanki przyzębia i już dziś umów się na wizytę do periodontologa w Łodzi, który udzieli Ci wskazówek dotyczących właściwej higieny, a w razie potrzeby dokona także diagnozy i leczenia.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…