Skip to main content

Diagnostyka wzroku przy pomocy tablic Ishihary

| Artykuł sponsorowany | Zdrowie

Tablice Ishihary pozwalają sprawdzić, czy pacjent cierpi na zaburzenia związane z rozpoznawaniem barw. Są podstawowym narzędziem diagnostyki okulistycznej zarówno dzieci, jak i osób dorosłych.

Skąd pochodzą tablice Ishihary?

Tablice Ishihary stworzył japoński okulista Shinobu Ishihara, profesor Uniwersytetu Tokijskiego. Pierwotnie miały eliminować kandydatów do szkoły wojskowej, którzy mają problem z rozróżnianiem kolorów. Z czasem stały się jednym najbardziej popularnych narzędzi służących do diagnostyki wad wzroku.

Pierwsze tablice okulista namalował samodzielnie w 1917 roku. Pracę ułatwił mu fakt, że jego asystent cierpiał na daltonizm. Dzięki temu każdy z malunków Ishihary był od razu konfrontowany z rzeczywistością.

Diagnostyka przy pomocy tablic pseudoizochromatycznym

Z tablic Ishihary korzystają nie tylko okuliści i optycy. Przydają się one także lekarzom rodzinnym (szczególnie pediatrom podczas okresowych bilansów) oraz lekarzom medycyny pracy w czasie kwalifikacji, ponieważ daltonizm wyklucza możliwość wykonywania niektórych zawodów (np. pielęgniarka, maszynista, pilot).

Do pełnej diagnostyki służy 38 tablic liczbowych. Dzieci oraz osoby niepiśmienne testowane są przy pomocy 10 obrazów. W praktyce już po kilku tablicach wiadomo, czy pacjent ma problem z całkowitym rozróżnianiem barw. Tablice Ishihary pozwalają także wykryć chorobę, która cechuje się różnicą w czułości poszczególnych czopków w siatkówce. To powoduje obniżenie nasycenia konkretnej barwy.

Test przy pomocy tablic jest bardzo prosty. Diagnozujący powinien zadbać o to, by pomieszczenie było naturalnie oświetlone lub dostosować sztuczne światło do naturalnego. Tablice należy pokazywać pacjentowi z odległości około 70 cm. Na odpowiedź zwykle wystarczą mu 3 sekundy. W przypadku badania dzieci oraz osób z niepełnosprawnością intelektualną czas na odpowiedź należy dostosować do możliwości pacjenta i interpretować go indywidualnie.

Czy daltonizm można leczyć?

Daltonizm to wrodzona wada wzroku, która uniemożliwia rozpoznawanie barw. Cierpią na niego głównie mężczyźni (8% populacji), którzy otrzymali recesywny allel od swoich matek, ponieważ to one są jego nosicielkami. Jedynie 0,5% kobiet w całej populacji ma daltonizm. W ich genotypie są obecne dwa allele recesywne. Dziedziczą po jednym od każdego z rodziców.

Nazwa choroby pochodzi od angielskiego fizyka oraz chemika Johna Daltona, który jako pierwszy zauważył, że widzi poszczególne barwy zupełnie inaczej niż pozostali ludzie. Już w 1794 roku przedstawił publiczną rozprawę na ten temat. Jednak dopiero współcześni okuliści przeprowadzili badania, że które dowiodły, że nieprawidłowe widzenie barw wynika z wadliwej budowy siatkówki.

To choroba, która nie postępuje, ani nie powoduje innych schorzeń. Nie można się jej jednak zupełnie pozbyć. Daltonizm udaje się korygować przez odpowiednie soczewki, dzięki którym daltonista będzie widział odcienie barw, których wcześniej nie dostrzegał.

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.

Autyzm u dzieci – jak się objawia?

Autyzm u dzieci jest kompleksowym zaburzeniem rozwojowym, które ma różnorodne objawy i nasilenie. Pierwsze symptomy często zauważane są we wczesnym dzieciństwie. Dzieci z autyzmem mogą wykazywać trudności w komunikacji werbalnej i niewerbalnej, ograniczone zainteresowania oraz problemy w nawiązyw...