Przejdź do głównej treści

Jak działa i kiedy się stosuje Betaserc?

| Artykuł sponsorowany | Zdrowie

Choroba Meniere'a, czyli wodniak błędnika, wynika z gromadzenia się płynu w błędniku, nieleczona prowadzi do pogorszenia się słuchu, szumów usznych, zawrotów głowy. W celu przeciwdziałania symptomom chorobowym stosuje się między innymi lek Betaserc. Zawarta w nim substancja czynna oddziałuje na receptory histaminowe, usprawnia krążenie krwi w uchu wewnętrznych. Oczywiście nie w każdym przypadku można zastosować lek Betaserc, istnieją przeciwwskazania, mogą wystąpić działania niepożądane u niektórych osób przyjmujących ten preparat.

Jak działa Betaserc i w jakim celu stosuje się ten lek?

Betaserc jest lekiem przeznaczonym dla osób borykających się z chorobą Meniere’a, której towarzyszą między innymi zawroty głowy i szumy uszne. Preparat przeciwdziała tym objawom. Jeśli schorzenie nie będzie leczone, to nie tylko obniży jakość życia, ale dojdzie także do utraty słuchu. Substancją czynną leku Betaserc jest dichlorowodorek betahistyny, której działanie nie zostało jeszcze do końca poznane. Wiadomo już jednak, że wzmaga ona wydzielanie histaminy w zakończeniach nerwowych. Betaserc stosuje się w celu usprawnienia mikrokrążenia mózgu, zwiększenia ukrwienia błędnika, który jest objęty stanem chorobowym. Substancja czynna obecna w preparacie ma również pozytywny wpływ na układ przedsionka.

Wskazaniami do stosowania leku są zawroty głowy i szumy uszne, tracenie słuchu, nudności, wymioty. Betahistamina łagodzi objawy, najlepsze efekty można uzyskać w przypadku zdiagnozowania choroby we wczesnym stadium. Betaserc prowadzi do rozszerzenia naczyń w obrębie ucha wewnętrznego, wzmaga przepływ krwi w mózgu. Kuracja lekiem nie przynosi natychmiastowych efektów, trzeba na nie poczekać co najmniej kilka dni, czasem nawet kilka tygodni. Leczenie lekiem Betaserc powinno trwać co najmniej dwa miesiące, aby uzyskać optymalny rezultat. Warto od razu zaznaczyć, że Betaserc działa tylko objawowo, nie ma wpływu na przebieg choroby Meniere’a ani nie eliminuje całkowicie problemu z zawrotami głowy. Nadal konieczne staje się przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Co warto wiedzieć na temat przyjmowania leku Betaserc?

Substancja czynna w leku Betaserc wchłania się bardzo szybko do krwiobiegu z przewodu pokarmowego, o optymalnym jej stężeniu w organizmie można mówić już po godzinie od zażycia. Okres półtrwania wynosi kilka godzin, a metabolity substancji są wydalane przez nerki ciągu doby. Przeciwwskazaniami do stosowania preparatu są nadwrażliwość na którykolwiek jego składnik, guz nadnerczy. Uważać należy w przypadku osób, u których została zdiagnozowana choroba wrzodowa żołądka/dwunastnicy, astma oskrzelowa. W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku mogą wystąpić nudności, bóle brzucha i uczucie senności. Zdarzają się także drgawki, powikłania płucne/sercowe. Możliwe jest także wystąpienie działań niepożądanych przy stosowaniu leku Betaserc. Częstymi skutkami ubocznymi są nudności, zaburzenia trawienia i bóle głowy. Mogą wystąpić także dolegliwości żołądkowo-jelitowe, wymioty, wzdęcia, gazy, skórne reakcje alergiczne, pokrzywka, obrzęk, wysypka, świąd.

Artykuł powstał we współpracy z Medyk Online i Holter Help,

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…