Skip to main content

Uczulenie na twarzy – jak złagodzić objawy?

| Artykuł sponsorowany | Zdrowie

Uczulenie na twarzy może dotyczyć osób w każdym wieku. Przyczyny jego wystąpienia mogą być bardzo zróżnicowane, a w niektórych przypadkach mogą stanowić objaw chorobowy. Uczulenie na twarzy zwykle objawia się w postaci czerwonych plam, swędzących pęcherzyków lub charakterystycznej kaszki. Dowiedz się, w jaki sposób złagodzić jego objawy i w jaki sposób pielęgnować skórę dotkniętą uczuleniem.

Uczulenie na twarzy – w jaki sposób się objawia?

Uczulenie na twarzy jest stosunkowo łatwe do rozpoznania, jednak wbrew pozorom nie są to jedynie czerwone plamy. W zależności od podłoża i alergenu może objawiać się w różnych formach. Do symptomów uczulenia na twarzy możemy zaliczyć:

  • wysypkę, pokrzywkę;
  • krostki wraz z wykwitami ropnymi;
  • pęcherze wypełnione płynem surowiczym lub treścią ropną;
  • obecność rumienia lub obrzęku;
  • świąd, odczuwalne napięcie skóry.

Powyższe objawy zwykle obejmują nie tylko całą twarz, ale przechodzą również na szyję i dekolt, szczególnie jeśli jesteśmy posiadaczkami delikatnej skóry. 

Uczulenie na twarzy – skąd się bierze?

Nie istnieje jeden czynnik, który powoduje uczulenie na twarzy. W większości przypadków stanowi ono efekt reakcji alergicznej powstały w wyniku bezpośredniego kontaktu z czynnikiem uczulającym. Reakcja alergiczna na twarzy zazwyczaj jest niewielka i obejmuje jedynie obszar bliskiego kontaktu z alergenem, jednakże jeśli przebieg reakcji jest ostry, może wystąpić na większych fragmentach skóry.

Czynnikami, które mogą powodować uczulenie na twarzy, są zazwyczaj:

  • niektóre z metali, np. nikiel, kobalt, chrom;
  • konserwanty oraz naturalne olejki eteryczne występujące w kosmetykach;
  • wybrane leki, np. antybiotyki przeznaczone do użytku zewnętrznego;
  • niektóre produkty spożywcze.

Uczulenie na twarzy w dużej mierze uwarunkowane jest stylem życia, czynnikami środowiskowymi, a także dietą. Stres, zanieczyszczenia powietrza i coraz większa ilość przetworzonej żywności w sklepach sprawiają, że nasz układ odpornościowy staje się coraz bardziej wrażliwy na działanie alergenów.  

Co stosować na uczulenie twarzy?

Jeżeli uczulenie na twarzy nie ustępuje lub powraca z określoną częstotliwością, powinniśmy udać się do alergologa, który będzie w stanie ustalić przyczynę jego obecności i tym samym postawić odpowiednią diagnozę. Objawy reakcji alergicznej można złagodzić za pomocą leczenia farmakologicznego. Zwykle w tym celu stosuje się kortykosteroidy oraz leki antyhistaminowe. 

W tym czasie bardzo ważna jest także prawidłowa pielęgnacja wrażliwej skóry. Jeśli powodem uczulenia jest jeden z kosmetyków do pielęgnacji, należy przestać z niego korzystać. W tym okresie nie zaleca się stosowania silnie oczyszczających i złuszczających kosmetyków, ponieważ mogą jeszcze bardziej podrażnić skórę. 

Warto natomiast postawić na delikatne oczyszczanie, np. za pomocą łagodnego płynu micelarnego czy hipoalergicznej emulsji, które oczyszczą skórę, nie pozbawiając jej tym samym warstwy ochronnej. Należy pamiętać także o właściwym nawilżeniu skóry. W tym celu warto sięgnąć po krem nawilżający, który zregeneruje warstwę hydrolipidową Twojej skóry.

 

 

W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.
Żeby suplementy diety z kolagenem przyniosły pożądane rezultaty, konieczne jest ich systematyczne stosowanie przez co najmniej 3-6 miesięcy. Z tego powodu warto wybrać preparat, który charakteryzuje się najbardziej komfortowym użyciem. Wiele osób chętnie sięga po kolagen w kapsułkach lub tabletka...
Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy już znasz powód takiego stanu rzeczy, czy też dopiero jesteś w trakcie badań, silny ból podczas okresu może bardzo uprzykrzać życie, a nawet sprawiać, że nie będziesz w stanie iść do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz otrzyma...
Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...