Skip to main content

Dermokosmetyki – dlaczego są lepsze od zwykłych kosmetyków?

| Dynamite | Zdrowie

Coraz częściej klienci decydują się na wybór kosmetyków dostępnych jedynie w aptekach. Dermokosmetyki, bo taką noszą nazwę, są preparatami kosmetycznymi, które stworzono w efekcie połączenia wiedzy dermatologicznej, kosmetycznej i chemicznej. Są one wyjątkowymi propozycjami wielu producentów, które powstały w trosce o alergiczną, delikatną, wrażliwą oraz objętą chorobami dermatologicznymi skórę.

 

Dermokosmetyki – czym są i dlaczego warto po nie sięgnąć?

Regulacje prawne dotyczące preparatów kosmetycznych, nie zawierają wyjaśnienia zarówno dla kosmetyku ekologicznego „bio”, jak i naturalnego. Co więcej, także słowo dermokosmetyk nie zostało do końca sprecyzowane. Wszystkie wymogi stawiane kosmetykom w Unii Europejskiej umieszczone są w dyrektywie 76/768/WE. Wszystkie produkty dermokosmetyczne cechują się określonymi właściwościami, produkowane są w sterylnych i kontrolowanych warunkach z podwyższonymi standardami, dotyczącymi jakości. Każdy produkt powstaje pod kątem określonej dolegliwości skórnej czy wieku, jak i jest testowany dermatologicznie. Ich receptury są skutkiem współpracy dermatologów, kosmetologów oraz innych specjalistów z pokrewnych branż medycznych, farmaceutycznych. Co więcej, kosmetyki dermatologiczne prawie nie zawierają konserwantów, a substancje te zostały zastąpione m.in. antyoksydantami, składnikami pochodzenia roślinnego oraz lipidami. Doskonałym przykładem dermokosmetyku cieszącego się dość dużą popularnością wśród klientów jest cetaphil pro oil control.

Jaka jest różnica między dermokosmetykiem a kosmetykiem?

Produkty kosmetyczne dostępne w aptece są przeznaczone dla osób zmagających się z pewnymi dolegliwościami skórnymi. Głównym zadaniem kosmetyków dermatologicznych jest wsparcie pielęgnacji skóry z zaistniałymi problemami dermatologicznymi. Tak więc produkcja dermokosmetyków podobna jest do produkcji leków. Już podczas tworzenia receptury, wszystkie wykorzystane składniki są konsultowane i tworzone we współpracy z kosmetologami i lekarzami dermatologami, a ich ilość z określonymi ośrodkami chemicznymi. Proces produkcji jest podobny do produkcji leków, ponieważ produkty te powstają w zbliżony sposób, co leki farmaceutyczne, w sterylnym środowisku. Uwzględniając przeznaczenie dermokosmetyku, można stwierdzić, iż są to produkty, które muszą cechować się pewnymi właściwościami.

  • Dermokosmetyki powinny być testowane – poddane specjalistycznym badaniom dermatologicznym na skórze skłonnej do alergii i wrażliwej.
  • Kosmetyki dermatologiczne nie powinny zawierać m.in. barwiących konserwantów, syntetycznych środków konserwujących, substancji modyfikowanych genetycznie.
  • Dermokosmetyki powinny być hipoalergiczne, a więc o zmniejszonym ryzyku wywołania reakcji alergicznej. Są one przeznaczone dla osób o skórze chorej, wrażliwej, skłonnej do alergii, w związku z czym powinny być pozbawione wszystkich potencjalnie alergennych substancji.
  • Wykorzystanie wysokiej zawartości konkretnych substancji bioaktywnych powinno być zasadne i gwarantować pewne działanie, które jest oparte o przeprowadzone badania laboratoryjne i dermatologiczne.

Bezpłatne mammografia w Obornikach

Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.