Skip to main content


Wysoka gorączka u dziecka – jak sobie z nią radzić?

| Dynamite | Zdrowie

Wysoka gorączka u dziecka jest stanem, który zawsze niepokoi rodziców. Jest to spowodowane tym, iż gorączka stanowi naturalny objaw organizmu, świadczący o toczącym się w organizmie stanie chorobowym. Czym spowodowana jest wysoka gorączka u dziecka? W jaki sposób można ją szybko obniżyć?

Przyczyny wysokiej gorączki u dziecka

Wysoka gorączka u dziecka najczęściej spowodowana jest przez rozwijającą się infekcję bakteryjną lub wirusową. Objaw ten pojawia się również w okresie ząbkowania, jak i po niedawnym szczepieniu. Wśród przyczyn wysokiej gorączki u dziecka można wyróżnić także zapalenie ucha, trzydniówkę, grypę czy przeziębienie. Wysoka gorączka występuje również w przypadku rozwoju chorób zakaźnych, takich jak świnka, ospa wietrzna czy różyczka. Gorączka jest także objawem towarzyszącym rotawirusom, które powodują infekcje układu pokarmowego. Jest ona objawem, którego nie da się nie zauważyć u maluszka. Wystarczy przyłożyć dłoń do czoła dziecka, aby rozpoznać, że temperatura ciała jest o wiele za wysoka. Co więcej, gorączkujące dziecko przeważnie ma wypieki na twarzy oraz błyszczące oczy. Podczas gorączki dziecko staje się marudne i senne, oddycha przez usta i ma dreszcze.

Jak mierzyć i interpretować temperaturę?

W zależności od tego, ile dziecko ma miesięcy czy lat – w inny sposób ocenia się, czy temperatura jest za wysoka i czy pojawiła się gorączka. Przykładowo temperatura ciała niemowlaka nie zawsze jest taka sama, zmienia się w ciągu dnia, a jej wahania oscylują pomiędzy 36,6 a 37,5 stopni Celsjusza. Zmienność ta wywołana jest niedojrzałością układu termoregulacji, jak i zmienną aktywnością hormonów. Ponadto temperatura niemowlaka może zwiększyć się po płaczu czy zabawie. W takiej sytuacji za gorączkę uważa się taką temperaturę, która przekracza 38 stopni Celsjusza. W przypadku starszych dzieci wysoka gorączka jest stanem, w którym temperatura ciała przekracza 38,5 stopnia Celsjusza. Jeśli temperatura wzrasta i przekroczy 40 stopni Celsjusza, sugeruje to o stanie, który wymaga niezwłocznej pomocy lekarskiej.

Jak zwalczyć wysoką temperaturę u dziecka?

Wysoka gorączka u dziecka nie zawsze musi zakończyć się wizytą u lekarza. Można ją zbić domowymi sposobami lub łagodnymi lekami przeciwgorączkowymi, takimi jak np. ibuprom dla dzieci. Najlepszymi domowymi sposobami na wysoką gorączkę u dziecka są:

  • Zimne okłady na kark, łydki i czoło, które jednocześnie pozwalają zbić temperaturę oraz łagodzą nieprzyjemne symptomy gorączki. Szybki okład może zostać wykonany z ręcznika zamoczonego w chłodnej wodzie;
  • Podawanie dziecku naparów ziołowych, szczególnie z lipy, owoców malin i jeżyn czy czarnego bzu. Po wypiciu ciepłej herbaty dziecko powinno rozgrzewać się pod ciepłą kołdrą – dzięki czemu będzie ono mogło wypocić z siebie objawy choroby.
  • Podanie maluszkowi gorącego mleka z czosnkiem i miodem – mimo że jest to dość niesmaczna mikstura, to traktowana jest jak silny zastrzyk dla zdrowia podczas choroby. Czosnek i miód wykazują właściwości przeciwbakteryjne oraz stymulują do wydajniejszej pracy układ immunologiczny.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.

Autyzm u dzieci – jak się objawia?

Autyzm u dzieci jest kompleksowym zaburzeniem rozwojowym, które ma różnorodne objawy i nasilenie. Pierwsze symptomy często zauważane są we wczesnym dzieciństwie. Dzieci z autyzmem mogą wykazywać trudności w komunikacji werbalnej i niewerbalnej, ograniczone zainteresowania oraz problemy w nawiązyw...

Uzależnienie od ekranów i gier dotyczy nawet małych dzieci

Ponad połowa maluchów do sześciu lat korzysta z urządzeń mobilnych – wynika z badania „Brzdąc w sieci”. Niemal dwie trzecie rodziców daje swoim pociechom urządzenia cyfrowe jako nagrodę lub gdy płaczą i marudzą, nieświadomie ucząc dzieci regulowania emocji za pomocą technologii. Zdaniem ekspertów...

Catering dr Dąbrowskiej- posiłki, które pozwolą przywrócić doskonały stan zdrowia

Post Dąbrowskiej, to menu, które docenia niezwykle szerokie grono odbiorców. Już dziś oferta może poszczyć się bogatym dorobkiem i znaczącymi osiągnięciami.