Skip to main content


Wysoka gorączka u dziecka – jak sobie z nią radzić?

| Dynamite | Zdrowie

Wysoka gorączka u dziecka jest stanem, który zawsze niepokoi rodziców. Jest to spowodowane tym, iż gorączka stanowi naturalny objaw organizmu, świadczący o toczącym się w organizmie stanie chorobowym. Czym spowodowana jest wysoka gorączka u dziecka? W jaki sposób można ją szybko obniżyć?

Przyczyny wysokiej gorączki u dziecka

Wysoka gorączka u dziecka najczęściej spowodowana jest przez rozwijającą się infekcję bakteryjną lub wirusową. Objaw ten pojawia się również w okresie ząbkowania, jak i po niedawnym szczepieniu. Wśród przyczyn wysokiej gorączki u dziecka można wyróżnić także zapalenie ucha, trzydniówkę, grypę czy przeziębienie. Wysoka gorączka występuje również w przypadku rozwoju chorób zakaźnych, takich jak świnka, ospa wietrzna czy różyczka. Gorączka jest także objawem towarzyszącym rotawirusom, które powodują infekcje układu pokarmowego. Jest ona objawem, którego nie da się nie zauważyć u maluszka. Wystarczy przyłożyć dłoń do czoła dziecka, aby rozpoznać, że temperatura ciała jest o wiele za wysoka. Co więcej, gorączkujące dziecko przeważnie ma wypieki na twarzy oraz błyszczące oczy. Podczas gorączki dziecko staje się marudne i senne, oddycha przez usta i ma dreszcze.

Jak mierzyć i interpretować temperaturę?

W zależności od tego, ile dziecko ma miesięcy czy lat – w inny sposób ocenia się, czy temperatura jest za wysoka i czy pojawiła się gorączka. Przykładowo temperatura ciała niemowlaka nie zawsze jest taka sama, zmienia się w ciągu dnia, a jej wahania oscylują pomiędzy 36,6 a 37,5 stopni Celsjusza. Zmienność ta wywołana jest niedojrzałością układu termoregulacji, jak i zmienną aktywnością hormonów. Ponadto temperatura niemowlaka może zwiększyć się po płaczu czy zabawie. W takiej sytuacji za gorączkę uważa się taką temperaturę, która przekracza 38 stopni Celsjusza. W przypadku starszych dzieci wysoka gorączka jest stanem, w którym temperatura ciała przekracza 38,5 stopnia Celsjusza. Jeśli temperatura wzrasta i przekroczy 40 stopni Celsjusza, sugeruje to o stanie, który wymaga niezwłocznej pomocy lekarskiej.

Jak zwalczyć wysoką temperaturę u dziecka?

Wysoka gorączka u dziecka nie zawsze musi zakończyć się wizytą u lekarza. Można ją zbić domowymi sposobami lub łagodnymi lekami przeciwgorączkowymi, takimi jak np. ibuprom dla dzieci. Najlepszymi domowymi sposobami na wysoką gorączkę u dziecka są:

  • Zimne okłady na kark, łydki i czoło, które jednocześnie pozwalają zbić temperaturę oraz łagodzą nieprzyjemne symptomy gorączki. Szybki okład może zostać wykonany z ręcznika zamoczonego w chłodnej wodzie;
  • Podawanie dziecku naparów ziołowych, szczególnie z lipy, owoców malin i jeżyn czy czarnego bzu. Po wypiciu ciepłej herbaty dziecko powinno rozgrzewać się pod ciepłą kołdrą – dzięki czemu będzie ono mogło wypocić z siebie objawy choroby.
  • Podanie maluszkowi gorącego mleka z czosnkiem i miodem – mimo że jest to dość niesmaczna mikstura, to traktowana jest jak silny zastrzyk dla zdrowia podczas choroby. Czosnek i miód wykazują właściwości przeciwbakteryjne oraz stymulują do wydajniejszej pracy układ immunologiczny.
W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.
Żeby suplementy diety z kolagenem przyniosły pożądane rezultaty, konieczne jest ich systematyczne stosowanie przez co najmniej 3-6 miesięcy. Z tego powodu warto wybrać preparat, który charakteryzuje się najbardziej komfortowym użyciem. Wiele osób chętnie sięga po kolagen w kapsułkach lub tabletka...
Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy już znasz powód takiego stanu rzeczy, czy też dopiero jesteś w trakcie badań, silny ból podczas okresu może bardzo uprzykrzać życie, a nawet sprawiać, że nie będziesz w stanie iść do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz otrzyma...
Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...