Skip to main content

Żurawina – skład, właściwości, zastosowanie

| Dynamite | Zdrowie

Żurawina niesie za sobą wiele korzyści związanych z jej spożywaniem. Najczęściej jednak słyszy się, iż jest ona stosowana podczas leczenia infekcji dróg moczowych. Tak naprawdę żurawina posiada wiele właściwości przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych. Jest ona skuteczna zarówno w terapii leczenia pęcherza moczowego, jak i w przypadku wrzodów żołądka. Jakie właściwości wykazuje żurawina? 

 

Żurawina – ogólna charakterystyka

Żurawina to zimozielona krzewinka, która dobrze wykształca się na podmokłym, bagiennym terenie. Jej zbiory trwają od połowy września, aż do początku listopada. Żurawina zawiera mnóstwo proantocyjanidynów. Są to związki cechujące się silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi, a więc takimi, dzięki którym organizm wolniej się starzeje. Proantocyjanidyny sprawiają również obniżenie cholesterolu (redukują elastyczność stawów oraz przyczyniają się do spadku stężenia cholesterolu (obniżają stężenie frakcji LDL, podnosząc stężenie frakcji HDL). Co więcej, związki te warunkują działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Ponadto żurawina chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego.

Żurawina jest bogatym źródłem witamin A, E oraz C, jak i witamin z grupy B. Zawiera ona również antocyjany – naturalne barwniki, które chronią naczynia krwionośne. W owocach żurawiny obecne są spore ilości błonnika, karotenu, jak i minerałów, takich jak: fosfor, potas, magnez, jod, sód czy żelazo. W związku z powyższym zaleca się spróbować zarówno świeże, jak i suszone owoce, jak również we właściwym momencie zrobić zapasy i zamrozić owoce żurawiny. 

Jak wspomóc walkę z infekcjami dróg moczowych?

Właściwy odczyn moczu jest lekko kwasowy. W przypadku pojawienia się infekcji bakteryjnych (przeważnie następuje zakażenie bakterią Escherichia coli) pH moczu zwiększa się, co stwarza doskonałe warunki do rozwoju bakterii. Owoce żurawiny mają kwaśny odczyn, w związku z tym stosowane w leczeniu infekcji pęcherza moczowego obniżają pH, przyczyniając się do zmniejszenia namnażania bakterii. Żurawina powoduje więc zmniejszenie ilości bakterii w moczu, ponadto upośledza adhezję (przyleganie) bakterii E. Coli do ścian nabłonka pęcherza moczowego. Badanie ukazują, iż kobiety częściej chorują na infekcje dróg moczowych niż mężczyźni. Co więcej, zapalenie pęcherza moczowego ma tendencję do nawracanie. Żurawina chroni organizm przed nawrotem zakażenia. 

Jakie jest inne zastosowanie żurawiny?

Z owoców żurawiny można robić przetwory. Sok z żurawiny, poza dobroczynnym działaniem na drogi moczowe, może zapobiegać również rozwojowi kamicy nerkowej. Żurawina jest również skuteczna w przypadku profilaktyki próchnicy, ponieważ zwalcza bakterie odpowiedzialne za jej powstania. Ponadto wspomaga obniżanie cholesterolu, dzięki czemu przyczynia się do redukcji ryzyka rozwoju miażdżycy.

 

 

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.

Autyzm u dzieci – jak się objawia?

Autyzm u dzieci jest kompleksowym zaburzeniem rozwojowym, które ma różnorodne objawy i nasilenie. Pierwsze symptomy często zauważane są we wczesnym dzieciństwie. Dzieci z autyzmem mogą wykazywać trudności w komunikacji werbalnej i niewerbalnej, ograniczone zainteresowania oraz problemy w nawiązyw...