Skip to main content


Żurawina – skład, właściwości, zastosowanie

| Dynamite | Zdrowie

Żurawina niesie za sobą wiele korzyści związanych z jej spożywaniem. Najczęściej jednak słyszy się, iż jest ona stosowana podczas leczenia infekcji dróg moczowych. Tak naprawdę żurawina posiada wiele właściwości przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych. Jest ona skuteczna zarówno w terapii leczenia pęcherza moczowego, jak i w przypadku wrzodów żołądka. Jakie właściwości wykazuje żurawina? 

 

Żurawina – ogólna charakterystyka

Żurawina to zimozielona krzewinka, która dobrze wykształca się na podmokłym, bagiennym terenie. Jej zbiory trwają od połowy września, aż do początku listopada. Żurawina zawiera mnóstwo proantocyjanidynów. Są to związki cechujące się silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi, a więc takimi, dzięki którym organizm wolniej się starzeje. Proantocyjanidyny sprawiają również obniżenie cholesterolu (redukują elastyczność stawów oraz przyczyniają się do spadku stężenia cholesterolu (obniżają stężenie frakcji LDL, podnosząc stężenie frakcji HDL). Co więcej, związki te warunkują działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Ponadto żurawina chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego.

Żurawina jest bogatym źródłem witamin A, E oraz C, jak i witamin z grupy B. Zawiera ona również antocyjany – naturalne barwniki, które chronią naczynia krwionośne. W owocach żurawiny obecne są spore ilości błonnika, karotenu, jak i minerałów, takich jak: fosfor, potas, magnez, jod, sód czy żelazo. W związku z powyższym zaleca się spróbować zarówno świeże, jak i suszone owoce, jak również we właściwym momencie zrobić zapasy i zamrozić owoce żurawiny. 

Jak wspomóc walkę z infekcjami dróg moczowych?

Właściwy odczyn moczu jest lekko kwasowy. W przypadku pojawienia się infekcji bakteryjnych (przeważnie następuje zakażenie bakterią Escherichia coli) pH moczu zwiększa się, co stwarza doskonałe warunki do rozwoju bakterii. Owoce żurawiny mają kwaśny odczyn, w związku z tym stosowane w leczeniu infekcji pęcherza moczowego obniżają pH, przyczyniając się do zmniejszenia namnażania bakterii. Żurawina powoduje więc zmniejszenie ilości bakterii w moczu, ponadto upośledza adhezję (przyleganie) bakterii E. Coli do ścian nabłonka pęcherza moczowego. Badanie ukazują, iż kobiety częściej chorują na infekcje dróg moczowych niż mężczyźni. Co więcej, zapalenie pęcherza moczowego ma tendencję do nawracanie. Żurawina chroni organizm przed nawrotem zakażenia. 

Jakie jest inne zastosowanie żurawiny?

Z owoców żurawiny można robić przetwory. Sok z żurawiny, poza dobroczynnym działaniem na drogi moczowe, może zapobiegać również rozwojowi kamicy nerkowej. Żurawina jest również skuteczna w przypadku profilaktyki próchnicy, ponieważ zwalcza bakterie odpowiedzialne za jej powstania. Ponadto wspomaga obniżanie cholesterolu, dzięki czemu przyczynia się do redukcji ryzyka rozwoju miażdżycy.

 

 

W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.
Żeby suplementy diety z kolagenem przyniosły pożądane rezultaty, konieczne jest ich systematyczne stosowanie przez co najmniej 3-6 miesięcy. Z tego powodu warto wybrać preparat, który charakteryzuje się najbardziej komfortowym użyciem. Wiele osób chętnie sięga po kolagen w kapsułkach lub tabletka...
Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy już znasz powód takiego stanu rzeczy, czy też dopiero jesteś w trakcie badań, silny ból podczas okresu może bardzo uprzykrzać życie, a nawet sprawiać, że nie będziesz w stanie iść do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz otrzyma...
Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...