Przejdź do głównej treści

Mikroskop owulacyjny – skuteczność, zastosowanie

| Dynamite | Zdrowie

Mikroskop owulacyjny jest urządzeniem medycznym, które wykorzystuje się w diagnostyce płodności kobiet.

Urządzenia tego typu są dyskretne, niedrogie i bezpieczne, dzięki czemu dostępne są dla większości kobiet pragnących w prosty sposób sprawdzić, kiedy pojawią się ich dni płodne. Czy podręczne mikroskopy owulacyjne do domowego użytku, które są ogólnodostępne, stanowią wiarygodne źródło informacji?

Mikroskop owulacyjny – czym jest i na czym polega jego działanie?

Mikroskop owulacyjny jest urządzeniem, które dzięki wykorzystaniu próbki śliny ustala dni płodne i niepłodne w cyklu menstruacyjnym kobiety. Jego działanie opiera się o sprawdzenie poziomu soli w ślinie, który bardzo zwiększa się na skutek wzrostu produkcji estrogenu, a więc na chwilę przed owulacją. Dzięki soli ślina krystalizuje się i żalenie od jej poziomu, a więc w zależności od tego, czy kobieta jest w trakcie owulacji, czy już dawno po niej, owa krystalizacja będzie ulegać zmianom. W wyniku wysuszenia próbki śliny na szkiełku i obserwacji przez mikroskop można zauważyć, jak bardzo wyraźna jest krystalizacja – ta przybierająca najdokładniejszy obraz paproci oznacza, iż kobieta przechodzi właśnie dni płodne.

 

Jaka jest skuteczność mikroskopu owulacyjnego?

 Producenci najpopularniejszych mikroskopów owulacyjnych chwalą sobie skuteczność swoich urządzeń nawet na 98 procent, dlatego mogą one stanowić wysoce efektywną metodę naturalnej antykoncepcji. Wiele kobiet z powodów zdrowotnych lub światopoglądowych nie może korzystać z antykoncepcji hormonalnej. Inne natomiast rezygnują z hormonów ze względu na ich skutki uboczne, takie jak wahania nastrojów, zatrzymanie wody w organizmie, przybieranie na wadze czy spadek libido. Pozahormonalne metody zapobiegania ciąży niejednokrotnie są za mało skuteczne i przyczyniają się do niechcianych ciąż, dlatego dokładność wagi 98 procent w określeniu dni płodnych i niepłodnych w miesiącu wykazuje dużą skuteczność mikroskopu owulacyjnego jako jedynej metody antykoncepcji. Warto zaznaczyć, iż mikroskop owulacyjny może być stosowany także przez kobiety, które próbują zajść w ciążę. Wykorzystywanie go ułatwi im ustalenie, którego dnia mają owulację. Jeśli w tym dniu lub dwa dni po owulacji nastąpi stosunek, mają one największe szanse na zajście w ciążę. 

Jak wykonywać test owulacyjny?

 Stosowanie testu owulacyjnego, jakim jest mikroskop owulacyjny, jest dość łatwe i nie wymaga skomplikowanego pobierania próbek do badań. Materiałem badawczym jest ślina, która musi wyschnąć na szkiełku mikroskopu. Gdy to nastąpi. Wystarczy jedynie włączyć podświetlenie (przeważnie LED-owe), wyregulować ostrość i dokonać obserwacji – jaki obraz widnieje na szkiełku. W przypadku gdy obraz wyraźnie przypomina liść paproci, świadczy to o dniach płodnych, natomiast gdy próbka przedstawia delikatnie zarysowaną strukturę – owulacja nastąpi za około 2-3 dni, kiedy jednak obserwowany obraz nie ma kształtów, a więc jest rozmyty i bez widocznych linii, sugeruje o dniach niepłodnych w cyklu miesiączkowym kobiety.

 

 

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…