Skip to main content


Mikroskop owulacyjny – skuteczność, zastosowanie

| Dynamite | Zdrowie

Mikroskop owulacyjny jest urządzeniem medycznym, które wykorzystuje się w diagnostyce płodności kobiet.

Urządzenia tego typu są dyskretne, niedrogie i bezpieczne, dzięki czemu dostępne są dla większości kobiet pragnących w prosty sposób sprawdzić, kiedy pojawią się ich dni płodne. Czy podręczne mikroskopy owulacyjne do domowego użytku, które są ogólnodostępne, stanowią wiarygodne źródło informacji?

Mikroskop owulacyjny – czym jest i na czym polega jego działanie?

Mikroskop owulacyjny jest urządzeniem, które dzięki wykorzystaniu próbki śliny ustala dni płodne i niepłodne w cyklu menstruacyjnym kobiety. Jego działanie opiera się o sprawdzenie poziomu soli w ślinie, który bardzo zwiększa się na skutek wzrostu produkcji estrogenu, a więc na chwilę przed owulacją. Dzięki soli ślina krystalizuje się i żalenie od jej poziomu, a więc w zależności od tego, czy kobieta jest w trakcie owulacji, czy już dawno po niej, owa krystalizacja będzie ulegać zmianom. W wyniku wysuszenia próbki śliny na szkiełku i obserwacji przez mikroskop można zauważyć, jak bardzo wyraźna jest krystalizacja – ta przybierająca najdokładniejszy obraz paproci oznacza, iż kobieta przechodzi właśnie dni płodne.

 

Jaka jest skuteczność mikroskopu owulacyjnego?

 Producenci najpopularniejszych mikroskopów owulacyjnych chwalą sobie skuteczność swoich urządzeń nawet na 98 procent, dlatego mogą one stanowić wysoce efektywną metodę naturalnej antykoncepcji. Wiele kobiet z powodów zdrowotnych lub światopoglądowych nie może korzystać z antykoncepcji hormonalnej. Inne natomiast rezygnują z hormonów ze względu na ich skutki uboczne, takie jak wahania nastrojów, zatrzymanie wody w organizmie, przybieranie na wadze czy spadek libido. Pozahormonalne metody zapobiegania ciąży niejednokrotnie są za mało skuteczne i przyczyniają się do niechcianych ciąż, dlatego dokładność wagi 98 procent w określeniu dni płodnych i niepłodnych w miesiącu wykazuje dużą skuteczność mikroskopu owulacyjnego jako jedynej metody antykoncepcji. Warto zaznaczyć, iż mikroskop owulacyjny może być stosowany także przez kobiety, które próbują zajść w ciążę. Wykorzystywanie go ułatwi im ustalenie, którego dnia mają owulację. Jeśli w tym dniu lub dwa dni po owulacji nastąpi stosunek, mają one największe szanse na zajście w ciążę. 

Jak wykonywać test owulacyjny?

 Stosowanie testu owulacyjnego, jakim jest mikroskop owulacyjny, jest dość łatwe i nie wymaga skomplikowanego pobierania próbek do badań. Materiałem badawczym jest ślina, która musi wyschnąć na szkiełku mikroskopu. Gdy to nastąpi. Wystarczy jedynie włączyć podświetlenie (przeważnie LED-owe), wyregulować ostrość i dokonać obserwacji – jaki obraz widnieje na szkiełku. W przypadku gdy obraz wyraźnie przypomina liść paproci, świadczy to o dniach płodnych, natomiast gdy próbka przedstawia delikatnie zarysowaną strukturę – owulacja nastąpi za około 2-3 dni, kiedy jednak obserwowany obraz nie ma kształtów, a więc jest rozmyty i bez widocznych linii, sugeruje o dniach niepłodnych w cyklu miesiączkowym kobiety.

 

 

W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.
Żeby suplementy diety z kolagenem przyniosły pożądane rezultaty, konieczne jest ich systematyczne stosowanie przez co najmniej 3-6 miesięcy. Z tego powodu warto wybrać preparat, który charakteryzuje się najbardziej komfortowym użyciem. Wiele osób chętnie sięga po kolagen w kapsułkach lub tabletka...
Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy już znasz powód takiego stanu rzeczy, czy też dopiero jesteś w trakcie badań, silny ból podczas okresu może bardzo uprzykrzać życie, a nawet sprawiać, że nie będziesz w stanie iść do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz otrzyma...
Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...