Skip to main content


Jak skutecznie chronić serce swojego dziecka?

| Artykuł sponsorowany | Zdrowie

Bicie serca dziecka to pierwszy dźwięk, jaki matka słyszy w czasie USG, jeszcze będąc w ciąży. Serce niemowlęcia waży około 20 gram — to tyle ile 2 wafelki ryżowe. Co zrobić, żeby skutecznie chronić coś tak malutkiego i delikatnego wraz z jego wzrostem?

Zadbaj o nie jeszcze przed urodzeniem.

Podstawą jest oczywiście dieta. Szczególnie ta bogata w witaminy potrzebne do prawidłowego rozwoju. Nie powinno w niej zabraknąć suplementacji kwasem foliowym czy witaminą D. Chronią one m.in przed powstawaniem wad wrodzonych, takich jak ubytki w przegrodach serca.

Dodatkowo warto wzbogacić dietę kobiety w ciąży o ryby, jednak muszą one pochodzić ze sprawdzonych łowisk. Podobnie również jest z mięsami. Dobrze jest przypilnować kwestii pochodzenia mięsa oraz jego obróbki. Liczy się tutaj zasada — im mniej przetworzone, tym lepsze.

Warto również wykonać badania przed planowaniem ciąży, które pomogą lekarzowi rodzinnemu lub dietetykowi dopasować dotychczasową dietę do potrzeb rozwijającego się płodu.

Jeśli o diecie mowa...

Tak samo ważne, jak to, co je kobieta w ciąży, jest rodzaj posiłków, jakie spożywa dziecko. Na etapie rozszerzania diety po raz kolejny warto zwrócić uwagę na pochodzenie używanych składników. Najlepszym rozwiązaniem byłoby kupowanie warzyw i owoców od sprawdzonego, lokalnego hodowcy. Z czasem, jak dziecko zaczyna jeść coraz więcej, zwracaj uwagę na ilość tłuszczów i cukrów w jego posiłkach. Nadmierna ich ilość może prowadzić do rozwoju chorób, m.in. cukrzycy, nadciśnienia lub do zwiększenia poziomu cholesterolu we krwii. Te 3 czynniki mają znaczący wpływ na rozwój oraz działanie serca dziecka.

Ruch to zdrowe serce.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że w dobie internetu i smartphonów w rękach każdego 12 latka — ciężko o odpowiednią ilość ruchu u dzieci. Jest to jednak moment, w którym mamy do wyboru — spokojne dla rodzica popołudnie, kiedy dziecko zajmuje się sobą lub popołudnie spędzone na wspólnym spacerze, wyjściu na basen czy zagraniu w piłkę w parku lub ogrodzie. Dzięki takim drobnym gestom jak odrobina aktywności razem — wzmacniać się będzie wasza więź, a serce dziecka będzie miało okazję wzmacniać się wraz z każdym takim wyjściem z domu. Skorzysta też na tym jego odporność.

Reagowanie na objawy.

Nie mam tutaj na myśli szybkiej zamiany rodzica w hipochondryka, a jedynie nieco dokładniejsze przyglądanie się uwagom ze strony dziecka. Do najczęstszych objawów chorób serca u dzieci należą:

  1. Sinica ośrodkowa — występująca pod paznokciami, na spojówkach lub ustach.
  2. Omdlenia spowodowane wysiłkiem lub stresem.
  3. Świst powstający w momencie wdechu.
  4. Deformacja klatki piersiowej.

Wystąpienie każdego z tych czterech objawów powinno być dla rodzica sygnałem ostrzegawczym, który należy sprawdzić u lekarza rodzinnego lub kardiologa. Kardiolog Poznań? W gabinecie PWpediatria można umówić się na wizytę z niedługim czasem oczekiwania.

Żeby chronić trzeba działać.

Bierność szkodzi — dosłownie i w przenośni. Brak ruchu, niezmienna, szkodliwa dieta oraz brak zainteresowania ze strony rodzica może w dłuższej perspektywie prowadzić do pogłębiania się lub powstawania chorób serca. Dlatego działajmy i pamiętajmy — jako rodzice to my jesteśmy odpowiedzialni za zdrowie i życie naszych dzieci.

 

W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.
Żeby suplementy diety z kolagenem przyniosły pożądane rezultaty, konieczne jest ich systematyczne stosowanie przez co najmniej 3-6 miesięcy. Z tego powodu warto wybrać preparat, który charakteryzuje się najbardziej komfortowym użyciem. Wiele osób chętnie sięga po kolagen w kapsułkach lub tabletka...
Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy już znasz powód takiego stanu rzeczy, czy też dopiero jesteś w trakcie badań, silny ból podczas okresu może bardzo uprzykrzać życie, a nawet sprawiać, że nie będziesz w stanie iść do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz otrzyma...
Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...