Skip to main content

Jak skutecznie chronić serce swojego dziecka?

| Artykuł sponsorowany | Zdrowie

Bicie serca dziecka to pierwszy dźwięk, jaki matka słyszy w czasie USG, jeszcze będąc w ciąży. Serce niemowlęcia waży około 20 gram — to tyle ile 2 wafelki ryżowe. Co zrobić, żeby skutecznie chronić coś tak malutkiego i delikatnego wraz z jego wzrostem?

Zadbaj o nie jeszcze przed urodzeniem.

Podstawą jest oczywiście dieta. Szczególnie ta bogata w witaminy potrzebne do prawidłowego rozwoju. Nie powinno w niej zabraknąć suplementacji kwasem foliowym czy witaminą D. Chronią one m.in przed powstawaniem wad wrodzonych, takich jak ubytki w przegrodach serca.

Dodatkowo warto wzbogacić dietę kobiety w ciąży o ryby, jednak muszą one pochodzić ze sprawdzonych łowisk. Podobnie również jest z mięsami. Dobrze jest przypilnować kwestii pochodzenia mięsa oraz jego obróbki. Liczy się tutaj zasada — im mniej przetworzone, tym lepsze.

Warto również wykonać badania przed planowaniem ciąży, które pomogą lekarzowi rodzinnemu lub dietetykowi dopasować dotychczasową dietę do potrzeb rozwijającego się płodu.

Jeśli o diecie mowa...

Tak samo ważne, jak to, co je kobieta w ciąży, jest rodzaj posiłków, jakie spożywa dziecko. Na etapie rozszerzania diety po raz kolejny warto zwrócić uwagę na pochodzenie używanych składników. Najlepszym rozwiązaniem byłoby kupowanie warzyw i owoców od sprawdzonego, lokalnego hodowcy. Z czasem, jak dziecko zaczyna jeść coraz więcej, zwracaj uwagę na ilość tłuszczów i cukrów w jego posiłkach. Nadmierna ich ilość może prowadzić do rozwoju chorób, m.in. cukrzycy, nadciśnienia lub do zwiększenia poziomu cholesterolu we krwii. Te 3 czynniki mają znaczący wpływ na rozwój oraz działanie serca dziecka.

Ruch to zdrowe serce.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że w dobie internetu i smartphonów w rękach każdego 12 latka — ciężko o odpowiednią ilość ruchu u dzieci. Jest to jednak moment, w którym mamy do wyboru — spokojne dla rodzica popołudnie, kiedy dziecko zajmuje się sobą lub popołudnie spędzone na wspólnym spacerze, wyjściu na basen czy zagraniu w piłkę w parku lub ogrodzie. Dzięki takim drobnym gestom jak odrobina aktywności razem — wzmacniać się będzie wasza więź, a serce dziecka będzie miało okazję wzmacniać się wraz z każdym takim wyjściem z domu. Skorzysta też na tym jego odporność.

Reagowanie na objawy.

Nie mam tutaj na myśli szybkiej zamiany rodzica w hipochondryka, a jedynie nieco dokładniejsze przyglądanie się uwagom ze strony dziecka. Do najczęstszych objawów chorób serca u dzieci należą:

  1. Sinica ośrodkowa — występująca pod paznokciami, na spojówkach lub ustach.
  2. Omdlenia spowodowane wysiłkiem lub stresem.
  3. Świst powstający w momencie wdechu.
  4. Deformacja klatki piersiowej.

Wystąpienie każdego z tych czterech objawów powinno być dla rodzica sygnałem ostrzegawczym, który należy sprawdzić u lekarza rodzinnego lub kardiologa. Kardiolog Poznań? W gabinecie PWpediatria można umówić się na wizytę z niedługim czasem oczekiwania.

Żeby chronić trzeba działać.

Bierność szkodzi — dosłownie i w przenośni. Brak ruchu, niezmienna, szkodliwa dieta oraz brak zainteresowania ze strony rodzica może w dłuższej perspektywie prowadzić do pogłębiania się lub powstawania chorób serca. Dlatego działajmy i pamiętajmy — jako rodzice to my jesteśmy odpowiedzialni za zdrowie i życie naszych dzieci.

 

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.

Autyzm u dzieci – jak się objawia?

Autyzm u dzieci jest kompleksowym zaburzeniem rozwojowym, które ma różnorodne objawy i nasilenie. Pierwsze symptomy często zauważane są we wczesnym dzieciństwie. Dzieci z autyzmem mogą wykazywać trudności w komunikacji werbalnej i niewerbalnej, ograniczone zainteresowania oraz problemy w nawiązyw...