Przejdź do głównej treści

Obornicka Policja w sprawie maseczek

| MP | Zdrowie

Kilka dni temu opublikowaliśmy na naszych łamach tekst dotyczący obowiązku zasłaniania ust i nosa. Wywołał on sporą dyskusję na naszym profilu społecznościowym, w większości przeważały opinie negatywne.

Regułą jaka utrwaliła się w polskich mediach społecznościowych jest fakt, iż najczęściej wypowiadają się osoby temu przeciwne. Z kolei ci, którzy są zwolennikami zamieszczanych treści, z reguły unikają wypowiadania się - tak było i teraz.

Rzeczą niezaprzeczalną jest fakt ustanowienia w Polsce prawa zakrywania ust i nosa, którego respektowanie pilnowane jest przez Policję. Poprosiliśmy więc obornicką Policję o udzielenie informacji jak to jest ze wspomnianym obowiązkiem. Odpowiedź otrzymaliśmy od mł. asp. Pawła Witzberga z KPP Oborniki.

Pyt.1. Czy na terenie Powiatu Obornickiego Policja podjęła działania mające na celu kontrole obowiązku zakrywania ust i nosa w takich miejscach jak sklepy, kościoły, autobusy?

Odp.1. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Obornikach i podległych jednostkach podczas pełnionej służby reagują na zachowania wyczerpujące znamiona wykroczeń, w tym także w związku z panującą sytuacją epidemii. Podczas wykonywanych obowiązków służbowych zwracają uwagę na kwestie przestrzegania ustanowionych obostrzeń życia społecznego.

Pyt.2: Czy mieszkańcy naszego Powiatu zgłaszają na Policję przypadki naruszania obowiązku zakrywania ust i nosa?

Odp.2: oborniccy policjanci reagują na informacje dotyczące naruszenia porządku publicznego i łamania ustanowionych przepisów prawnych, w związku z ogłoszonym stanem epidemii. Liczba tych informacji do tej pory nie była znacząca i dotyczyła przede wszystkim zgłoszeń obejmujących kwestie przemieszczania się i grupowania osób.

Pyt.3.: Jeżeli Policja stwierdzi naruszenie przepisów związanych z niezakrywaniem ust i nosa w takich miejscach jak sklepy, kościoły, autobusy, jaką może nałożyć karę i jakie ewentualnie do tej pory nałożono?

Odp.3.: W przypadku naruszenia obowiązujących przepisów prawnych zawartych w kodeksie wykroczeń i dot. braku w tym przypadku maseczki w miejscu gdzie jest obowiązek jej noszenia, policjant może zakwalifikować powyższe zachowanie jako wyczerpujące znamiona wykroczenia zawartego w art. 54 kodeksu wykroczeń „kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia Ustawy przepisom porządkowym o zachowanie się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 zł lub karze nagany”. Przepisami porządkowymi wydanymi z upoważnienia ustawy jest w tym przypadku Rozporządzenie Rady Ministrów z dn. 2 maja 2020r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zapisy zawarte w cytowanym artykule odnoszą się do sytuacji niezgodnego z prawem zachowania się w miejscach publicznych.

Zgodnie z powyższą Ustawą ustawodawca nałożył obowiązek zakrywania przy pomocy części odzieży, maski, maseczki lub kasku ochronnego ust i nosa m.in. w obiektach handlowych, usługowych i na targowiskach.
Na mocy przepisów Kodeksu wykroczeń wobec sprawcy wykroczenia policjant może zastosować, w zależności od wagi czynu, jedną z trzech form reakcji:
- skierować wniosek o ukaranie do Sądu;
- nałożyć grzywnę w drodze mandatu karnego;
- zastosować środek oddziaływania wychowawczego (pouczenie, zwrócenie uwagi, ostrzeżenie sprawcy, i. in.).

Ponadto informacja o łamaniu powyższych ograniczeń życia społecznego w związku z zagrożeniem epidemiologicznym przekazywana jest Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która może nałożyć stosowną karę pieniężną.

Pyt.4.: Przebywając w przestrzeni publicznej przepisy narzucone przez Rząd dotyczące pandemii dotyczące dystansu społecznego są notorycznie łamane.  Czy podjęto jakieś działania wobec personelu jakiegokolwiek sklepu, który nie zwraca uwagi na to, że klienci łamią przepisy dotyczące obowiązku zachowania dystansu społecznego, w szczególności zakrywania ust i nosa?

Odp.4: do chwili obecnej nie były podejmowane działania wobec personelu sklepów w związku z niezwracaniem uwagi klientom dot. obowiązku zachowania dystansu społecznego.

 

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…