Przejdź do głównej treści

Osocze ozdrowieńców pomoże innym w walce z koronawirusem

| eoborniki.pl, fot. RCKIK | Zdrowie

Regionalne Centrum Kwriodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu zaprasza osoby, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe.

Osocze osób, które zostały uznane za zdrowe po zakażeniu koronawirusem mogą pomóc chorującym. Z apelem o zgłaszanie się takich osób zwraca się poznańskie Centrum.

Potrzebne osocze od osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2!

 
Centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa zapraszają do oddania osocza wszystkie osoby, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe. Osocze od takich osób zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.
 
Bardzo prosimy o telefoniczny kontakt z najbliższym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa wyłącznie osoby, które spełniają poniższe warunki:
 
  • przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (dysponują wynikiem badania RNA SARS-CoV-2, który potwierdził zakażenie)
  • mają dwa ujemne wyniki RNA SARS-CoV-2 oraz od wykonania ostatniego badania, które było ujemne, minęło 14 dni
  • są w wieku 18-60 lat i nie chorują przewlekle
  • nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników
  • kobiety, które nie były w ciąży
           
W czasie rozmowy telefonicznej dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie najdogodniejszy termin i miejsce jego pobrania. Prosimy o kontakt z Działem Dawców w godz.7.30-14.30 tel.: 61 886 33 54.
 

Osoba, która wyzdrowiała po przechorowaniu COVID-19 lub przebyła bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2  musi spełniać standardowe kryteria dawcy krwi (m.in. stanu zdrowia, wagi, wzrostu, nieprzebywania w obszarach o szczególnej sytuacji epidemiologicznej np. obszary występowania wirusa Zika, wirusa Zachodniego Nilu czy też endemicznego występowania malarii – szczegóły). Ostateczną i wiążącą decyzje podejmuje lekarz w dniu kwalifikacji lekarskiej!

 

Żródlo: RCKIK Poznań

 

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…