Skip to main content

Jak naturalnie zadbać o swoje kości?

| nadesłane do eobornik | Zdrowie

Układ kostny jest bardzo ważny dla funkcjonowania całego naszego organizmu. Już od dzieciństwa powinniśmy dbać o nasze kości, aby mogły służyć nam bez żadnych problemów przez całe nasze życie. Gdy odpowiednio o nie zadbamy, z pewnością odwdzięczą nam się ich dobrą kondycją.

Podstawowe zasady dbania o układ kostny

Jednym z najważniejszych aspektów w procesie dbania o nasze kości jest dieta. To jakie posiłki spożywamy odbija się w dużej mierze na kondycji naszego szkieletu. Powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Nasza dieta powinna być więc bogata przede wszystkim w wapń, witaminę D2, witaminę K, witaminę C oraz magnez. Wapń znajdziemy przede wszystkim w mleku i przetworach mlecznych, na przykład jogurtach, serach czy kefirach. Warto pamiętać, aby nie łączyć ich z warzywami, gdyż niektóre powodują zmniejszone wchłanianie się wapnia. Witamina D2 z kolei obecna jest w rybach, żółtkach jaj czy w maśle. Witaminę K znajdziemy natomiast w brokułach oraz szpinaku, a witaminę C w natce pietruszki, a także w owocach cytrusowych. Wchłanianie się wapnia wspiera witamina D3, która produkowana jest w naszych organizmach na skutek ekspozycji na słońce. Codziennie w miarę możliwości powinniśmy spędzić przynajmniej 10 minut na słońcu. Układ kostny będzie sprawniejszy, a tym samym bardziej odporny na urazy, jeśli będziemy regularnie uprawiać aktywność fizyczną. Ćwiczenia wzmocnią dodatkowo mięśnie, które podtrzymują nasze kości i w pewien sposób chronią je przed urazami.

Liście Moringa – sposób na mocne kości?

Moringa olejodajna to roślina pochodząca z Indii. Nazywana jest ona także drzewem długowieczności, ze względu na korzystne właściwości, które wykazuje dla naszych organizmów. Roślina ta używana jest nie tylko w medycynie, ale także i w kuchni. Możemy ją nabyć w różnych postaciach – dostępne są na przykład liście Moringa, ale bardzo popularny staje się również olej wyprodukowany właśnie z tej rośliny. Moringa bardzo pozytywnie wpływa także na nasz układ kostny. Liście Moringa zawierają bowiem mangan, który jest niezbędny dla prawidłowej kondycji naszych kości.

 

Bezpłatne mammografia w Obornikach

Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.