Skip to main content


Jak radzić sobie z bólem zatok?

| nadesłane do eobornik | Zdrowie

 

Bolesność zatok jest bardzo uciążliwą dolegliwością, która znacznie utrudnia normalne, codzienne funkcjonowanie. Najczęstszą przyczyną bólu zatok jest ich zapalenie, które pojawia się zwykle po przebytym przeziębieniu. Nieleczone zapalenie może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji.

 

Objawy zapalenia zatok

Zapalenie zatok może objawiać się różnego rodzaju bólem, w zależności od tego jakich zatok dotyczy zapalenie, które nas dotknęło. Gdy zmagamy się z zapaleniem zatok sitowych, nasze objawy będą skoncentrowane przede wszystkim na oczach oraz nosie. Okolice oczu są wówczas obrzęknięte, a boki nosa bardzo bolesne. Najczęściej zdarzającym się zapaleniem zatok jest zapalenie zatok czołowych. W tym przypadku ból skoncentrowany jest właśnie na czole. Najczęściej nasila się przy pochylaniu się. Gdy zapalenie zaatakuje zatoki szczękowe, odczuwamy mocny ból w górnej części szczęki, a także w okolicach policzków. Bardzo częstym objawem zapalenia zatok jest wydzielina z nosa. W zależności od tego, co spowodowało infekcję, może ona wyglądać bardzo różnie. Wydzielina będzie przezroczysta i cieknąca w przypadku infekcji wirusowej, natomiast bardziej gęsta przy infekcji spowodowanej przez bakterie. Oprócz tych typowych symptomów mogą pojawić się także inne, mniej oczywiste. Wydzielina która spływa do gardła może powodować na przykład mocny kaszel. Z kolei przy bardzo silnym zapaleniu może dotknąć nas wysoka gorączka i ogólne osłabienie naszego organizmu.

Czy inhalacja na zatoki pomaga?

Inhalacja na zatoki to jedna z najskuteczniejszych i jednocześnie najbardziej popularnych metod walki z ich zapaleniem. Ten bardzo prosty sposób jest w stanie efektywnie ulżyć nam w naszych dolegliwościach. Inhalacja na zatoki jest możliwa do wykonania w domu za pomocą przedmiotów, które z pewnością każdy z nas posiada. Wystarczy do tego miska, gorąca woda z rozpuszczoną solą (możemy dodać także zioła czy olejek eteryczny), a także ręcznik. Pochylmy się nad miską z gorącą wodą, a głowę nakryjmy ręcznikiem. Po paru minutach spróbujmy oczyścić nos ze zgromadzonej w nim wydzieliny. Zabieg taki powtarzajmy około 3 razy dziennie. Powinien przynieść nam ulgę w bólu oraz innych dolegliwościach, które towarzyszą zapaleniu zatok. Możemy stosować także inne metody, które pomogą nam w pokonaniu choroby. Przykładem może być tutaj płukanie zatok, które przeprowadzić można samodzielnie w domu bądź u lekarza. W cięższych przypadkach konieczne może okazać się przyjęcie antybiotyku.

 

W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.
Żeby suplementy diety z kolagenem przyniosły pożądane rezultaty, konieczne jest ich systematyczne stosowanie przez co najmniej 3-6 miesięcy. Z tego powodu warto wybrać preparat, który charakteryzuje się najbardziej komfortowym użyciem. Wiele osób chętnie sięga po kolagen w kapsułkach lub tabletka...
Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy już znasz powód takiego stanu rzeczy, czy też dopiero jesteś w trakcie badań, silny ból podczas okresu może bardzo uprzykrzać życie, a nawet sprawiać, że nie będziesz w stanie iść do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz otrzyma...
Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...