Przejdź do głównej treści

Jak walczyć ze wstydliwym poceniem się?

| nadesłane do eobornik | Zdrowie

 

Jednym z trudniej ukrywanych i wstydliwych objawów wielu chorób, może okazać się właśnie nadmierna potliwość. To właśnie ona potrafi sprawić, że czujesz się źle ze sobą i masz problemy z kontaktami w społeczeństwie. Taka potliwość potrafi mocno napiętnować daną osobę i sprawić, że przestanie ona wychodzić z domu i zamknie się przed światem.

 

Jakie przyczyny ma nadmierna potliwość?

Zazwyczaj nadmierna potliwość to znak od organizmu, że nie radzi sobie on w walce z daną chorobą. Jeśli spocenie się nie ma związku z dużym wysiłkiem fizycznym, powinno nas to zastanowić i skłonić do wizyty u lekarza.

Przyczyny nadmiernej potliwości można upatrywać w wielu chorobach, takich jak:

  • nadczynność tarczycy lub inne problemy z gospodarką hormonalną,
  • nowotwory niektórych organów lub układów organów,
  • choroby wirusowe,
  • gruźlica,
  • cukrzyca,
  • choroba Parkinsona.

Jednym z ważniejszych objawów jest silne pocenie się tuż przed bardzo trudnym i nagłych atakiem, takim jak zawał serca. Silny ból spowodowany zawałem sprawia, że ciało pokryte jest rzęsistym potem już w kilka minut. To ważny objaw dla każdego. Kto znajduje się w otoczeniu takiej osoby. Może pomóc to zdiagnozować silny ból, który wymaga pomocy, nawet jeśli nikt o nią nie prosi.

Jednym z częstych powodów, jakie mogą powodować nadmierną potliwość, jest otyłość. Dla osoby z dużą liczbą nadprogramowych kilogramów każdy ruch jest pewnym wysiłkiem, które w konsekwencji wyzwala pot. Jeśli więc pocisz się często, a twoja sylwetka, ma dużo do zarzucenia, może czas zrzucić kilka kilogramów.

Ważnym wyznacznikiem u dzieci jest również niezdrowa potliwość. Może to wiązać się z gorączką i stanem zapalnym w organizmie. Choć przyczyną gorączki może okazać się zwykłe przeziębienie, to czasem problem tkwi o wiele głębiej. Wówczas może okazać się niezbędna pomoc lekarza specjalisty, a potliwość może być pomocnym symptomem.

Co stosować na nadmierną potliwość?

Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką należy zrobić, w momencie, gdy pojawia się nadmierna potliwości, to określenie przyczyny tej potliwości. Jeśli okaże się, że tkwi za tym wysiłek lub nadwaga, to można łatwo sobie z tym poradzić. Dużo gorzej, jeśli okaże się, że przyczyną jest poważna choroba. Wówczas należy podjąć wszelkie kroki, by się z niej wyleczyć. Nie ma innego sensownego sposobu na to, by pozbyć się potliwości. Jeśli jednak przyjąć ją jako symptom choroby, to może okazać się bardzo przydatna.

Po wizycie u lekarza zazwyczaj przepisywane są leki związane z blokowaniem wydzielania potu. Nic one jednak nie pomogą, jeśli nie wyleczy się źródła choroby. Tylko wówczas ma się szanse na całkowite pozbycie się problemu.

 

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…