Przejdź do głównej treści

Bezpłatny Program Szczepień w Metropolii Poznań

| Metropolia Poznań | Zdrowie
Metropolia Poznań wprowadziła program darmowych szczepień przeciwko grypie.
Do programu mogą przystapić mieszkańcy MOF (Miejski Obszar Funkcjonalny Poznania obejmuje miasto Poznań i gminy: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń. Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem, Tarnowo Podgórne). Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Metropolii Poznań -zobacz.
 
Uczestnictwo w Programie:
Planowane jest objęcie działaniami edukacyjnymi oraz podanie szczepionki łącznie 45 000 mieszkańców Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania. Populację docelową stanowić będą osoby w wieku 50-64 lata z terenu MOF Poznania oraz osoby w wieku aktywności zawodowej (25-49 lata) z wskazanych przez Światową Organizację Zdrowia oraz NIZP-PZH grup ryzyka zachorowań na grypę, tj. osoby kontaktujące się w pracy z dużą liczbą ludzi. Są to między innymi:

- pracownicy ochrony zdrowia,
- urzędnicy (urzędy miast i gmin, skarbowe, celne, ZUS i in.),
- pracownicy handlu,
- pracownicy transportu (m.in. Polskich Kolei Państwowych, Kolei Wielkopolskich i Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego),
- pracownicy oświaty i uczelni wyższych.
 
Uczestnictwo w programie i skorzystanie ze szczepień przeciwko grypie jest całkowicie bezpłatne.

Jeśli chcesz sprawdzić czy spełniasz kryteria uczestnictwa w Programie – wypełnij formularz kwalifikacyjny dostępny na stronie Metropolii.

Szczepionka
Na sezon jesienno-zimowy 2019/2020 przewidziano realizację szczepień przeciw grypie przy wykorzystaniu czterowalentnej szczepionki VaxigripTetra. Szczepionka VaxigripTetra jest wskazana do zapobiegania grypie wywołanej przez dwa podtypy wirusa grypy A oraz dwa typy wirusa grypy B, które są zawarte w szczepionce. Szczepionka jest zgodna z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia – WHO (dla Półkuli Północnej) oraz z zaleceniami Unii Europejskiej.

Okres realizacji Programu:
Lata 2019-2022. Okres trwania Programu to 36 miesięcy.

Finansowanie Programu:
Realizacja programu jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+). Program stanowi element tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). ZIT to nowa forma współpracy samorządów współfinansowana ze środków Funduszy Europejskich. Przy pomocy tego instrumentu, partnerstwa jednostek samorządu terytorialnego miast i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie mogą realizować wspólne cele i wskazują przedsięwzięcia, łączące działania finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Taka formuła umożliwia wyjście poza sztywne granice administracyjne samorządów i przekłada się na większe oddziaływanie realizowanych wspólnie przedsięwzięć (Dowiedz się więcej o mechanizmie ZIT).
 
Szczepienia w Obornikach można dokonać w przychodni Medix:

 

Przychodnia Zespołu Lekarzy Rodzinnych MEDIX
ul. Droga Leśna 35, 64-600 Oborniki

Tel.  61 296 38 11

Godziny szczepień:

Poniedziałek – Piątek 8 – 18

Po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu  terminu.

www.grypa-metropoliapoznan.pl/bezplatny-program-szczepien/

 

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…