Przejdź do głównej treści


Bezpłatny Program Szczepień w Metropolii Poznań

| Metropolia Poznań | Zdrowie
Metropolia Poznań wprowadziła program darmowych szczepień przeciwko grypie.
Do programu mogą przystapić mieszkańcy MOF (Miejski Obszar Funkcjonalny Poznania obejmuje miasto Poznań i gminy: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń. Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem, Tarnowo Podgórne). Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Metropolii Poznań -zobacz.
 
Uczestnictwo w Programie:
Planowane jest objęcie działaniami edukacyjnymi oraz podanie szczepionki łącznie 45 000 mieszkańców Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania. Populację docelową stanowić będą osoby w wieku 50-64 lata z terenu MOF Poznania oraz osoby w wieku aktywności zawodowej (25-49 lata) z wskazanych przez Światową Organizację Zdrowia oraz NIZP-PZH grup ryzyka zachorowań na grypę, tj. osoby kontaktujące się w pracy z dużą liczbą ludzi. Są to między innymi:

- pracownicy ochrony zdrowia,
- urzędnicy (urzędy miast i gmin, skarbowe, celne, ZUS i in.),
- pracownicy handlu,
- pracownicy transportu (m.in. Polskich Kolei Państwowych, Kolei Wielkopolskich i Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego),
- pracownicy oświaty i uczelni wyższych.
 
Uczestnictwo w programie i skorzystanie ze szczepień przeciwko grypie jest całkowicie bezpłatne.

Jeśli chcesz sprawdzić czy spełniasz kryteria uczestnictwa w Programie – wypełnij formularz kwalifikacyjny dostępny na stronie Metropolii.

Szczepionka
Na sezon jesienno-zimowy 2019/2020 przewidziano realizację szczepień przeciw grypie przy wykorzystaniu czterowalentnej szczepionki VaxigripTetra. Szczepionka VaxigripTetra jest wskazana do zapobiegania grypie wywołanej przez dwa podtypy wirusa grypy A oraz dwa typy wirusa grypy B, które są zawarte w szczepionce. Szczepionka jest zgodna z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia – WHO (dla Półkuli Północnej) oraz z zaleceniami Unii Europejskiej.

Okres realizacji Programu:
Lata 2019-2022. Okres trwania Programu to 36 miesięcy.

Finansowanie Programu:
Realizacja programu jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+). Program stanowi element tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). ZIT to nowa forma współpracy samorządów współfinansowana ze środków Funduszy Europejskich. Przy pomocy tego instrumentu, partnerstwa jednostek samorządu terytorialnego miast i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie mogą realizować wspólne cele i wskazują przedsięwzięcia, łączące działania finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Taka formuła umożliwia wyjście poza sztywne granice administracyjne samorządów i przekłada się na większe oddziaływanie realizowanych wspólnie przedsięwzięć (Dowiedz się więcej o mechanizmie ZIT).
 
Szczepienia w Obornikach można dokonać w przychodni Medix:

 

Przychodnia Zespołu Lekarzy Rodzinnych MEDIX
ul. Droga Leśna 35, 64-600 Oborniki

Tel.  61 296 38 11

Godziny szczepień:

Poniedziałek – Piątek 8 – 18

Po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu  terminu.

www.grypa-metropoliapoznan.pl/bezplatny-program-szczepien/

 

Kampania Movember to międzynarodowa akcja, która co roku w listopadzie promuje profilaktykę zdrowotną w zakresie męskich nowotworów, szczególnie raka prostaty i raka jąder, a także zdrowia psychicznego mężczyzn. Do badań zachęca Burmistrz Obornik Tomasz Szrama.
Bezpłatne badania mammograficzne w Obornikach – warto się badać!
Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo i cieszyło się dobrym zdrowiem. Zdarza się jednak, że pewne objawy mogą budzić niepokój i wymagać konsultacji ze specjalistą. W jakich sytuacjach warto udać się do neurologa dziecięcego? W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym prz...
Wiesz, czym jest adaptogen? Mówi Ci coś termin medycyna ajurwedyjska? Oba te pojęcia związane są z bohaterką tego artykułu, czyli ashwagandhą. To roślina, której przyjmowanie wpływa na redukcję stresu, poprawia odporność i działa przeciwzapalne. W jakiej formie można suplementować ashwagandhę? Kt...
W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.