fbpx

Czystek - poznaj właściwości picia naparu z czystka

Nikogo nie dziwi herbata czarna, a nawet zielona. Każdy chociaż raz pił herbatę zieloną lub owocową. A herbata z czystka? O tej do dziś słyszeli nieliczni.

Czystek – historia

Zanim zaczęto przyrządzać czystka w postaci herbaty, robiono z niego lepką papkę, którą podawano między innymi chorym na biegunkę. Kierowano się przy tym zasadą, że im gorsze w smaku lekarstwo, tym lepsze jego działanie, dlatego czystkowa papka była niezwykle gorzka. Używano jej także w przypadku trudnych do zagojenia ran. W krajach śródziemnomorskich czystek znany był od kilku tysięcy lat. Rozwój medycyny sprawił, że ziele czystka zostało nieco zapomniane. Dziś, gdy coraz bardziej docenia się naturę, czystek znowu zyskuje na popularności.

Czystek – jak zaparzyć

Herbatę z czystka przygotowuje się podobnie jak tradycyjne czarne herbaty. Do przygotowania jednej szklanki potrzebna jest saszetka lub jedna łyżeczka suszu czystkowego. Należy ją zalać wrzątkiem, przykryć i odczekać przynajmniej pięć minut. Dla lepszego efektu warto poczekać dłużej. Napar z czystka można jak każdą herbatę posłodzić, na przykład miodem, dodać plasterek cytryny lub sok cytrynowy. Czystek jest bardzo wydajnym zielem. Jedną porcję ziela można zaparzyć trzy razy, oczywiście po uprzednim wyjęciu ze szklanki zaraz po zaparzeniu.

Przeczytaj także: Czystek - kto powinien pić herbatkę z niego?

Herbata z czystka – zalety

Jest wiele herbat pomagających usunąć toksyny z organizmu, ale czystek potrafi więcej – usuwa także metale ciężkie, które dostają się do płuc między innymi z dymem papierosowym. Z tego względu poleca się picie herbaty z czystka palaczom.

Coroczna plaga kleszczy skutecznie odstrasza przed spacerami po lasach i łąkach. A wystarczy regularnie pić napar z czystka, który zmienia zapach ludzkiego ciała na odstraszający kleszcze. Gdyby jednak jakimś cudem doszło do ukąszenia, to pochodzące z naparu z czystka substancje zapobiegną rozwojowi zakażenia boreliozą.

Czystek zawiera dużo przeciwutleniaczy – zwalcza wolne rodniki, spowalnia procesy starzenia. Wykazuje też działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.

Ze względu na dobroczynny wpływ na skórę czystek polecany jest między innymi nastolatkom. Jest sprzymierzeńcem w walce z trądzikiem. Ponadto leczy grzybicę skóry i przyspiesza gojenie ran.

Czystek może być wykorzystywany także jako środek do płukania jamy ustnej.

Więcej informacji na temat czystka: herbata.info

Dwa potwierdzone przypadki koronawirusa

11-08-2020 | Wyświetleń:6398

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Obornikach podaje aktualną sytuacje epidemiologiczną w powiecie obornicki...

Rekord zakażeń koronawirusem, 13 zgonów

07-08-2020 | Wyświetleń:698

W Polsce odnotowano kolejny dobowy rekord zakażeń koronawirusem. 

Dobowy rekord zakażeń Covid-19

04-08-2020 | Wyświetleń:912

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych 680 przypadkach zakażenia koronawirusem.

Kolejny dzień z dużą liczbą zakażeń

03-08-2020 | Wyświetleń:224

W poniedziałek odnotowano w Polsce 575 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie obornickim 22…

22-07-2020 | Wyświetleń:2208

W powiecie obornickim żadna osoba nie przebywa pod nadzorem epidemiologicznym.

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce przekroc…

19-07-2020 | Wyświetleń:2298

W niedzielę 19 lipca odnotowano w Polsce 358 nowych przypadków zakażeń Covid-19.

Pozostałe - zdrowie ...