Czystek - poznaj właściwości picia naparu z czystka

Nikogo nie dziwi herbata czarna, a nawet zielona. Każdy chociaż raz pił herbatę zieloną lub owocową. A herbata z czystka? O tej do dziś słyszeli nieliczni.
Czystek – historia
Zanim zaczęto przyrządzać czystka w postaci herbaty, robiono z niego lepką papkę, którą podawano między innymi chorym na biegunkę. Kierowano się przy tym zasadą, że im gorsze w smaku lekarstwo, tym lepsze jego działanie, dlatego czystkowa papka była niezwykle gorzka. Używano jej także w przypadku trudnych do zagojenia ran. W krajach śródziemnomorskich czystek znany był od kilku tysięcy lat. Rozwój medycyny sprawił, że ziele czystka zostało nieco zapomniane. Dziś, gdy coraz bardziej docenia się naturę, czystek znowu zyskuje na popularności.
Czystek – jak zaparzyć
Herbatę z czystka przygotowuje się podobnie jak tradycyjne czarne herbaty. Do przygotowania jednej szklanki potrzebna jest saszetka lub jedna łyżeczka suszu czystkowego. Należy ją zalać wrzątkiem, przykryć i odczekać przynajmniej pięć minut. Dla lepszego efektu warto poczekać dłużej. Napar z czystka można jak każdą herbatę posłodzić, na przykład miodem, dodać plasterek cytryny lub sok cytrynowy. Czystek jest bardzo wydajnym zielem. Jedną porcję ziela można zaparzyć trzy razy, oczywiście po uprzednim wyjęciu ze szklanki zaraz po zaparzeniu.
Przeczytaj także: Czystek - kto powinien pić herbatkę z niego?
Herbata z czystka – zalety
Jest wiele herbat pomagających usunąć toksyny z organizmu, ale czystek potrafi więcej – usuwa także metale ciężkie, które dostają się do płuc między innymi z dymem papierosowym. Z tego względu poleca się picie herbaty z czystka palaczom.
Coroczna plaga kleszczy skutecznie odstrasza przed spacerami po lasach i łąkach. A wystarczy regularnie pić napar z czystka, który zmienia zapach ludzkiego ciała na odstraszający kleszcze. Gdyby jednak jakimś cudem doszło do ukąszenia, to pochodzące z naparu z czystka substancje zapobiegną rozwojowi zakażenia boreliozą.
Czystek zawiera dużo przeciwutleniaczy – zwalcza wolne rodniki, spowalnia procesy starzenia. Wykazuje też działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.
Ze względu na dobroczynny wpływ na skórę czystek polecany jest między innymi nastolatkom. Jest sprzymierzeńcem w walce z trądzikiem. Ponadto leczy grzybicę skóry i przyspiesza gojenie ran.
Czystek może być wykorzystywany także jako środek do płukania jamy ustnej.
Więcej informacji na temat czystka: herbata.info