Przejdź do głównej treści

Czystek - poznaj właściwości picia naparu z czystka

| Artykuł sponsorowany | Zdrowie

Nikogo nie dziwi herbata czarna, a nawet zielona. Każdy chociaż raz pił herbatę zieloną lub owocową. A herbata z czystka? O tej do dziś słyszeli nieliczni.

Czystek – historia

Zanim zaczęto przyrządzać czystka w postaci herbaty, robiono z niego lepką papkę, którą podawano między innymi chorym na biegunkę. Kierowano się przy tym zasadą, że im gorsze w smaku lekarstwo, tym lepsze jego działanie, dlatego czystkowa papka była niezwykle gorzka. Używano jej także w przypadku trudnych do zagojenia ran. W krajach śródziemnomorskich czystek znany był od kilku tysięcy lat. Rozwój medycyny sprawił, że ziele czystka zostało nieco zapomniane. Dziś, gdy coraz bardziej docenia się naturę, czystek znowu zyskuje na popularności.

Czystek – jak zaparzyć

Herbatę z czystka przygotowuje się podobnie jak tradycyjne czarne herbaty. Do przygotowania jednej szklanki potrzebna jest saszetka lub jedna łyżeczka suszu czystkowego. Należy ją zalać wrzątkiem, przykryć i odczekać przynajmniej pięć minut. Dla lepszego efektu warto poczekać dłużej. Napar z czystka można jak każdą herbatę posłodzić, na przykład miodem, dodać plasterek cytryny lub sok cytrynowy. Czystek jest bardzo wydajnym zielem. Jedną porcję ziela można zaparzyć trzy razy, oczywiście po uprzednim wyjęciu ze szklanki zaraz po zaparzeniu.

Przeczytaj także: Czystek - kto powinien pić herbatkę z niego?

Herbata z czystka – zalety

Jest wiele herbat pomagających usunąć toksyny z organizmu, ale czystek potrafi więcej – usuwa także metale ciężkie, które dostają się do płuc między innymi z dymem papierosowym. Z tego względu poleca się picie herbaty z czystka palaczom.

Coroczna plaga kleszczy skutecznie odstrasza przed spacerami po lasach i łąkach. A wystarczy regularnie pić napar z czystka, który zmienia zapach ludzkiego ciała na odstraszający kleszcze. Gdyby jednak jakimś cudem doszło do ukąszenia, to pochodzące z naparu z czystka substancje zapobiegną rozwojowi zakażenia boreliozą.

Czystek zawiera dużo przeciwutleniaczy – zwalcza wolne rodniki, spowalnia procesy starzenia. Wykazuje też działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.

Ze względu na dobroczynny wpływ na skórę czystek polecany jest między innymi nastolatkom. Jest sprzymierzeńcem w walce z trądzikiem. Ponadto leczy grzybicę skóry i przyspiesza gojenie ran.

Czystek może być wykorzystywany także jako środek do płukania jamy ustnej.

Więcej informacji na temat czystka: herbata.info

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…