Skip to main content

Ból po wyrwaniu zęba - ile czasu trwa i jak sobie z nim radzić?

| Artykuł sponsorowany | Zdrowie

Ból po wyrwaniu zęba to normalne następstwo wykonanej ekstrakcji. Zdarza się, że ból dziąsła po wyrwaniu zęba trwa nawet dwa tygodnie i więcej, często również odczuwamy jednocześnie ból głowy. Odpowiedni sposób postępowania po wyrwaniu zęba jest bardzo ważny, ponieważ może dojść do rozwoju stanu zapalnego w obrębie tworzącego się zębodołu. Ile trwa naturalny ból zęba, a kiedy lepiej skonsultować się z dentystą? Jak złagodzić ból dziąsła po usunięciu zęba, czy coś pomoże?

Ile trwa ból po wyrwaniu zęba?

To, ile trwa ból po wyrwaniu zęba, w dużej mierze zależy od indywidualnej wrażliwości, szybkości gojenia się rany oraz sposobu przeprowadzonego zabiegu. W zależności od wielkości zęba oraz metody zastosowanej w trakcie jego usuwania, tworzy się większa bądź mniejsza rana w dziąśle. Zdarza się również, że w trakcie wyrywania zęba konieczne jest nacięcie dziąsła, co dodatkowo zwiększa rozległość ubytku w tkankach, a tym samym wydłuża proces gojenia. 

Ból po usunięciu zęba zaczynamy odczuwać na kilka godzin po wizycie u dentysty – wtedy przestaje działać znieczulenie. Najczęściej ból po wyrwaniu zęba utrzymuje się od 2 do 14 dni lub dłużej. W tym czasie dochodzi do tworzenia się skrzepu i stopniowego gojenia rany.

Po zabiegu możemy odczuwać ból dziąsła, ale także inne, mniej lub bardziej nasilone objawy, takie jak:

  • ból głowy, utrzymujący się zwykle przez 2-3 dni po zabiegu; 
  • ból promieniujący do ucha;
  • ból gardła;
  • tkliwość dziąseł i obrzęk;
  • ból szczęki;  
  • podwyższona temperatura ciała. 

Suchy zębodół po wyrwaniu zęba – przyczyny i objawy

Jeśli ból po wyrwaniu zęba stopniowo się zmniejsza, zwykle nie ma powodu do obaw. Należy jednak pamiętać, że uszkodzone tkanki oraz intensywne procesy naprawcze zachodzące w obrębie dziąsła mogą prowadzić do rozwoju stanu zapalnego. 

Jeśli 1-3 dni po usunięciu zęba dochodzi do bardzo silnego bólu, być może przyczyną jest suchy zębodół. Warto zaznaczyć, że kość po wyrwaniu zęba jest osłonięta powstającym skrzepem krwi. Jeśli w wyniku nieprawidłowego postępowania po usunięciu zęba dojdzie do utraty skrzepu, wówczas ból staje się bardzo silny, często promieniujący. Zdarza się, że nawet doustne leki przeciwbólowe nie przynoszą wówczas ulgi.  

W przypadku silnego bólu po wyrwaniu zęba należy więc niezwłocznie udać się do dentysty. Najprawdopodobniej wykona on płukanie zębodołu oraz założy specjalny opatrunek, który nieco złagodzi ból. Niektórzy stomatolodzy praktykują ponowne, kontrolowane naruszenie tkanek, w wyniku czego tworzy się nowy skrzep, który jest naturalną osłoną kości po ekstrakcji zęba. 

Aby zapobiec powstawaniu suchego zębodołu po wyrwaniu zęba nie wolno:

  • pić i jeść przynajmniej przez 2-3 godziny; 
  • palić papierosów;
  • sprawdzać rany językiem;
  • płukać ust jakimikolwiek środkami, w tym ziołami.

Problem z gojeniem rany po wyrwaniu zęba mogą mieć również osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi, niedoborem witamin lub chorujące na cukrzycę. Istotne znaczenie po wyrwaniu zęba ma odpowiednia higiena jamy ustnej. 

Jak łagodzić ból po wyrwaniu zęba? 

Naturalny ból po wyrwaniu zęba można łagodzić, stosując doustne leki przeciwbólowe. Zwykle wystarczające są środki na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. Lepiej jednak unikać kwasu acetylosalicylowego, który rozrzedza krew, a tym samym spowalnia tworzenie się skrzepu. 

Miejscowo nie stosuje się żadnych płukanek ani maści i żeli do jamy ustnej. Nie należy jednak rezygnować ze stosowania płynów do jamy ustnej o działaniu przeciwbakteryjnym. Warto zrezygnować z tego jedynie na kilka godzin po usunięciu zęba. W kolejnych dniach należy normalnie szczotkować zęby oraz płukać usta płynem, ale warto robić to mniej intensywnie. 

Pomocne może być łagodne spryskiwanie dziąsła sprayem z chlorowodorkiem benzydaminy o działaniu znieczulającym. 

 

 

 

W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.
Żeby suplementy diety z kolagenem przyniosły pożądane rezultaty, konieczne jest ich systematyczne stosowanie przez co najmniej 3-6 miesięcy. Z tego powodu warto wybrać preparat, który charakteryzuje się najbardziej komfortowym użyciem. Wiele osób chętnie sięga po kolagen w kapsułkach lub tabletka...
Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy już znasz powód takiego stanu rzeczy, czy też dopiero jesteś w trakcie badań, silny ból podczas okresu może bardzo uprzykrzać życie, a nawet sprawiać, że nie będziesz w stanie iść do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz otrzyma...
Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...