Skip to main content

Kiedy należy udać się z dzieckiem do ortopedy

| Artykuł sponsorowany | Zdrowie

Lepiej zapobiegać niż leczyć to zasada, którą powinni stosować rodzice przez cały okres opieki zdrowotnej nad dzieckiem. Badać, sprawdzać, kontrolować stan zdrowia dziecka powinniśmy od momentu jego przyjścia na świat.

Pierwszy miesiąc życia, pierwszy kontakt z pediatrą. Powinien on wystawić skierowanie do ortopedy dziecięcego w celu sprawdzenia dysplazji. Jest to wada wrodzona stawu biodrowego polegająca na niedorozwoju panewki stawowej. W Polsce występuje u 2-4% noworodków. Częściej u dziewczynek. Wczesne wykrycie wady pozwala w leczeniu zachowawczym osiągnąć dobry wynik w 90-99% przypadków.

Jak zaplanować opiekę ortopedyczną dziecka?

Jeśli dziecko jest zdrowe i lekarz pediatra ani obserwujący rozwój rodzice nie zauważyli nic niepokojącego z wizytą do ortopedy dziecięcego powinniśmy się udać kilka miesięcy po tym jak maluch zacznie chodzić. Ortopeda oceni prawidłowość stawiania stóp i postawę ogólną, oceni kręgosłup. Następne wizyty u ortopedy wyznaczy nam lekarz pediatra. Podczas bilansów dwu-, cztero- i sześciolatka, jeśli lekarz wychwyci jakiekolwiek nieprawidłowości w postawie, skieruje dziecko do ortopedy. Jeśli z kręgosłupem wszystko jest w porządku, dziecko prawidłowo rośnie i przybiera na wadze, należy profilaktycznie odwiedzać ortopedę dziecięcego raz w roku.

Piękne plany i szara rzeczywistość

Zaplanowaliśmy rozwój fizyczny dziecka i to kiedy odwiedzimy ortopedę dziecięcego, jednak życie często koryguje te plany. Młodzież większość czasu spędza w trybie siedzącym korzystając z dobrodziejstw wszechobecnej elektroniki. Coraz trudniej namówić nasze dzieci do jakiejkolwiek aktywności ruchowej, bo uprawianie sportu graniczy z abstrakcją. Efektem jest siedzący tryb życia, osłabienie mięśni i otyłość młodych ludzi. Wady postawy, które stały się chorobą cywilizacyjną, w przyszłości odbiją się bardzo negatywnie na jakości życia młodego obecnie pokolenia. Młody organizm przy odpowiedniej profilaktyce może stosunkowo łatwo zatrzymać i zlikwidować większość dokuczliwych wad postawy. Dlatego do ortopedy należy się zwracać zawsze, gdy zauważymy jakąkolwiek nieprawidłowość postawy, poruszania się czy sylwetki naszego dziecka.

Programy profilaktyki wad postawy

W trosce o zdrowie naszych dzieci, specjaliści z ośrodków ortopedii dziecięcej i medycyny sportowej jak warszawska Carolina Medical Center (zobacz: https://carolina.pl/ortopedia-dziecieca/), opracowali pakiet badań układu mięśniowo-szkieletowego. Wyróżniamy dwa etapy wzmożonego ryzyka nieprawidłowego rozwoju kręgosłupa u dzieci. Jeden to wiek wczesnoszkolny a drugi to wczesna nastoletniość. Związane są one ze zmianą przyzwyczajeń i zmiana położenia środka ciężkości młodego człowieka. Przeprowadzony w warunkach klinicznych bilans ortopedyczny umożliwia szybkie zdiagnozowanie patologii układu ruchu. Badania kliniczne, pomiary wzrostu i wagi, analiza chodu, badania na ścieżce podometrycznej wychwycą wszelkie nieprawidłowości a specjaliści ortopedii dziecięcej pokierują ewentualnym dalszym leczeniem. Wcześniej wykryta wada postawy jest możliwa do skorygowania.

W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.
Żeby suplementy diety z kolagenem przyniosły pożądane rezultaty, konieczne jest ich systematyczne stosowanie przez co najmniej 3-6 miesięcy. Z tego powodu warto wybrać preparat, który charakteryzuje się najbardziej komfortowym użyciem. Wiele osób chętnie sięga po kolagen w kapsułkach lub tabletka...
Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy już znasz powód takiego stanu rzeczy, czy też dopiero jesteś w trakcie badań, silny ból podczas okresu może bardzo uprzykrzać życie, a nawet sprawiać, że nie będziesz w stanie iść do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz otrzyma...
Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...