fbpx

Kiedy należy udać się z dzieckiem do ortopedy

Lepiej zapobiegać niż leczyć to zasada, którą powinni stosować rodzice przez cały okres opieki zdrowotnej nad dzieckiem. Badać, sprawdzać, kontrolować stan zdrowia dziecka powinniśmy od momentu jego przyjścia na świat.

Pierwszy miesiąc życia, pierwszy kontakt z pediatrą. Powinien on wystawić skierowanie do ortopedy dziecięcego w celu sprawdzenia dysplazji. Jest to wada wrodzona stawu biodrowego polegająca na niedorozwoju panewki stawowej. W Polsce występuje u 2-4% noworodków. Częściej u dziewczynek. Wczesne wykrycie wady pozwala w leczeniu zachowawczym osiągnąć dobry wynik w 90-99% przypadków.

Jak zaplanować opiekę ortopedyczną dziecka?

Jeśli dziecko jest zdrowe i lekarz pediatra ani obserwujący rozwój rodzice nie zauważyli nic niepokojącego z wizytą do ortopedy dziecięcego powinniśmy się udać kilka miesięcy po tym jak maluch zacznie chodzić. Ortopeda oceni prawidłowość stawiania stóp i postawę ogólną, oceni kręgosłup. Następne wizyty u ortopedy wyznaczy nam lekarz pediatra. Podczas bilansów dwu-, cztero- i sześciolatka, jeśli lekarz wychwyci jakiekolwiek nieprawidłowości w postawie, skieruje dziecko do ortopedy. Jeśli z kręgosłupem wszystko jest w porządku, dziecko prawidłowo rośnie i przybiera na wadze, należy profilaktycznie odwiedzać ortopedę dziecięcego raz w roku.

Piękne plany i szara rzeczywistość

Zaplanowaliśmy rozwój fizyczny dziecka i to kiedy odwiedzimy ortopedę dziecięcego, jednak życie często koryguje te plany. Młodzież większość czasu spędza w trybie siedzącym korzystając z dobrodziejstw wszechobecnej elektroniki. Coraz trudniej namówić nasze dzieci do jakiejkolwiek aktywności ruchowej, bo uprawianie sportu graniczy z abstrakcją. Efektem jest siedzący tryb życia, osłabienie mięśni i otyłość młodych ludzi. Wady postawy, które stały się chorobą cywilizacyjną, w przyszłości odbiją się bardzo negatywnie na jakości życia młodego obecnie pokolenia. Młody organizm przy odpowiedniej profilaktyce może stosunkowo łatwo zatrzymać i zlikwidować większość dokuczliwych wad postawy. Dlatego do ortopedy należy się zwracać zawsze, gdy zauważymy jakąkolwiek nieprawidłowość postawy, poruszania się czy sylwetki naszego dziecka.

Programy profilaktyki wad postawy

W trosce o zdrowie naszych dzieci, specjaliści z ośrodków ortopedii dziecięcej i medycyny sportowej jak warszawska Carolina Medical Center (zobacz: https://carolina.pl/ortopedia-dziecieca/), opracowali pakiet badań układu mięśniowo-szkieletowego. Wyróżniamy dwa etapy wzmożonego ryzyka nieprawidłowego rozwoju kręgosłupa u dzieci. Jeden to wiek wczesnoszkolny a drugi to wczesna nastoletniość. Związane są one ze zmianą przyzwyczajeń i zmiana położenia środka ciężkości młodego człowieka. Przeprowadzony w warunkach klinicznych bilans ortopedyczny umożliwia szybkie zdiagnozowanie patologii układu ruchu. Badania kliniczne, pomiary wzrostu i wagi, analiza chodu, badania na ścieżce podometrycznej wychwycą wszelkie nieprawidłowości a specjaliści ortopedii dziecięcej pokierują ewentualnym dalszym leczeniem. Wcześniej wykryta wada postawy jest możliwa do skorygowania.

Dobowy rekord zakażeń Covid-19

04-08-2020 | Wyświetleń:834

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych 680 przypadkach zakażenia koronawirusem.

Kolejny dzień z dużą liczbą zakażeń

03-08-2020 | Wyświetleń:192

W poniedziałek odnotowano w Polsce 575 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie obornickim 22…

22-07-2020 | Wyświetleń:2076

W powiecie obornickim żadna osoba nie przebywa pod nadzorem epidemiologicznym.

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce przekroc…

19-07-2020 | Wyświetleń:2270

W niedzielę 19 lipca odnotowano w Polsce 358 nowych przypadków zakażeń Covid-19.

70 osób w kwarantannie

17-07-2020 | Wyświetleń:339

O 10 osób zmniejszyła się liczba osób przebywających w kwarantannie. 

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie obornickim 16…

16-07-2020 | Wyświetleń:1637

W powiecie obornickim znajdują się 82 osoby poddane kwarantannie.

Pozostałe - zdrowie ...