fbpx

Pokrzywka - odpowiedź mechanizmu odporności na środowisko

Co druga osoba w naszym otoczeniu przynajmniej raz w życiu doświadczyła pokrzywki. W leczeniu pokrzywki najważniejsze jest aby znaleźć czynnik, który ją wywołuje. Duża jest w tym rola pacjenta, ponieważ musi on wnikliwie obserwować swój organizm.

Co wywołuje pokrzywkę?

Obecnie coraz więcej osób boryka się z problemem alergii. Jest to związane ze stylem życia, a przede wszystkim ze spożywaniem znacznych ilości przetworzonej żywności bogatej w alergeny, stres, zażywanie dużej ilości leków a także zanieczyszczenie środowiska. Wystarczy do tego kontakt z alergenem i pokrzywka bądź nieżyt nosa gotowy.

Objawy

Typowa pokrzywka o podłożu alergicznym pojawia się i znika w ciągu doby. Jeżeli zaobserwujemy dodatkowe objawy takie jak bóle głowy, brzucha, powiększone węzły chłonne czy wybroczyny możemy mieć do czynienia z poważniejszą choroba i należy wtedy udać się do lekarza.

Dieta

Zanim sięgniemy po leki na alergię i maści ze sterydami należy przyjrzeć się przede wszystkim diecie. Często to tutaj leży przyczyna wykwitów skórnych pojawiających się na naszym ciele. Ogólnie przyjęło się, że uczulać mogą truskawki, cytrusy, orzechy, miód. Tak naprawdę uczulać może wszystko. Dodatkowo, aby wyciszyć układ immunologiczny, który w przypadku alergii jest przebodźcowany należy wykluczyć produkty zawierające gluten, laktozę, pszenicę oraz niektóre warzywa np. kapustę czy brokuł. Nie należy robić tego jednak na własną rękę. Pomocny będzie tutaj dietetyk kliniczny.

Alergeny w kosmetykach i chemii

Zaraz po diecie powinniśmy przyjrzeć się kosmetykom i środkom chemicznym, których używamy w domu. Jeżeli pokrzywka pojawiła się w miejscach, które miały kontakt z chemią domową bądź jakimś nowym kosmetykiem jest prawie pewne, że to właśnie była przyczyna wystąpienia pokrzywki. Wtedy droga do jej pozbycia się jest najprostsza.

Leczenie farmakologiczne pokrzywki polega na podaniu leków przeciwhistaminowych takich jak Delortan, Claritine, Atarax oraz maści łagodzących swędzenie. Bezwzględnie nie należy drapać ani przebijać powstałych bąbli, gdyż grozi to nadkażeniem.

Dwa potwierdzone przypadki koronawirusa

11-08-2020 | Wyświetleń:6171

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Obornikach podaje aktualną sytuacje epidemiologiczną w powiecie obornicki...

Rekord zakażeń koronawirusem, 13 zgonów

07-08-2020 | Wyświetleń:684

W Polsce odnotowano kolejny dobowy rekord zakażeń koronawirusem. 

Dobowy rekord zakażeń Covid-19

04-08-2020 | Wyświetleń:903

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych 680 przypadkach zakażenia koronawirusem.

Kolejny dzień z dużą liczbą zakażeń

03-08-2020 | Wyświetleń:222

W poniedziałek odnotowano w Polsce 575 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie obornickim 22…

22-07-2020 | Wyświetleń:2196

W powiecie obornickim żadna osoba nie przebywa pod nadzorem epidemiologicznym.

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce przekroc…

19-07-2020 | Wyświetleń:2292

W niedzielę 19 lipca odnotowano w Polsce 358 nowych przypadków zakażeń Covid-19.

Pozostałe - zdrowie ...