Przejdź do głównej treści

Pokrzywka - odpowiedź mechanizmu odporności na środowisko

| nadesłane do eobornik | Zdrowie

Co druga osoba w naszym otoczeniu przynajmniej raz w życiu doświadczyła pokrzywki. W leczeniu pokrzywki najważniejsze jest aby znaleźć czynnik, który ją wywołuje. Duża jest w tym rola pacjenta, ponieważ musi on wnikliwie obserwować swój organizm.

Co wywołuje pokrzywkę?

Obecnie coraz więcej osób boryka się z problemem alergii. Jest to związane ze stylem życia, a przede wszystkim ze spożywaniem znacznych ilości przetworzonej żywności bogatej w alergeny, stres, zażywanie dużej ilości leków a także zanieczyszczenie środowiska. Wystarczy do tego kontakt z alergenem i pokrzywka bądź nieżyt nosa gotowy.

Objawy

Typowa pokrzywka o podłożu alergicznym pojawia się i znika w ciągu doby. Jeżeli zaobserwujemy dodatkowe objawy takie jak bóle głowy, brzucha, powiększone węzły chłonne czy wybroczyny możemy mieć do czynienia z poważniejszą choroba i należy wtedy udać się do lekarza.

Dieta

Zanim sięgniemy po leki na alergię i maści ze sterydami należy przyjrzeć się przede wszystkim diecie. Często to tutaj leży przyczyna wykwitów skórnych pojawiających się na naszym ciele. Ogólnie przyjęło się, że uczulać mogą truskawki, cytrusy, orzechy, miód. Tak naprawdę uczulać może wszystko. Dodatkowo, aby wyciszyć układ immunologiczny, który w przypadku alergii jest przebodźcowany należy wykluczyć produkty zawierające gluten, laktozę, pszenicę oraz niektóre warzywa np. kapustę czy brokuł. Nie należy robić tego jednak na własną rękę. Pomocny będzie tutaj dietetyk kliniczny.

Alergeny w kosmetykach i chemii

Zaraz po diecie powinniśmy przyjrzeć się kosmetykom i środkom chemicznym, których używamy w domu. Jeżeli pokrzywka pojawiła się w miejscach, które miały kontakt z chemią domową bądź jakimś nowym kosmetykiem jest prawie pewne, że to właśnie była przyczyna wystąpienia pokrzywki. Wtedy droga do jej pozbycia się jest najprostsza.

Leczenie farmakologiczne pokrzywki polega na podaniu leków przeciwhistaminowych takich jak Delortan, Claritine, Atarax oraz maści łagodzących swędzenie. Bezwzględnie nie należy drapać ani przebijać powstałych bąbli, gdyż grozi to nadkażeniem.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…