Skip to main content

Pokrzywka - odpowiedź mechanizmu odporności na środowisko

| nadesłane do eobornik | Zdrowie

Co druga osoba w naszym otoczeniu przynajmniej raz w życiu doświadczyła pokrzywki. W leczeniu pokrzywki najważniejsze jest aby znaleźć czynnik, który ją wywołuje. Duża jest w tym rola pacjenta, ponieważ musi on wnikliwie obserwować swój organizm.

Co wywołuje pokrzywkę?

Obecnie coraz więcej osób boryka się z problemem alergii. Jest to związane ze stylem życia, a przede wszystkim ze spożywaniem znacznych ilości przetworzonej żywności bogatej w alergeny, stres, zażywanie dużej ilości leków a także zanieczyszczenie środowiska. Wystarczy do tego kontakt z alergenem i pokrzywka bądź nieżyt nosa gotowy.

Objawy

Typowa pokrzywka o podłożu alergicznym pojawia się i znika w ciągu doby. Jeżeli zaobserwujemy dodatkowe objawy takie jak bóle głowy, brzucha, powiększone węzły chłonne czy wybroczyny możemy mieć do czynienia z poważniejszą choroba i należy wtedy udać się do lekarza.

Dieta

Zanim sięgniemy po leki na alergię i maści ze sterydami należy przyjrzeć się przede wszystkim diecie. Często to tutaj leży przyczyna wykwitów skórnych pojawiających się na naszym ciele. Ogólnie przyjęło się, że uczulać mogą truskawki, cytrusy, orzechy, miód. Tak naprawdę uczulać może wszystko. Dodatkowo, aby wyciszyć układ immunologiczny, który w przypadku alergii jest przebodźcowany należy wykluczyć produkty zawierające gluten, laktozę, pszenicę oraz niektóre warzywa np. kapustę czy brokuł. Nie należy robić tego jednak na własną rękę. Pomocny będzie tutaj dietetyk kliniczny.

Alergeny w kosmetykach i chemii

Zaraz po diecie powinniśmy przyjrzeć się kosmetykom i środkom chemicznym, których używamy w domu. Jeżeli pokrzywka pojawiła się w miejscach, które miały kontakt z chemią domową bądź jakimś nowym kosmetykiem jest prawie pewne, że to właśnie była przyczyna wystąpienia pokrzywki. Wtedy droga do jej pozbycia się jest najprostsza.

Leczenie farmakologiczne pokrzywki polega na podaniu leków przeciwhistaminowych takich jak Delortan, Claritine, Atarax oraz maści łagodzących swędzenie. Bezwzględnie nie należy drapać ani przebijać powstałych bąbli, gdyż grozi to nadkażeniem.

W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.
Żeby suplementy diety z kolagenem przyniosły pożądane rezultaty, konieczne jest ich systematyczne stosowanie przez co najmniej 3-6 miesięcy. Z tego powodu warto wybrać preparat, który charakteryzuje się najbardziej komfortowym użyciem. Wiele osób chętnie sięga po kolagen w kapsułkach lub tabletka...
Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy już znasz powód takiego stanu rzeczy, czy też dopiero jesteś w trakcie badań, silny ból podczas okresu może bardzo uprzykrzać życie, a nawet sprawiać, że nie będziesz w stanie iść do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz otrzyma...
Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...