Jak radzić sobie z przeciążeniowym bólem mięśni?

Ból mięśni po przeciążeniu może przydarzyć się każdemu po zbyt intensywnym treningu, po dźwiganiu ciężkiej torby z zakupami, pracach w ogrodzie czy urazie. Na ból mięśniowy mamy kilka sposobów wspomagających lub nawet czasem zastępujących leczenie farmakologiczne
Kąpiel
Proste a jednak bardzo skuteczne. Szczególnie dość silny strumień wody z prysznica wymasuje obolałe mięśnie. Należy użyć letniej wody, gdyż zbyt zimna mogłaby dodatkowo spiąć i tak już napięte mięśnie, a z kolei zbyt ciepła mogłaby nasilić stan zapalny. Najlepiej użyć takiej temperatury, która wydaje nam się neutralna dla skóry.
Okłady
Mają one za zadanie zmniejszyć stan zapalny mięśni. Do wykonania okładów możemy użyć okładów żelowych, poduszki elektrycznej czy termoforu. Mięśnie lubią ciepło czyli ok. 35-40 stopni Celsjusza. Okłady stosujemy przez około 30 minut, maksymalnie 3 razy dziennie.
Maści
Do dyspozycji mamy maści przeciwbólowe, znieczulające i rozgrzewające. Należy posmarować bolesne miejsc e i pozostawić maść do wchłonięcia. Smarowanie można poprzedzić masażem, lek nakładając na sam koniec, tak aby maść pozostała na bolesnym miejscu a nie na rękach. Po nałożeniu specyfiku należy dokładnie umyć ręce.
Kinesiotaping
Plastrowanie dynamiczne, często stosowane u sportowców, z powodzeniem znalazło zastosowanie u zwykłych pacjentów. Umieszczają c plastry w odpowiednich miejscach można odciążyć bolące mięśnie i stworzyć dogodne warunki do ich regeneracji. Aby założyć plastry należy udać się do fizjoterapeuty, który potrafi to właściwie wykonać. Niestety nawet na dostępne miejsce nie założymy ich sobie sami.
Masaż
Masaż jest bardzo dobrym sposobem na obolałe mięśnie, chociaż nie powinno stosować się go w fazie ostrej czyli zaraz po urazie. Odpowiednio wykonany rozluźni napięte mięśnie, odciąży nadwyrężone przyczepy mięśniowe i przywróci balans mięśniowy w celu uniknięcia ponownej kontuzji.
NlPZ
Niesteroidowe leki przeciwzapalne są przydatne, gdyż przeciążenie czy uraz wiąże się z bólem i stanem zapalnym wokół zmienionych tkanek. Leki jaki e możemy zastosować to Nalgesin, Ibuprom, Paracetamol.
Kiedy doświadczymy bólu mięśniowego na skutek przeciążenia postawmy na odpoczynek, relaksację mięśni i środki przeciwbólowe w postaci maści, plastrów czy pastylek. Jeżeli ból nie będzie ustępował i znacznie pogorszają się nasze zdolności motoryczne w obrębie bolesnego mięśnia należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.