Skip to main content

Jak radzić sobie z przeciążeniowym bólem mięśni?

| nadesłane do eobornik | Zdrowie

 

Ból mięśni po przeciążeniu może przydarzyć się każdemu po zbyt intensywnym treningu, po dźwiganiu ciężkiej torby z zakupami, pracach w ogrodzie czy urazie. Na ból mięśniowy mamy kilka sposobów wspomagających lub nawet czasem zastępujących leczenie farmakologiczne

 

 Kąpiel

Proste a jednak bardzo skuteczne. Szczególnie dość silny strumień wody z prysznica wymasuje obolałe mięśnie. Należy użyć letniej wody, gdyż zbyt zimna mogłaby dodatkowo spiąć i tak już napięte mięśnie, a z kolei zbyt ciepła mogłaby nasilić stan zapalny. Najlepiej użyć takiej temperatury, która wydaje nam się neutralna dla skóry.

Okłady

Mają one za zadanie zmniejszyć stan zapalny mięśni. Do wykonania okładów możemy użyć okładów żelowych, poduszki elektrycznej czy termoforu. Mięśnie lubią ciepło czyli ok. 35-40 stopni Celsjusza. Okłady stosujemy przez około 30 minut, maksymalnie 3 razy dziennie.

Maści

Do dyspozycji mamy maści przeciwbólowe, znieczulające i rozgrzewające. Należy posmarować bolesne miejsc e i pozostawić maść do wchłonięcia. Smarowanie można poprzedzić masażem, lek nakładając na sam koniec, tak aby maść pozostała na bolesnym miejscu a nie na rękach. Po nałożeniu specyfiku należy dokładnie umyć ręce.

Kinesiotaping

Plastrowanie dynamiczne, często stosowane u sportowców, z powodzeniem znalazło zastosowanie u zwykłych pacjentów. Umieszczają c plastry w odpowiednich miejscach można odciążyć bolące mięśnie i stworzyć dogodne warunki do ich regeneracji. Aby założyć plastry należy udać się do fizjoterapeuty, który potrafi to właściwie wykonać. Niestety nawet na dostępne miejsce nie założymy ich sobie sami.

 Masaż

Masaż jest bardzo dobrym sposobem na obolałe mięśnie, chociaż nie powinno stosować się go w fazie ostrej czyli zaraz po urazie. Odpowiednio wykonany rozluźni napięte mięśnie, odciąży nadwyrężone przyczepy mięśniowe i przywróci balans mięśniowy w celu uniknięcia ponownej kontuzji.

NlPZ

Niesteroidowe leki przeciwzapalne są przydatne, gdyż przeciążenie czy uraz wiąże się z bólem i stanem zapalnym wokół zmienionych tkanek. Leki jaki e możemy zastosować to Nalgesin, Ibuprom, Paracetamol.

Kiedy doświadczymy bólu mięśniowego na skutek przeciążenia postawmy na odpoczynek, relaksację mięśni i środki przeciwbólowe w postaci maści, plastrów czy pastylek. Jeżeli ból nie będzie ustępował i znacznie pogorszają się nasze zdolności motoryczne w obrębie bolesnego mięśnia należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

 

 

Bezpłatne mammografia w Obornikach

Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.