Skip to main content

Zdrowie prosto z ula

| nadesłane do eobornik | Zdrowie

Właściwości miodu pszczelego znają już wszyscy. Jest stosowany jako środek na przeziębienie, dodatek do ciast i deserów oraz jako zastępstwo białego cukru do herbaty. Jest także inny produkt pracowitych pszczół, który ma jeszcze więcej cudownych właściwości. Mowa tu o mleczku pszczelim.

Eliksir młodości

Mleczko pszczele jest wytworem gruczołów pszczół robotnic. Same żywią się nim jedynie w stadium larwalnym, natomiast królowa pszczół żywi się nim całe życie, przez co trwa ono pięć razy dłużej niż u pszczoły robotnicy. Jest ono istnym eliksirem długowieczności i młodości. Mleczko pszczele ma lekko kwaśno-gorzki lub lekko słodkawy smak w zależności od tego czym żywią się pszczoły. Produkowane jest w dużo mniejszej ilości niż miód dlatego jest dużo droższe.

Skład mleczka

Mleczko pszczele składa się z wody w około 65-69%, białka w około 14-18%, tłuszczów w około 1,7- 5,6%, cukrów w około 9 - 18% oraz związków mineralnych w około 0,7 - 1,2%. Znajdziemy w nim aminokwasy, witaminy z grupy B, składniki mineralne i hormonopodobne oraz enzymy. W mleczku pszczelim jest również kwas pantotenowy, nikotynowy i inozytol.

Właściwości mleczka pszczelego:

  • stymuluje do pracy układ odpornościowy
  • opóźnia starzenie się skóry poprzez stymulację produkcji kolagenu
  • przeciwdziała trądzikowi i zmarszczkom
  • wspomaga płodność u kobiet i mężczyzn
  • poprawia laktację
  • łagodzi dolegliwości związane z menopauzą
  • łagodzi objawy infekcji
  • przyspiesza gojenie się ran
  • poprawia nastrój
  • poprawia pracę układu krążenia, przeciwdziała miażdżycy
  • oczyszcza organizm z toksyn
  • wspomaga procesy regeneracyjne

Mleczko pszczele najlepiej spożywać świeże pod język. Niestety w tej formie jest dostępne tylko przez kilka miesięcy w roku. Poza sezonem do dyspozycji mamy pastylki, proszki, kapsułki i krople. Produkty związane z hodowlą pszczół takie jak miód, mleczko pszczele, propolis, pyłek pszczeli mają wiele właściwości prozdrowotnych. Warto włączyć je do swojej diety ponieważ naturalne wspomaganie naszego organizmu jest najlepszą rzeczą jaką możemy dla niego zrobić.

 

Bezpłatne mammografia w Obornikach

Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.