Przejdź do głównej treści

Mięczak zakaźny- czy jest groźny?

| nadesłane do eobornik | Zdrowie

Zmiany skórne, to dolegliwości, które oprócz dyskomfortu w postaci swędzenia, pieczenia, czasem bólu dają także negatywne wrażenia estetyczne, nie tylko dla samego chorego, ale także dla osób z otoczenia. Są bardziej kłopotliwe z tego względu iż nie zawsze da się je zamaskować, szczególnie jeśli zmiana pojawia się na twarzy czy dłoniach. Jedną z tych przykrych zmian jest mięczak zakaźny.

Skąd się bierze?

Mięczak zakaźny jest to zmiana skórna, wywołana wirusem i mimo poważnie brzmiącej nazwy nie jest aż taki groźny. Jedynie czasami jest oporny na leczenie. Jest to częsta choroba skóry i błon śluzowych, zwłaszcza u dorosłych aktywnych seksualnie. Wykwity mięczaka zakaźnego są bardzo zaraźliwe. Wirus przenosi się poprzez kontakt bezpośredni z osobą chorą. Możliwe jest również zakażenie przez przedmioty codziennego użytku np. na basenie, w saunie czy salonie kosmetycznym. Najpierw wykwit skórny jest gładki, drobny, a następnie stopniowo powiększa się przyjmując postać guzka. Na środku ma widoczne, charakterystyczne zagłębienie przypominające pępek.

Mimo to, że choroba ma łagodny przebieg, to jak najszybciej powinno rozpocząć się leczenie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa na inne części ciała oraz na domowników. Osoby zakażone powinny unikać miejsc publicznych, w których mogłyby pozostawić wirusa, takich jak pływalnie sauny, gabinety masażu itp.

Metody leczenia

  • krioterapia miejscowa przy użyciu ciekłego azotu
  • łyżeczkowanie zmian – po zabiegu nanosi się na zmienione miejsce nalewkę jodową o działaniu przeciwwirusowym. Należy stosować ją maksymalnie 2 razy dziennie przez ok. 2 tygodnie po przeprowadzeniu wszystkich zabiegów
  • ablacja laserowa - usunięcie zmian za pomocą lasera
  • wodorotlenek potasu – około 2 aplikacje leku dziennie od momentu pojawienia się miejscowego stanu zapalnego
  • podofilotoksyna – skutkiem ubocznym może być swędzenie i rumień
  • tretynoina – ma działanie drażniące, może powodować rumień
  • kwas salicylowy
  • kwas glikolowy

Jak widać mięczak zakaźny może być leczony na mnóstwo sposobów, jednak nie należy działać na własną rękę. Dermatolog powinien zdecydować o zastosowaniu najbardziej odpowiedniego preparatu dla pacjenta z uwzględnieniem rozległości i zaawansowania zmian, a także okolic ciała na której wystąpił jego wykwit.

 

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…