Przejdź do głównej treści

Myszka pionowa (wertykalna) – pozbądź się bólu nadgarstka

| Artykuł sponsorowany | Zdrowie

Według, już nawet nie takich najnowszych badań, siedzący tryb życia zabija nas nie mniej niż palenie papierosów. Naukowcy alarmują, że tak wielka liczba osób z wadami postawy, i to już w bardzo młodym wieku, jest przerażająca.

Jednak nie tylko siedzenie za biurkiem stwarza nam problemy i namnaża dolegliwości. Zespół cieśni nadgarstka, łokieć golfisty i tenisisty coraz mniej mają wspólnego z osobami uprawiającymi te dyscypliny sportu. Dotykają natomiast tych z nas, którzy codziennie wiele godzin spędzają przy klawiaturze i myszce, trzymając dłonie w nienaturalnym położeniu. Dla nich właśnie – profesjonalnych użytkowników urządzeń wskazujących – stworzono ergonomiczne myszki pionowe, zwane też wertykalnymi.

Cóż to za stwór?

Idea myszy pionowej, a właściwie nachylonej pod odpowiednim dla naturalnego ułożenia kątem dłoni nie jest czymś nowym. Już wiele lat temu czołowi producenci sprzętu komputerowego zauważyli potrzebę stworzenia sprzętu, który nie powodowałby urazów i niesprawności osób, które wiele godzin spędzają przy monitorze. Kładąc dłoń na zwykłej muszce, skręcamy nieznacznie dłoń i ramię, powodując codzienne powstawanie setek mikro skręceń stawów. Na dłuższą metę nie pozostaje to obojętne dla naszego organizmu i coraz częściej z problemami zgłaszamy się do ortopedów i fizjoterapeutów. Myszka wertykalna powoduje, że naturalnie i z mniejszą siła kładziemy na niej dłoń i swobodniej układamy ramię na biurku. Dzięki temu nie męczymy się tak szybko i możemy spokojniej i wydajniej organizować sobie pracę. Poza oczywistymi korzyściami wynikającymi z takiej konstrukcji, myszki te są tak samo użyteczne, jak dotychczas używane modele. Oferują przy tym te same możliwości, jak czułość, dodatkowe funkcje klawiszy i odporność przycisków liczoną w tysiącach kliknięć.

Złap mysz, jak potrafisz

Mysz pionowa przyniesie ulgę każdemu, kto się zdecyduje na zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń. Wynika to z prostego doświadczenia – wystarczy spojrzeć na naturalne ułożenie dłoni w czasie, gdy stoimy. Ręce opuszczone luźno wzdłuż ciała powodują, że dłonie są ułożone w ten sposób, że kciuki „patrzą” przed siebie. Najlepiej i najzdrowiej byłoby zatem układać ręce podczas pracy przy biurku w ten sam sposób. O ile dla czynności pisania na klawiaturze jest to trudne, o tyle właśnie myszki wertykalne pozwalają na takie ułożenie dłoni. Obserwując rosnące zainteresowanie zdrowym trybem życia oraz ćwiczeniami czyniącymi nasze ciało sprawniejszym i zdrowszym, można sądzić, że coraz więcej osób sięgnie po to rozwiązanie, a fraza "Myszka pionowa - poznaj jej zalety i wady" będzie jednym z najczęstszych wyszukiwani w przeglądarkach.

Zalety i wady pionowej myszki

Rozwiązanie to ma niewiele wad. Jedną z głównych pozostaje fakt, że niewiele jest modeli przeznaczonych dla osób leworęcznych. Drugim problemem, ale raczej nie dotyczącym pracowników biur, jest małe zaawansowanie techniczne myszy pionowych, co eliminować je będzie z modeli przeznaczonych dla graczy. Mając jednak do wyboru zdrowie czy rozrywkę, raczej wahać się nikt nie powinien. Ciekawym modelem jest myszka pionowa w medialove.pl. Model ten oferuje nie tylko doskonałe ułożenie dłoni, ale i zmienną czułość. Wśród produktów tej marki znajdziemy również urządzenia podświetlane, przewodowe lub wireless. Wszystkie zgodne są oczywiście w pełni z systemami Windows, Apple oraz Linux.

Mimo że jeszcze na naszym rynku niszowe, konstrukcje te są jednak bardzo ciekawe. Zapewniają nie tylko wygodniejszą pracę, ale i mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Trend ten co prawda dopiero do nas dociera, ale widać, że ma przed sobą świetlaną przyszłość.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…