fbpx

Dlaczego jemy dziś pączki?

Tłusty czwartek to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem.

 

28 lutego 2019 rozpoczynamy ostatni tydzień karnawału W Polsce w tym dniu dozwolone jest objadanie się. Ponieważ data tłustego czwartku zależy od daty Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchowmym. Następny czwartek jest czwartkiem po Środzie Popielcowej i należy do okresu wielkiego postu, podczas którego chrześcijanie ze względów religijnych (pokutnych), jako przygotowanie do Świąt Wielkanocy powinni zachowywać wstrzemięźliwość jako wyraz umartienia. Może wypaść pomiędzy 29 stycznia a 4 marca - czytamy na wikipedii.

 

W tłusty czwartek jemy najczęściej pączki i faworki. Wg polskiego przysłowia: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. Nie zjedzenie dziś choć jednego pączka będzie oznaczało, wg przesądów, brak powodzenia w życiu.

 

Jeden pączek może mieć od 200 do nawet 500 kalorii. To dużo, zważywszy na to, że przeciętny człowiek potrzebuje dziennie ok. 2 tysięcy kalorii. Jednak w Tłusty Czwartek, czyli ostatni czwartek przed 40-dniowym Wielkim Postem, można o kaloriach zapomnieć.