fbpx

Dobre wiertło do metalu - jak je rozpoznać?

Wiercenie w każdym materiale wymaga wprawy i wiedzy. Obok dobrej wiertarki, potrzeba także odpowiedniego wiertła, które będzie przeznaczone specjalnie do powłoki danego przedmiotu. Dlatego należy osobno dobierać wiertła do betonu, drewna, płyt gipsowo-kartonowych czy metalu. Czym te ostatnie powinny się charakteryzować, by ułatwić nam pracę?

Uchwyt to podstawa

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad wyborem właściwych parametrów wiertła do metalu, warto zwrócić uwagę na wiertarkę, jaką dysponujemy. Każdy model ma bowiem dokładnie określony rodzaj uchwytu, do którego musi pasować wiertło. Najczęściej spotykany jest uchwyt szybkomocujący. Jednak możesz spotkać elektronarzędzia z uchwytami SDS-Plus czy SDS-Max. Czasami zdarza się, że Twoja wiertarka ma, nietypowo, uchwyt stożkowy, tzw. uchwyt Morse’a.

Rozmiar i kształt

Jeśli już wiesz, jaki uchwyt ma Twoje narzędzie, możesz przejść do wyboru samego wiertła. Najprostsza rzecz to wybór rozmiaru. Musisz dopasować otwór, jaki chcesz wykonać do odpowiedniego oznaczenia. Wiertła do metalu zwykle dostępne są w rozmiarach od 3 do 32 mm średnicy. Istotną rolę odgrywa także długość wiertła, gdyż w trakcie wiercenia możemy mieć do czynienia z różnymi warunkami. Musisz także wiedzieć, jakim kształtem charakteryzuje się wiertło do tego podłoża:

  • Specjalnie zeszlifowana krawędź skrawająca umożliwiająca przebicie się przez najtwardsze materiały,
  • Bardzo twarda – także w dotyku – część robocza,
  • Specjalnie poprowadzony rowek wiórowy

Właściwe wykonanie

Istotną rolę odgrywa także właściwe wykonanie, a więc precyzja cięć i materiał. Twarde powierzchnie metalowe potrzebują odpowiedniego materiału tnącego. Zwykle wykorzystuje się tu stal szybkotnącą HSS. Dzięki właściwemu kątowi zeszlifowania ostrza radzi ona sobie z aluminium, cynkiem czy nawet miedzią. Jeśli masz do czynienia z metalem szlachetnym, użyj wiertła powlekanego tytanem lub wiertła diamentowego.

Pracując nad obróbką metalu i korzystając z wiertła do metalu, warto pamiętać o właściwym chłodzeniu wiertła. Jeśli nie dysponujemy elektronarzędziem z automatycznym chłodzeniem, warto zadbać o kubek zimnej wody i przerywając pracę, schładzać w nim wiertło. Zapobiegnie to starciu się rowków.

Artykuł współtworzony z https://chrom-system.pl/