Jak przewijać niemowlę?
Przewijanie dziecka to temat, który czasami może budzić sporo emocji. Niektóre rady najbliższych mogą też wydawać się wam dość rozbieżne. Świeżo upieczeni rodzice mają zazwyczaj wiele pytań dotyczących opieki nad maleńką istotką, która pojawiła się w ich życiu.
Obawy dotyczące nawet podstawowych czynności związanych z karmieniem i pielęgnacją niemowlęcia są jak najbardziej naturalnym odruchem. Nie martwcie się. Pewność siebie i doświadczenie zdobędziecie już wkrótce, choć początki niekoniecznie muszą być łatwe. Co warto wiedzieć na temat przewijania malucha, na jakie pieluszki się zdecydować, jak pielęgnować skórę dziecka i jak uchronić go przed odparzeniami?
Jak urządzić kącik do przewijania?
W pokoju lub kąciku przygotowanym dla niemowlęcia, warto wygospodarować specjalne miejsce do przewijania. Standardowe mebelki przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci mają zazwyczaj przewijak wbudowany w komodę, niektóre łóżeczka również. W sklepach z akcesoriami dla dzieci bez problemów dostaniecie też bardzo popularne przewijaki nakładane na łóżeczko, z usztywnianym dnem i dość miękkim materacem, wykończone kolorową folią i wyposażone w specjalne ograniczniki, utrzymujące je w stałej pozycji. Przewijak to jeden z najbardziej podstawowych i koniecznych sprzętów, będziecie korzystali z niego wiele razy w ciągu dnia, a także w nocy. Powinien być stabilny, bezpieczny i wygodny. Warto przy nim umieścić najbardziej potrzebne kosmetyki, które przydadzą się wam w trakcie: nawilżane chusteczki, puder i maść ochronną przeciw odparzeniom, na przykład Bepanthen Baby Extra.
Jakie pieluszki wybrać i jak często je zmieniać?
Tak popularne dawniej pieluszki tetrowe powodowały podrażnienia skóry, a często też poważne odparzenia. Stosowane dziś powszechnie pieluszki jednorazowe znacznie lepiej chronią delikatną skórę niemowlęcia, choć wcale nie zwalnia to rodziców z częstego ich zmieniania. Noworodki załatwiają się wiele razy na dobę, zazwyczaj po każdym karmieniu, dlatego też wymagają zmiany pieluszki znacznie częściej niż niemowlęta kilkumiesięczne. Wybierajcie pieluchy dostosowane do wagi dziecka. W sprzedaży są też pieluszki dla noworodków, które różnią się od innych wycięciem na pępek. Warto zakładać je maluchowi w pierwszych tygodniach po urodzeniu, dopóki jego pępek się nie wygoi. Lekarze zalecają przewijanie dziecka po nakarmieniu go. Odczekajcie chwilę, aż maluszkowi odbije się połknięte w trakcie jedzenia powietrze i dopiero wtedy zmieńcie mu pieluchę.
Jak pielęgnować pupę niemowlęcia?
Przy przewijaniu dziecka należy dokładnie oczyścić jego skórę, szczególnie jeśli maluch zrobił kupkę. Kał, nawet w bardzo małych ilościach, działa w sposób drażniący. Niektóre niemowlęta cierpią też na alergie pokarmowe, które powodują wysypki na skórze. Kupka może mieć wtedy bardzo nieprzyjemny, kwaśny zapach i jeśli pieluszka nie zostanie szybko zmieniona, podrażniona skóra może łatwo się odparzyć. W przypadku bardzo wrażliwej i skłonnej do uczuleń skóry, chusteczki do pielęgnacji niemowląt można zastąpić ciepłą wodą i łagodnym mydełkiem hipoalergicznym. Przy przewijaniu dziecka nie zapomnijcie o środkach zapobiegających pieluszkowemu zapaleniu skóry. Wśród kosmetyków skutecznie chroniących przed odparzeniami warto mieć pod ręką maść Bepanthen Baby Extra. Nie tylko nawilża pupę malucha, ale też tworzy na jego skórze delikatną warstwę ochronną, co znacznie osłabia niekorzystne działanie enzymów znajdujących się w kupce niemowlęcia.