Smoczek dla dziecka – czy jest potrzebny i jak go wybrać?
Każdy rodzic malucha wie, że dziecko, w pierwszych miesiącach życia posiada wyjątkowo silny odruch ssania. Ma on wiele istotnych dla rozwoju dziecka funkcji, między innymi ma bardzo silny wpływ na prawidłowy zgryz. Dlatego też smoczek powinien być dobrze dobrany do wieku dziecka.
W pierwszych 3 miesiącach życia, może być wręcz zbędny. U tak małych dzieci odruch ssania dopiero zaczyna się kształtować i najczęściej związany będzie z samym karmieniem. Dopiero później, gdy kości szczęki zaczynają się odpowiedni rozwijać, odruch ten będzie stawał się coraz silniejszy, a dziecko może chętnie ssać różne przedmioty czy też kciuk. Dla prawidłowego rozwoju ogromne znaczenie będzie miało właśnie wtedy dobranie odpowiedniego smoczka.
Najczęściej spotkać można podział na smoczki dla dzieci do 6, 9 12 czy nawet 18 miesiąca życia. Po osiągnięciu przez dziecko pewnego wieku, najczęściej powyżej roku, smoczek należy powoli odstawiać. Przyjrzyjmy się zatem istotnym elementom, które mają jak najbardziej znaczenie na wybór odpowiedniego smoczka. Po pierwsze jest to rozmiar smoczka, który musi być dopasowany do wieku dziecka. Zbyt mały smoczek łatwo może spowodować problemy z prawidłowym zgryzem u dziecka. Z drugiej strony smoczek nie powinien być za duży ponieważ to także może powodować trudności z korzystaniem z niego, a dziecko może wręcz próbować ssać inne, niekoniecznie bezpieczne dla niego przedmioty. Kolejną kwestią jest materiał, z którego smoczek zostanie wykonany.
Najlepiej jeśli jest to trwały smoczek silikonowy, o kształcie jak najbardziej zbliżonym do anatomicznego. Po pierwsze zagwarantuje to prawidłowy rozwój dziecka, po drugie natomiast w pełni pomoże zaspokoić odruch ssania, a tym samym z pewnością pomoże w uspokojeniu malucha. Smoczki wykonane z silikonu będą nie tylko trwalsze, ale także i pod wieloma względami lepsze dla dziecka. Jedną z takich cech jest tak zwane odpowietrzanie smoczka, którego objętość po naciśnięciu powinna się zmniejszać, a potem powracać do swojego pierwotnego poziomu. Takie funkcjonowanie smoczka jest możliwe także w przypadku smoczków lateksowych, ale z pewnością należy unikać tutaj wszelkiego rodzaju twardych elementów, które mogą znajdować się wewnątrz, w szczególności elementów plastikowych. Jeśli smoczek posiadać będzie tak zwaną tarczę, to zadbać należy o to, aby nie uciskała ona nosa dziecka. Od początku warto także zadbać o to, żeby smoczek był bez zapachu oraz bez smaku. Na ogół będą to smoczki silikonowe. Przede wszystkim chodzi tutaj o możliwość łatwiejszego odzwyczajenia dziecka od smoka, co prędzej czy później będzie koniecznością.