Przejdź do głównej treści

W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci (film)

| newseria.pl | Rodzina

W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci (film), foto: http://www.sxc.hu/Polskie społeczeństwo starzeje się i proces ten będzie przebiegał coraz gwałtowniej – przestrzegają eksperci. Polki niechętnie rodzą dzieci i znacznie później niż pokolenia ich matek i babć decydują się na zakładanie rodziny. Specjaliści przewidują, że proces starzenia się społeczeństwa będzie przebiegał w Polsce najgwałtowniej spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Młode pokolenie już niedługo nie będzie w stanie zapracować na utrzymanie starszych osób.

– W Polsce zawsze się wydawało, że jest dużo ludzi, jest nadwyżka siły roboczej, nadwyżka ludzi młodych. Bardzo dużo dzieci urodziło się w pierwszej połowie lat 80, w okresie tzw. „baby boomu”. Wtedy na świat przychodziło średnio 600 tys. dzieci., teraz 300 tys. Niestety współczynniki dzietności systematycznie malały i od 1990 roku były poniżej zastępowalności pokoleń – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Krystyna Iglicka-Okólska, demograf i socjolog.

Dane Eurostatu pokazują, że w 2020 r. osoby po 60. roku życia będą stanowić blisko 25% ludności polskiego społeczeństwa, a prognoza ludności na lata 2008–2035 opracowana przez GUS wskazuje, że najbliższe lata będą cechowały się przyrostem ludności w najstarszych grupach wieku (tzw. pokolenie stulatków). Szacuje się, że w roku 2030 liczba osób w wieku 85 lat i więcej może sięgać prawie 800 tysięcy.

By poradzić sobie z niżem demograficznym, zachodnie kraje otwierają granice i przyjmują imigrantów. W Wielkiej Brytanii współczynnik dzietności znacznie wzrósł po fali emigracji z Polski. Zahamowało to również proces starzenia się społeczeństwa. Tymczasem Polska ma najniższy współczynnik imigrantów w całej Unii Europejskiej.

– Problem starzenia się społeczeństwa polskiego będzie jednym z największych problemów kraju. Kolejne generacje młodych ludzi będą musiały utrzymać coraz większe rzesze ludzi starszych przy niewydolności systemów emerytalnych – mówi Krystyna Iglicka-Okólska.

Eksperci przestrzegają, że problem starzenia się społeczeństwa polskiego może wywołać kolejne fale emigracji. Według prognoz już za kilka lat na 100 ludzi w wieku produkcyjnym będzie przypadało 90 osób w wieku poprodukcyjnym. W przypadku Niemiec, które od lat zmagają się z problemem starzenia się społeczeństwa, współczynnik ten wynosi 60 proc.

Wybór odpowiedniego jeździka pchacza dla rocznego dziecka to istotna decyzja, która może wspierać rozwój motoryczny malucha. Produkty takie jak hulajnogi Scoot and Ride oferują funkcjonalność i bezpieczeństwo, które są kluczowe przy wyborze.
Zastanawiasz się, dlaczego warto sięgnąć po modelinę dla dzieci? Jeśli cenisz kreatywną zabawę, a jednocześnie dbasz o rozwój swoich pociech, ten wybór będzie strzałem w dziesiątkę. W naszym poradniku znajdziesz kilka propozycji na miłe dla oka i oryginalne figurki. Poznaj szczegóły i zapewnij najm…
Praca opiekunki w żłobku to codzienność pełna wyzwań i niezapomnianych chwil, które mają ogromny wpływ na rozwój dzieci. Jeśli marzysz o tej roli i chcesz dowiedzieć się, jakie umiejętności są niezbędne, sprawdź, jak zdobyć odpowiednie kwalifikacje.
Fundacja ARKA dla Rodziny działa w Obornikach już 2 lata. Została zarejestrowana w KRS 18.04.2023r. Fundatorem jest Towarzystwo Przywracania Rodziny. Celem statutowym Fundacji jest szeroko rozumiana działalność na rzecz rodziny. Obecnie koncentruje się na wsparciu rodzin adopcyjnych i zastępczych.
Porządek w pokoju dziecka to nie lada wyzwanie, szczególnie gdy codzienna rutyna nie sprzyja systematycznemu utrzymaniu ładu. Wiele rodzin doświadcza chaosu wynikającego z braku efektywnej organizacji, co negatywnie wpływa na komfort malucha.
Codzienne funkcjonowanie w podeszłym wieku wiąże się z wieloma trudnościami – zarówno fizycznymi, jak i emocjonalnymi. Seniorzy często potrzebują wsparcia przy prostych czynnościach oraz obecności kogoś, kto okaże im cierpliwość i zrozumienie.
Najmłodsze pokolenie wchodzące teraz na rynek pracy najbardziej ceni sobie stabilność. Dlatego 74 proc. deklaruje, że chce pracować na etacie – wynika z raportu „Work War Z”.