Przejdź do głównej treści


Jak często należy karmić niemowlę?

| Artykuł sponsorowany | Rodzina

Karmienie niemowlęcia jest tematem wielu rozmów pomiędzy młodymi mamami. Jedną z najczęściej poruszanych kwestii jest ta dotycząca częstotliwości karmienia maluszka. Co mówią o tym specjaliści?

Częstotliwość karmienia niemowlęcia wynika przede wszystkim z jego wieku. Im starsze dziecko, tym czas karmienia krótszy, jego częstotliwość mniejsza.

Jak często powinniśmy zatem karmić dziecko? Co zrobić, aby karmienie było jeszcze łatwiejsze? Zapraszamy do sprawdzenia!

Karmienie najmłodszych dzieci – najlepiej na żądanie

Zaleca się, aby – jeśli tylko to możliwe – przynajmniej do 6. miesiąca życia dziecko było karmione wyłącznie piersią. Mleko matki zwiera optymalne składniki potrzebne niemowlęciu do rozwoju, w tym między innymi duże ilości białka, witamin i minerałów oraz specjalne ciała odpornościowe.

W tym okresie rozwoju dziecka zalecana metoda to tak zwane karmienie na żądanie, czyli karmienie niemowlęcia wtedy, gdy ma ono taką potrzebę. Kiedyś zalecano karmienie dziecka co około 3 godziny, ale obecnie odchodzi się od tej rekomendacji.

Gdy dziecko budzi się, zaczyna płakać, wkładać rączki do buzi – warto przystawić je do piersi. Z czasem młodej mamie coraz łatwiej będzie rozpoznawać stan, gdy dziecko jest głodne i domaga się pokarmu.

Częste karmienie na żądanie ma wiele zalet także dla mamy – rozbudza laktację i zapobiega zastojom, a tym samym redukuje ból piersi. Jeśli i tak się pojawiają, można zastosować wtedy specjalne produkty, na przykład żelowe okłady na piersi Lansinoh czy też lanolinę Lansinoh, która zmniejsza podrażnienia brodawek.

Ile razy na dobę powinno się karmić niemowlę?

Dziecko powinno być karmione przynajmniej 8-12 razy w ciągu doby, z czego 1-2 razy powinny przypadać na noc.

Z czasem rytm karmienia piersią stabilizuje się, dlatego też przerwy pomiędzy kolejnymi karmieniami wydłużają się. Nadal warto jednak stosować technikę karmienia na żądanie, aby dziecko mogło zawsze mieć dostęp do potrzebnego mu pokarmu.

Po około 4-6 tygodniach od narodzin dziecko je najczęściej około 8 razy dziennie, przy tym przynajmniej raz w nocy. Gdy dziecko skończy rok, nie będzie już potrzebowało karmienia nocnego.

 

 

 

Słupsk zyskał nową, wyjątkową placówkę, która zmienia sposób postrzegania opieki nad seniorami w regionie. Felizajob, firma z wieloletnim doświadczeniem w branży opieki nad osobami starszymi, otworzyła nowy Dom Pogodnej Jesieni, który oferuje kompleksową opiekę długoterminową, całodobową i dzienną.
Szukasz idealnego łóżka dla dziecka? Łóżeczka domki i łóżka z szufladami to dwa nowoczesne rozwiązania, które łączą funkcjonalność z estetyką, zapewniając dziecku wygodę i miejsce do zabawy. Dowiedz się, który model będzie najlepszy do pokoju Twojego dziecka!
Z najnowszych danych rynkowych wynika, że kobiety częściej niż mężczyźni interesują się kosztami rozwodu. W I półroczu ub.r. panie stanowiły blisko 60% zainteresowanych tym tematem. Z kolei w analogicznym okresie br. ich udział w ogólnym zestawieniu był tylko w niewielkim stopniu mniejszy.
Dysleksja to specyficzne zaburzenie rozwojowe, które dotyka zdolności czytania i pisania. Może mieć znaczący wpływ na rozwój edukacyjny i emocjonalny dziecka. W Polsce, podobnie jak na całym świecie, jest diagnozowana coraz częściej. 
Jak wynika z raportu pt. „Czego boją się młodzi Polacy?”, rodacy w wieku 18-35 lat obecnie najbardziej obawiają się braku pieniędzy, wzrostu kosztów życia oraz utraty pracy.
Decyzja o zaaranżowaniu pokoju dla dziecka to nie lada wyzwanie. Każdy rodzic chce stworzyć przestrzeń, która będzie bezpieczna, funkcjonalna i jednocześnie pełna uroku.
Rozwód jest jednym z najbardziej stresujących sytuacji życiowych, z którym można się zmierzyć. Oprócz emocjonalnych wyzwań, proces ten wiąże się również z szeregiem wymagań formalnych i finansowych, które mogą stanowić dodatkowe obciążenie dla osób już i tak znajdujących się w trudnym położeniu. ...