Rosja znów jest modna
Wbrew polityce i niepewnej sytuacji za naszą wschodnią granicą coraz więcej Polaków jest zafascynowanych Rosją – jej kulturą, kuchnią, muzyką i sztuką. Nic więc dziwnego, że niezwykle popularne stały się kursy języka rosyjskiego.
Choć stosunki polsko-rosyjskie od kilku stuleci nie należą do najłatwiejszych i często bywają mocno napięte, jednak do Rosji, a zwłaszcza do Rosjan mamy szczególny sentyment. Łączy nas słowiańska dusza, a także podobne spojrzenie na otaczający świat. Fascynuje rosyjska gościnność i niezwykła wręcz otwartość. Ale równie chętnie podróżujemy także do byłych republik radzieckich, zwłaszcza do bardzo modnej ostatnio Gruzji, do Azerbejdżanu czy wreszcie Armenii. Jeszcze do niedawna bardzo lubianym miejscem letnich wojaży był ukraiński Krym, ale po aneksji półwyspu przez Rosję, kierunek ten stracił na znaczeniu.
Rosyjski nie jest taki trudny
Nie powinno więc dziwić, że tyle osób uczy się rosyjskiego. Co prawda młodzi ludzie często boją się rozpocząć naukę tego języka ze względu na cyrylicę czyli alfabet, ale wbrew pozorom nie jest on trudny do nauki i już po kilku dniach można go opanować. Co ważne, już po kilku tygodniach nauki można zacząć czytać rosyjską prasę lub oglądać telewizję. Naukę rosyjskiego bardzo ułatwia jego pokrewieństwo do polskiego (do dziś w naszym języku funkcjonuje sporo rusycyzmów) oraz jego śpiewność i brzmienie, które bardzo ułatwia opanowanie akcentu.
Sporo młodych wybiera także ten język ze względu na jego egzotykę (zaliczają do tego choćby cyrylicę), a także w pewnym sensie rodzaj kontry wobec starszego pokolenia, które ćwierć wieku temu odrzuciło ten język. Coraz popularniejsze są także studia na filologii rosyjskiej, tym bardziej, że wiele uczelni nie wymaga znajomości choćby podstaw.
Zapotrzebowanie na rosyjski
Na świecie już od wielu lat poszukiwani są specjaliści z doskonałą znajomością rosyjskiego. Dostrzegło to już wiele krajów. Rosyjskiego uczą się już Chińczycy i Tajwańczycy, od lat jest także bardzo popularny w turystycznych regionach Włoch i Hiszpanii. Są miejsca, w których zdecydowanie łatwiej można się dogadać po rosyjsku niż po angielsku. To efekt przede wszystkim ogromnej liczby Rosjan, którzy wybierają morze Śródziemne i Adriatyk jako miejsce letnich urlopów. Także i w naszym kraju branża hotelarska od dłuższego czasu stawia na rosyjskich turystów. Już teraz tlumacz polsko rosyjski zatrudniany jest w większych hotelach i ośrodkach SPA.
Coraz większą rolę odgrywają także kontakty handlowe między Polską, a Rosją. To największy europejski rynek zbytu, jednak by na nim zaistnieć, trzeba stale podtrzymywać kontakty z kontrahentami, a tego nie uda się zrobić bez doskonałej znajomości języka.
Stosunki z Rosją z cała pewnością będą się zacieśniać. W końcu to nasz największy sąsiad. Politolodzy dodatkowo zwracają uwagę, na rolę, jaką Polską będzie odgrywała w Unii Europejskiej – pisana nam jest rola kraju, który pomoże zrozumieć sytuację za wschodnimi granicami unijnymi.