Czy podróżowanie musi być drogie?
Twierdzenie, że świat to globalna wioska staje się prawdziwsze z każdą sekundą. Wpływa na to wiele współczynników takich jak rozwój infrastruktury sieciowej w miejscach, gdzie internet do niedawna był dobrem luksusowym.
Ludzie są żądni nowych miejsc i doświadczeń, a to można osiągnąć tylko poprzez wstanie z kanapy i ruszenie w świat. Skąd jednak brać na to środki? Podróżowanie wcale nie musi być drogie o ile jesteśmy przygotowani na poświęcenie kilku chwil na zorganizowanie wszystkiego samemu. Dzięki temu możemy oszczędzić na przykład na marży biura podróży. Satysfakcja z samodzielnie zaplanowanej wycieczki jest o wiele większa niż wykupienie turnusu w Egipcie z ofertą "all inclusive".
Poszukiwanie swojej drogi
Jeśli chcemy dobrze przygotować się do wycieczki, nieważne czy do odległych krajów czy do sąsiedniego miasta na weekend, najlepiej porównać jak najwięcej ofert linii lotniczych/autokarowych i noclegowni. Dzięki temu będziemy mieli ogólny obraz głównych kosztów. Na przykład zastanawiając się nad wyborem hotelu lub hostelu trzeba zadać sobie pytanie jak wiele czasu będziemy spędzać w kwaterze a ile poza nią. Nie ma sensu inwestowanie w drogi hotel, jeżeli za ułamek ceny wynajmu apartamentu, można wynająć pokój w hostelu (przykładowo na stronie http://kwaterydlafirm.pl/ możemy znaleźć bogatą ofertę) lub tzw. studio. Dostęp do własnej kuchni pozwoli zaoszczędzić na wyżywieniu (nie jemy na mieście i jemy to co lubimy).
Warto też zastanowić się nad podróżowaniem ze znajomymi, co nie tylko umili nam czas ale też znacząco obniży koszty właściwie każdej wyprawy. Za nocleg w wieloosobowym pokoju możemy zapłacić średnio o 30 do 40% mniej.
Atutem miejsca w którym postanowiliśmy się zatrzymać niewątpliwie będzie odległość od centrum miasta. Jednak jeśli np. dany hostel lub osoba prywatna udostępnia dla gości rowery to czynnik ten staje się mniej istotny bo rowerem można dojechać szybko niemalże wszędzie i za darmo, o pozytywnym wpływie na zdrowie nie wspominając.
Wszędzie dobrze ale poza domem najciekawiej
Jeszcze przed przyjazdem warto sprawdzić jakie atrakcje zapewnia nasz cel wizyty i czy przypadkiem część z nich nie jest darmowa, lub dostępna ze zniżką. Większość muzeów w wybrany dzień tygodnia oferuje darmowy wstęp, na liczne upusty mogą liczyć oczywiście studenci i ludzie starsi a także rodziny z dziećmi.
Dodatkowo ciekawą opcją są karty turystyczne, które upoważniają nas do wstępu w wiele ciekawych miejsc będących popularnymi celami turystów, za zbiorczą cenę o wiele niższą niż bilety na każdą z tych atrakcji z osobna.