Myszy i szczury w ogrodzie – jak je wypłoszyć?

Całymi latami pracujemy na to, aby w naszym ogrodzie rosły smaczne warzywa i owoce. Niestety ich smak doceniają także gryzonie, które uparcie niszczą nasze plony. Myszy i szczury zdecydowanie nie są miłymi zwierzątkami, które będą umilać leniwe popołudnia na działce. Jak się ich pozbyć?
Zacznij od zapobiegania!
O pojawieniu się gryzoni warto zacząć myśleć na długo przed ich zawitaniem do naszych ogrodów. W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć, prawda? Szczury i myszy nie lubią niektórych zapachów. Jeśli umieścimy w naszym ogrodzie miętę, rumianek, czosnek czy pomidory istnieje spore prawdopodobieństwo, że gryzonie poszukają dla siebie innego zakątka. Warto również uważnie obejrzeć ogrodzenie i sprawdzić, czy nie ma w nim szpar, przez które zwierzęta będą mogły dostać się do środka. Jeśli takie znajdziemy, trzeba je od razu zlikwidować.
Więcej na: rolmarket.pl
Trutki na szczury i pułapki
Prawdopodobnie najczęstszą reakcją na pojawienie się gryzoni jest kupno trutki na szczury. Na rynku spotkamy ich szeroki wybór, jednak decydując się na taki sposób walki ze szkodnikami, warto mieć na uwadze bezpieczeństwo wszystkich domowników i sprawdzić, czy preparat nie przysporzy gryzoniom niepotrzebnych cierpień. Bardziej humanitarną opcją jest kupno tzw. pułapki klatkowej, która nie uśmierca szkodnika, a jedynie go unieruchamia. Jeśli zależy nam na nieco bardziej radykalnym sposobie, możemy zdecydować się na pułapki zatrzaskujące, które niemalże natychmiast zadają śmierć gryzoniom.
Elektroniczne odstraszacze
Stosowanie odstraszacze na myszy to humanitarna metoda, która nie zabija zwierzęcia, a po prostu je płoszy. To elektroniczne urządzenia, które wytwarzają fale ultradźwiękowe wywołujące dyskomfort u gryzoni. Co ważne, są one zupełnie niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Można je nabyć w większości sklepów ogrodniczych.
Naturalne sposoby na zwalczanie gryzoni
Dla zwolenników tradycyjnych metod mamy dobrą informację – istnieje wiele metod na wypłoszenie gryzoni, które nie zakładają stosowania chemicznych preparatów czy specjalistycznych urządzeń. Przede wszystkim należy dokładać starań, aby nie tworzyć w swoim ogrodzie przyjaznego dla szkodników środowiska. Pamiętajmy, aby usuwać resztki roślin, regularnie kosić i wyrzucać skoszoną trawę – jeśli gryzonie nie znajdą pożywienia i nie będą miały się gdzie ukryć, prawdopodobnie nie zabawią w naszym ogrodzie zbyt długo. Dobrym pomysłem może się także okazać umieszczanie w ich norach roślin, których zapachu nie tolerują. Mowa tu o czosnku, mięcie, rumianku i innych, które wymieniliśmy w pierwszym akapicie.