Jaka pompa sprawdzi się w naszym oczku wodnym?

Oczko wodne potrafi stać się największą ozdobą każdego ogrodu. Zanim jednak podejmiemy decyzję o jego założeniu, powinniśmy wybrać najlepszą pompę do oczka wodnego. Podpowiadamy, jaką decyzję podjąć, by cieszyć się pompą przez długie lata.
Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę do oczka wodnego?
Jeżeli planujemy swoje oczko wodne uatrakcyjnić fontannami, kaskadami czy strumykami, musimy sprawić, że woda będzie filtrowana lub wprawiana w ruch. W takim przypadku niezastąpiona okaże się dobrej jakości pompa zasilająca filtr. Jeżeli zależy nam na tym, by pompa była, jak najlepiej dobrana do naszego oczka, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:
- wydajność pompy - powinna pozwolić przepompować połowę pojemności oczka wodnego w ciągu godziny, w instrukcji wyrażana jest w m³/h lub w l/h;
- moc pompy - powinniśmy zwrócić uwagę na energochłonność pompy do oczek wodnych, która wyrażona jest w instrukcji w watach (W);
- wysokość unoszenia słupa wody - parametr niezbędny w przypadku posiadania fontanny, kaskady lub strumyka w oczku wodnym, w instrukcji wyrażany, jako H max.
Najlepsze pompy do małych, średnich i dużych oczek wodnych
Wybierając najlepszą pompę do oczka wodnego - poza parametrami - powinniśmy zwrócić uwagę również na możliwość uniwersalnego zastosowania pompy, jak najniższego zużycia energii i podstawy mocującej, która dobrze, by była jak najbardziej funkcjonalna. Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy pomp do małych, średnich i dużych oczek wodnych:
- pompa do małego oczka wodnego - powinna mieć moc od 4,4 W do 27 W. Jej maksymalna wydajność powinna wynosić od 500 l/h do 2000 l/h, a maksymalna wysokość słupa wody - od 70 cm do 190 cm. Dobrze, by przewód miał przynajmniej 1,5 m, a maksymalnie 10 m. Powinna posiadać płynny system regulacji wydajności, za pomocą pokrętła umieszczonego na dyszy wylotowej, który pozwoli regulować siłę strumienia. Zwracajmy uwagę, by oś wirnika była ceramiczna. Dzięki temu pompa będzie bardzo cicho pracowała. Jeśli nie chcemy zbyt często czyścić pompy, powinniśmy wybrać taką z dużym prefiltrem gąbkowym, który ochroni wirnik przed zanieczyszczeniami. Wodoszczelny, synchroniczny silnik uchroni nas przed częstymi czynnościami konserwacyjnymi, jeśli chodzi o pompę.
- pompa do średniego oczka wodnego - powinna mieć moc od 42 W do 160 W. Jej maksymalna wydajność powinna wynosić od 3500 l/h do 9000 l/h, a maksymalna wysokość słupa wody - od 200 cm do 450 cm. Dobrze, by przewód miał 10 m. Wodoszczelny, synchroniczny silnik i ceramiczna oś wirnika, o których wspomniano wcześniej, to kwestie, na które warto zwrócić szczególną uwagę. W przypadku pomp do średnich oczek, prefiltr powinien być plastikowy, a pompa całkowicie zanurzona w zbiorniku wodnym. Najlepsza pompa powinna mieć niewielki wymiar, a przy tym dużą wydajność i wysokość podnoszenia. Jeśli zdecydujemy się na rozwiązanie z energooszczędnym silnikiem i wysokiej jakości uszczelkami pod komorą wirnika, straty wydajności będą redukowane do minimum.
- pompa do dużego oczka wodnego - i powinna mieć moc od 100 W do 350 W. Jej maksymalna wydajność powinna wynosić od 10000 l/h do 25000 l/h, a maksymalna wysokość słupa wody - od 500 cm do 750 cm. Dobrze, by przewód miał 10 m. Najlepsze pompy do dużych oczek - tak samo, jak te do małych i średnich - powinny być wyposażone w energooszczędne silniki i ceramiczną oś wirnika. Dodatkowo powinny posiadać mechaniczny prefiltr, ograniczający konieczność czyszczenia. Całkowicie należy zanurzać je w wodzie. Prosta i poręczna budowa oraz niewielkie wymiary pompy, pozwolą nam łatwo ją obsługiwać i zapewnią dużą wydajność.
Znając najważniejsze parametry i cechy pomp, wybierzemy najlepszą do swojego oczka wodnego.