Skip to main content

Jaka pompa sprawdzi się w naszym oczku wodnym?

| tekst sponosowany | Ogród

Oczko wodne potrafi stać się największą ozdobą każdego ogrodu. Zanim jednak podejmiemy decyzję o jego założeniu, powinniśmy wybrać najlepszą pompę do oczka wodnego. Podpowiadamy, jaką decyzję podjąć, by cieszyć się pompą przez długie lata.

Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę do oczka wodnego?

Jeżeli planujemy swoje oczko wodne uatrakcyjnić fontannami, kaskadami czy strumykami, musimy sprawić, że woda będzie filtrowana lub wprawiana w ruch. W takim przypadku niezastąpiona okaże się dobrej jakości pompa zasilająca filtr. Jeżeli zależy nam na tym, by pompa była, jak najlepiej dobrana do naszego oczka, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:

  • wydajność pompy - powinna pozwolić przepompować połowę pojemności oczka wodnego w ciągu godziny, w instrukcji wyrażana jest w m³/h lub w l/h;
  • moc pompy - powinniśmy zwrócić uwagę na energochłonność pompy do oczek wodnych, która wyrażona jest w instrukcji w watach (W);
  • wysokość unoszenia słupa wody - parametr niezbędny w przypadku posiadania fontanny, kaskady lub strumyka w oczku wodnym, w instrukcji wyrażany, jako H max.

Najlepsze pompy do małych, średnich i dużych oczek wodnych

Wybierając najlepszą pompę do oczka wodnego - poza parametrami - powinniśmy zwrócić uwagę również na możliwość uniwersalnego zastosowania pompy, jak najniższego zużycia energii i podstawy mocującej, która dobrze, by była jak najbardziej funkcjonalna. Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy pomp do małych, średnich i dużych oczek wodnych:

  • pompa do małego oczka wodnego - powinna mieć moc od 4,4 W do 27 W. Jej maksymalna wydajność powinna wynosić od 500 l/h do 2000 l/h, a maksymalna wysokość słupa wody - od 70 cm do 190 cm. Dobrze, by przewód miał przynajmniej 1,5 m, a maksymalnie 10 m. Powinna posiadać płynny system regulacji wydajności, za pomocą pokrętła umieszczonego na dyszy wylotowej, który pozwoli regulować siłę strumienia. Zwracajmy uwagę, by oś wirnika była ceramiczna. Dzięki temu pompa będzie bardzo cicho pracowała. Jeśli nie chcemy zbyt często czyścić pompy, powinniśmy wybrać taką z dużym prefiltrem gąbkowym, który ochroni wirnik przed zanieczyszczeniami. Wodoszczelny, synchroniczny silnik uchroni nas przed częstymi czynnościami konserwacyjnymi, jeśli chodzi o pompę.
  • pompa do średniego oczka wodnego - powinna mieć moc od 42 W do 160 W. Jej maksymalna wydajność powinna wynosić od 3500 l/h do 9000 l/h, a maksymalna wysokość słupa wody - od 200 cm do 450 cm. Dobrze, by przewód miał 10 m. Wodoszczelny, synchroniczny silnik i ceramiczna oś wirnika, o których wspomniano wcześniej, to kwestie, na które warto zwrócić szczególną uwagę. W przypadku pomp do średnich oczek, prefiltr powinien być plastikowy, a pompa całkowicie zanurzona w zbiorniku wodnym. Najlepsza pompa powinna mieć niewielki wymiar, a przy tym dużą wydajność i wysokość podnoszenia. Jeśli zdecydujemy się na rozwiązanie z energooszczędnym silnikiem i wysokiej jakości uszczelkami pod komorą wirnika, straty wydajności będą redukowane do minimum.
  • pompa do dużego oczka wodnego - i powinna mieć moc od 100 W do 350 W. Jej maksymalna wydajność powinna wynosić od 10000 l/h do 25000 l/h, a maksymalna wysokość słupa wody - od 500 cm do 750 cm. Dobrze, by przewód miał 10 m. Najlepsze pompy do dużych oczek - tak samo, jak te do małych i średnich - powinny być wyposażone w energooszczędne silniki i ceramiczną oś wirnika. Dodatkowo powinny posiadać mechaniczny prefiltr, ograniczający konieczność czyszczenia. Całkowicie należy zanurzać je w wodzie. Prosta i poręczna budowa oraz niewielkie wymiary pompy, pozwolą nam łatwo ją obsługiwać i zapewnią dużą wydajność.

Znając najważniejsze parametry i cechy pomp, wybierzemy najlepszą do swojego oczka wodnego.

Lato to czas, który zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, cieszenia się słońcem i relaksu. Jednak, aby maksymalnie wykorzystać te ciepłe miesiące, warto zadbać o kilka niezbędnych sprzętów, które mogą znacząco podnieść komfort codziennego życia. Poznaj kilka propozycji gadżetów na letn...
Piękny ogród i dorodne plony wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, które muszą być dopasowane do potrzeb i wymagań roślin. Poza podlewaniem i dobrym doborem stanowiska niezwykle ważne jest też nawożenie, umożliwiające dostarczenie roślinom niezbędnych do wzrostu składników pokarmowych.
Oświetlenie ogrodu z tarasem to kluczowy element, który wpływa na atmosferę i funkcjonalność przestrzeni na świeżym powietrzu. Dobrze zaprojektowane oświetlenie może podkreślić urok ogrodu, zwiększyć bezpieczeństwo i stworzyć przytulne miejsce do relaksu. Jak oświetlić ogród z tarasem?
Każdy właściciel ogrodu poszukuje wyjątkowych roślin, które ozdobią zielony zakątek. Na ogół zależy mu na tym, aby efektownie się prezentowały niezależnie od pory roku. Ponadto oczekuje łatwości w pielęgnacji i szybkiego wzrostu. Wszystko to sprawia, że ogromną popularnością cieszą się trawy ozdo...
Jeśli masz ogród, warto przygotować go do sezonu. Zwłaszcza po zimie wypada zatroszczyć się o odpowiednią pielęgnację roślin, sprawność sprzętów ogrodowych i plan nasadzeń na najbliższe miesiące. Sprawdź, jak sprawnie przygotować ogród do nowego sezonu.
Zakup basenu ogrodowego o konstrukcji stelażowej zyskuje w Polsce coraz większą popularność.
Wędzić może praktycznie każdy, kto posiada odpowiednie do tego urządzenie. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest inwestycja w wędzarnię elektryczną. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych modeli, w których żywność jest wędzona dymem z palącego się drzewa. Wysokiej klasy sprzęt jest w stanie szy...