Skip to main content

W ogrodzie, na balkonie, w mieszkaniu... Nowoczesne hamaki sprostają każdemu wyzwaniu!

| tekst zewnętrzny | Ogród

 top hamak

 

Hamak kojarzy nam się z wypoczynkiem na łonie natury. I słusznie! To doskonały sposób na spędzenie ciepłych, letnich dni w ogrodzie, na tarasie lub na balkonie. Jeśli jednak jesteśmy miłośnikami hamaków, możemy pokusić się także o zamontowanie takiego sprzętu w domu.

 

Hamaki tradycyjne

Tradycyjne hamaki rozwieszane są pomiędzy dwoma stałymi punktami, takimi jak drzewa, filary wspierające zadaszenie tarasu, lub też inne elementy konstrukcyjne budynku. Ważne, aby wybrać stabilne, solidne podpory dla naszego wiszącego leżaka. Do wyboru mamy hamaki z poprzecznymi drążkami bądź bez nich. Hamaki wyposażone w drążki są bardziej stabilne, nie przekręcają się nawet wtedy, kiedy nikt w nich nie leży. Są płytsze, dzięki czemu możemy obserwować otoczenie, wylegując się w nich. Hamaki bez drążków zwijają się zaraz po tym, kiedy z nich wstaniemy. Są głębsze, dzięki czemu trudniej z nich wypaść. Hamaki wykonane być mogą z tkaniny albo plecionki sznurkowej. Tego typu hamaki świetnie sprawdzą się w ogrodzie, w którym rosną duże drzewa - możemy zamontować je także na tarasie lub na balkonie, jeśli tylko posiadamy dwa odpowiednio od siebie oddalone, trwałe punkty mocowania. Raczej nie przydadzą się natomiast wewnątrz domu; po rozłożeniu zajmują dużo miejsca. Problematyczne mogłoby być również ich zamocowanie.

Hamaki na stelażu

Nowoczesne hamaki składają się z dwóch zasadniczych części: materiałowej lub plecionej płachty oraz stelaża (sprawdź modele dostępne na stronie http://www.castorama.pl/produkty/ogrod/meble-i-dekoracje-ogrodowe/lezanki/hamaki.html). Dzięki zastosowaniu stabilnej konstrukcji możemy ustawić hamak w dowolnym miejscu. Hamaki na stelażu sprawdzą się zarówno w ogrodzie pozbawionym drzew, na tarasie i balkonie, jak i wewnątrz domu. Nowoczesna, prosta stylistyka doskonale pasować będzie do każdego wnętrza. Do wyboru mamy modele służące jako leżaki lub takie, w których można siedzieć. Stojaki wykonane mogą być ze stali, aluminium bądź drewna. Wybierając hamak na stelażu, warto zwrócić uwagę na to, czy konstrukcję można w prosty i szybki sposób złożyć, czy może wymaga pracochłonnego rozkręcania. Możliwość składania może się przydać, gdy po sezonie letnim postanowimy schować urządzenie do piwnicy lub na strych. Im mniejsze wymiary konstrukcja ma po złożeniu, tym łatwej będzie ją przechowywać zimą; będzie także poręczniejsza w transporcie. Duże znaczenie ma również waga stelaża. Lekką konstrukcję bez trudu przesuniemy do cienia lub na słońce, zależnie od upodobań. Ciężkie stojaki mogą okazać się trudne do przemieszczenia.

Huśtawki hamakowe

Ciekawym pomysłem, doskonale sprawdzającym się na tarasie, na balkonie oraz wewnątrz domu, są huśtawki hamakowe czy fotele hamakowe. Możemy powiesić je na jednej solidnej gałęzi, na stelażu lub na odpowiednio solidnym mocowaniu na suficie. Takie rozwiązanie z powodzeniem zastąpi fotele w mieszkaniu, nadając mu jednocześnie niepowtarzalny styl. Niektóre fotele hamakowe wyposażone są w usztywniane oparcia i miękkie poduszki do siedzenia, dzięki czemu doskonale sprawdzą się podczas czytania książki, długich rozmów czy oglądania filmów.

Hamaki dają wiele możliwości. Tradycyjne sprawdzą się przede wszystkim w ogrodzie, nowoczesne rozwieszane na stelażu pozwolą na relaks na każdym tarasie i balkonie. W mieszkaniu najlepiej wyglądać będą fotele hamakowe.

Tunele foliowe zyskały uznanie wśród rolników na całym świecie. Oferując ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i umożliwiając wydłużenie sezonu upraw, stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych szklarni. Jakie są zatem ich najważniejsze zalety i na co warto zwrócić uwagę pod...
Lato to czas, który zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, cieszenia się słońcem i relaksu. Jednak, aby maksymalnie wykorzystać te ciepłe miesiące, warto zadbać o kilka niezbędnych sprzętów, które mogą znacząco podnieść komfort codziennego życia. Poznaj kilka propozycji gadżetów na letn...
Piękny ogród i dorodne plony wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, które muszą być dopasowane do potrzeb i wymagań roślin. Poza podlewaniem i dobrym doborem stanowiska niezwykle ważne jest też nawożenie, umożliwiające dostarczenie roślinom niezbędnych do wzrostu składników pokarmowych.
Oświetlenie ogrodu z tarasem to kluczowy element, który wpływa na atmosferę i funkcjonalność przestrzeni na świeżym powietrzu. Dobrze zaprojektowane oświetlenie może podkreślić urok ogrodu, zwiększyć bezpieczeństwo i stworzyć przytulne miejsce do relaksu. Jak oświetlić ogród z tarasem?
Każdy właściciel ogrodu poszukuje wyjątkowych roślin, które ozdobią zielony zakątek. Na ogół zależy mu na tym, aby efektownie się prezentowały niezależnie od pory roku. Ponadto oczekuje łatwości w pielęgnacji i szybkiego wzrostu. Wszystko to sprawia, że ogromną popularnością cieszą się trawy ozdo...
Jeśli masz ogród, warto przygotować go do sezonu. Zwłaszcza po zimie wypada zatroszczyć się o odpowiednią pielęgnację roślin, sprawność sprzętów ogrodowych i plan nasadzeń na najbliższe miesiące. Sprawdź, jak sprawnie przygotować ogród do nowego sezonu.
Zakup basenu ogrodowego o konstrukcji stelażowej zyskuje w Polsce coraz większą popularność.