Skip to main content

Agrotkaniny i agrowłókniny - czym są i kiedy się je stosuje?

| Artykuł sponsorowany | Ogród

Osoby zajmujące się uprawą roślin ogrodowych, często zadają sobie pytanie, jak prawidłowo o nie zadbać. Jednym z niezbędnych zakupów, jest odpowiedni materiał służący do ściółkowania gleby, na przykład agrotkaniny czy agrowłókniny. O przeznaczeniu tych artykułów oraz ich właściwościach dowiedzieć się można więcej z poniższego artykułu.

 

Zastosowania agrowłókniny i agrotkaniny

Syntetyczne materiały były do niedawna stosowane głównie przez profesjonalistów, wykorzystujących je do ściółkowania. Rosnąca popularność agrotkanin i agrowłóknin sprawiła jednak, że zyskały one na popularności również wśród amatorów uprawy roślin.

Obydwa te artykuły dla ogrodnictwa łączy podstawowe zadanie polegające na ściółkowaniu gleby, dzięki któremu warzywa, krzewy czy kwiaty są niezwykle skutecznie chronione przed szkodnikami oraz chwastami, nie tracąc jednocześnie dostępu do składników odżywczych znajdujących się w glebie czy wody niezbędnej do ich prawidłowego wzrostu. Powietrze oraz woda swobodnie przenikają przez agrowłókninę i agrotkaninę, a rośliny dzięki ich zastosowaniu zyskują odpowiednie warunki skutkujące szybszym i bardziej bujnym rozwojem. Materiały syntetyczne znajdują także zastosowanie podczas okrywania roślin na okres zimowy.

Charakterystyka agrowłókniny

Agrowłókniny wykonane są z polipropylenowych włókien, które układają się w nieregularną strukturę. Pozwala ona na swobodny dostęp powietrza i wody do roślin, charakteryzując się jednocześnie wysoką wytrzymałością mechaniczną.

Głównymi kategoriami, wedle których podzielić można agrowłókninę, są:

  • gramatura — najczęściej spotykane są modele ściółkujące (gramatura 50-100 g/m²) oraz okrywające (17-50 g/m²),
  • kolor — biały (gwarantuje stabilne warunki wilgotnościowe i termiczne roślinom) lub zielony, czarny czy brązowy (będące elementami ściółkującymi).

Charakterystyka agrotkaniny

Agrotkanina, tak jak agrowłóknina, jest wykonana z polipropylenu. Charakteryzuje ją jednak inna metoda technologiczna — cała powierzchnia agrotkaniny składa się z mocnych, cienkich nitek. Dzięki temu tkanina ta jest zdecydowanie mocniejsza i trwalsza od agrowłókniny, co pozwala na wykorzystywanie jej na przykład na skarpach czy przysypywanie jej grysem, nie martwiąc się o żadne uszkodzenia. Dzięki wysokiej wytrzymałości warto korzystać z agrotkaniny podczas zakładania szkółek leśnych czy większych hodowli. Warto jedna zaznaczyć, że materiał ten nie sprawdzi się podczas okrywania roślinności na okres zimowy.

Podsumowanie

Wybierając materiał ściółkowania gleby, warto dokładnie przeanalizować, w jakich warunkach będziemy go używali. Szeroki wybór agrowłóknin, agrotkanin, a także różne inne artykuły dla ogrodnictwa znaleźć można w ofercie sklepu Tkaniny, pod adresem sklep.tkaniny.info.pl.

 

Lato to czas, który zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, cieszenia się słońcem i relaksu. Jednak, aby maksymalnie wykorzystać te ciepłe miesiące, warto zadbać o kilka niezbędnych sprzętów, które mogą znacząco podnieść komfort codziennego życia. Poznaj kilka propozycji gadżetów na letn...
Piękny ogród i dorodne plony wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, które muszą być dopasowane do potrzeb i wymagań roślin. Poza podlewaniem i dobrym doborem stanowiska niezwykle ważne jest też nawożenie, umożliwiające dostarczenie roślinom niezbędnych do wzrostu składników pokarmowych.
Oświetlenie ogrodu z tarasem to kluczowy element, który wpływa na atmosferę i funkcjonalność przestrzeni na świeżym powietrzu. Dobrze zaprojektowane oświetlenie może podkreślić urok ogrodu, zwiększyć bezpieczeństwo i stworzyć przytulne miejsce do relaksu. Jak oświetlić ogród z tarasem?
Każdy właściciel ogrodu poszukuje wyjątkowych roślin, które ozdobią zielony zakątek. Na ogół zależy mu na tym, aby efektownie się prezentowały niezależnie od pory roku. Ponadto oczekuje łatwości w pielęgnacji i szybkiego wzrostu. Wszystko to sprawia, że ogromną popularnością cieszą się trawy ozdo...
Jeśli masz ogród, warto przygotować go do sezonu. Zwłaszcza po zimie wypada zatroszczyć się o odpowiednią pielęgnację roślin, sprawność sprzętów ogrodowych i plan nasadzeń na najbliższe miesiące. Sprawdź, jak sprawnie przygotować ogród do nowego sezonu.
Zakup basenu ogrodowego o konstrukcji stelażowej zyskuje w Polsce coraz większą popularność.
Wędzić może praktycznie każdy, kto posiada odpowiednie do tego urządzenie. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest inwestycja w wędzarnię elektryczną. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych modeli, w których żywność jest wędzona dymem z palącego się drzewa. Wysokiej klasy sprzęt jest w stanie szy...