Skip to main content

Płyty chodnikowe – czy warto wyłożyć nimi ogród?

| Artykuł sponsorowany | Ogród

Beton nieprzypadkowo kojarzy się z nudą i szarością. Jeśli jednak odpowiednio połączymy go z aranżacją np. ogrodu, stworzy przepiękną, minimalistyczną kompozycję idealną do nowocześnie zaprojektowanych ogrodów. Do tego celu nadają się zwłaszcza płyty chodnikowe, które dobrze prezentują się w każdych warunkach.

 

Czym jest płyta chodnikowa? 

Płyty chodnikowe to proste elementy, które najczęściej wykonane są z betonu, choć zdarzają się i takie, które powstają z granitu lub innych rodzajów kamienia. Zwykle mają wymiar kwadratu 40x40 cm lub 50x50 cm, choć można też nabyć płyty o kształcie prostokątnym 60x40 cm. Elementy te są świetną alternatywą dla kostki brukowej. Dawniej płyty — całkiem słusznie — kojarzyły się wyłącznie z nudną szarością. Dziś na rynku pojawia się coraz więcej różnokolorowych rozwiązań, które można z łatwością dopasować do aranżacji domu i ogrodu. 

Jaki rodzaj płyt chodnikowych wybrać? 

To, w jaki sposób wykorzystamy płyty chodnikowe, zależy w głównej mierze od ich rozmiaru. Małe, standardowe płytki (40x40) będą doskonałym uzupełnieniem aranżacji ogrodu. Dzięki nim można wytyczyć np. piesze ciągi komunikacyjne, ścieżki dla rowerów itd. Płytki o większych wymiarach 50x50 cm czy 60x40 cm sprawdzą się przede wszystkim podczas wykładania nawierzchni wielkopowierzchniowych. Poza klasycznym ułożeniem płytek (płytka przy płytce) można ułożyć płytki z zachowaniem kilkucentymetrowych przerw pomiędzy nimi aby obrosły one trawą lub przerwy pomiędzy płytkami wypełnić kontrastującym do płytek kruszywem. 

Dlaczego warto postawić na płytę chodnikową? 

Płyty chodnikowe posiadają szereg cech, dzięki którym stanowią świetną alternatywą np. dla kostki brukowej: 

1. Wytrzymałość - płyty chodnikowe są odporne na ścieranie i skutecznie znoszą miejscowe obciążenia mechaniczne. 

2. Płyty z kamienia i niektórych odmian betonu są dużo odporniejsze na działanie mrozu i wilgoci niż standardowa kostka brukowa. 

3. Łatwość montażu – płytki chodnikowe ze względu na wielkość szybko się układa, dodatkowo są łatwiejsze przy wypoziomowaniu powierzchni 

4. Płyta chodnikowa prezentuje się dużo lepiej niż zwykła, szara kostka brukowa, w związku z czym często wykorzystuje się ją w roli funkcjonalnego elementu dekoracyjnego. 

Reasumując, płyty chodnikowe to funkcjonalny, a zarazem designerski element aranżacji przestrzeni ogrodowej, Cechy te sprawiają, że stawia na nie coraz większa grupa inwestorów zainteresowanych posiadaniem ogrodu idealnego.

Basen stelażowy: tworzenie idealnej letniej oazy

Zakup basenu ogrodowego o konstrukcji stelażowej zyskuje w Polsce coraz większą popularność.

Jaka jest najlepsza wędzarnia elektryczna do domowego użytku?

Wędzić może praktycznie każdy, kto posiada odpowiednie do tego urządzenie. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest inwestycja w wędzarnię elektryczną. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych modeli, w których żywność jest wędzona dymem z palącego się drzewa. Wysokiej klasy sprzęt jest w stanie szy...

Zaprojektuj przestrzeń w swoim ogrodzie wybierając leżaki basenowe

Marzysz o błogim wypoczynku, nie martwiąc się o to, że musisz szukać takiego miejsca daleko poza miastem? Jeżeli tylko posiadasz ogród lub nawet nieduży taras, to z pewnością doskonale w tym celu sprawdzą się leżaki basenowe.

Drewno czy kompozyt – jaki materiał wybrać na taras?

Wybór odpowiedniego materiału to jedna z najważniejszych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę przy budowie przydomowej przestrzeni.

Wertykulatory: sekret zdrowego trawnika

Pozornie może się wydawać, że początek roku nie jest odpowiednią porą na zajmowanie myśli pracami ogrodowymi. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej. Gdy dni zaczną robić się dłuższe i nieco cieplejsze, będzie to właściwy moment na przygotowanie trawnika na sezon wiosenno-letni. To właśnie...

Ogrodzenia jako element designu: Jak harmonijnie łączyć estetykę z funkcjonalnością

Ogrodzenia są nie tylko barierą ochronną, ale również wyrazistym elementem designu i architektury budynku. Harmonijne łączenie stylu z funkcjonalnością w przypadku ogrodzeń to sztuka, która nie tylko podkreśla charakter posesji, ale także spełnia praktyczne potrzeby. Jak zatem osiągnąć równowagę ...

Jak zrobić toaletę na działce?

Dostęp do WC wydaje nam się obecnie czymś oczywistym, jednak nie zawsze tak jest. Przykładowo na działkach rekreacyjnych nie zawsze ma się ten luksus. Na szczęście łatwo można to zmienić. Dziś podpowiemy Wam, jak samemu zrobić toaletę na działce oraz jaką pompę toaletową wybrać, by cieszyć się sp...