Skip to main content

Czym najlepiej olejować zniszczony drewniany taras?

Impregnowanie drewnianej podłogi tarasu w celu zabezpieczania i konserwacji powinno się wykonywać co roku. Jeśli jednak taras uległ uszkodzeniu, warto zabrać się za to wcześnie oraz wiedzieć, jaki olej do tarasów wybrać.

Olejowa impregnacja jest dziś uznawana za preferowaną metodę konserwacji niż lakierowanie: olej tarasowy nie tylko umożliwia naturalne odparowywanie wilgoci, ale ma też znacznie większą odporność na ścieranie niż lakier. Taki olej wnika w głąb drewna, nasączając je od środka — zamiast zewnętrznej warstwy ochronnej, powstaje elastyczne pokrycie chroniące podłoże przed wilgocią i pogodą. Dzięki temu drewniany taras zachowa swe naturalne piękno przez długie lata.

Może się jednak zdarzyć, że ktoś zaniedbał konserwacji, więc konieczne będzie ponowne olejowanie. Nie jest to trudna procedura i możesz wykonać ją sam, jeśli tylko będziesz przestrzegać poniższych zaleceń.

Jak przygotować zniszczony taras do olejowania?

Nie powinno być zaskoczeniem, że chcąc odnowić zniszczony drewniany taras, należy zacząć od naprawy i dokładnego umycia desek. Przegnite deski należy wymienić, a następnie wszystkie umyć — najlepiej wodą pod wysokim ciśnieniem lub szczotką ze sztywnym włosiem.

Istnieją specjalne preparaty do czyszczenia tarasów — to nie to samo, co olej tarasowy. Takie środki jedynie usuwają przebarwienia i przywrócą drewnu pierwotną barwę. W sklepie parkietypetlak.pl znajdziesz zarówno oleje tarasowe, jak i również inne środki do konserwacji oraz pielęgnacji drewna.

Niektóre starsze tarasy mogły już wcześniej zostać pokryte lakierem; zanim nałożysz warstwę oleju do tarasu, musisz usunąć starą warstwę lakieru. Potrzebna do tego będzie szlifierka — której użyjesz też do wygładzenia drewna. Po usunięciu poprzedniej powłoki trzeba koniecznie wyrównać podłogę, korzystając z drobniejszego papieru. Zanim sięgniesz po olej do tarasu, usuń pył z drewna i lakieru, a następnie zaimpregnuj powierzchnię.

Jak stosować olej do drewna tarasowego?

Gdy oczyszczone i zaimpregnowane drewno już wyschnie, możesz zacząć olejowanie. Olej tarasowy najlepiej jest nakładać szerokim pędzlem o grubym włosiu: w ten sposób równomiernie pokryjesz podłogę. Pamiętaj też, by użyć mniejszego, precyzyjnego pędzla, który dotrze do trudno dostępnych miejsc. Gdy nałożysz już pierwszą warstwę oleju, odczekaj 15 minut, by zetrzeć resztki, które nie wniknęły w drewno.

W 12 godzin od pierwszego olejowania powtórz je — nakładając kolejną warstwę. Gdy olej do tarasu wyschnie, możesz przykryć go oddychającą lub wodoodporną tkaniną. Po dwóch dniach taras będzie gotowy do użytku. Zapisz datę olejowania, by móc je powtórzyć za rok!

Basen stelażowy: tworzenie idealnej letniej oazy

Zakup basenu ogrodowego o konstrukcji stelażowej zyskuje w Polsce coraz większą popularność.

Jaka jest najlepsza wędzarnia elektryczna do domowego użytku?

Wędzić może praktycznie każdy, kto posiada odpowiednie do tego urządzenie. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest inwestycja w wędzarnię elektryczną. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych modeli, w których żywność jest wędzona dymem z palącego się drzewa. Wysokiej klasy sprzęt jest w stanie szy...

Zaprojektuj przestrzeń w swoim ogrodzie wybierając leżaki basenowe

Marzysz o błogim wypoczynku, nie martwiąc się o to, że musisz szukać takiego miejsca daleko poza miastem? Jeżeli tylko posiadasz ogród lub nawet nieduży taras, to z pewnością doskonale w tym celu sprawdzą się leżaki basenowe.

Drewno czy kompozyt – jaki materiał wybrać na taras?

Wybór odpowiedniego materiału to jedna z najważniejszych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę przy budowie przydomowej przestrzeni.

Wertykulatory: sekret zdrowego trawnika

Pozornie może się wydawać, że początek roku nie jest odpowiednią porą na zajmowanie myśli pracami ogrodowymi. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej. Gdy dni zaczną robić się dłuższe i nieco cieplejsze, będzie to właściwy moment na przygotowanie trawnika na sezon wiosenno-letni. To właśnie...

Ogrodzenia jako element designu: Jak harmonijnie łączyć estetykę z funkcjonalnością

Ogrodzenia są nie tylko barierą ochronną, ale również wyrazistym elementem designu i architektury budynku. Harmonijne łączenie stylu z funkcjonalnością w przypadku ogrodzeń to sztuka, która nie tylko podkreśla charakter posesji, ale także spełnia praktyczne potrzeby. Jak zatem osiągnąć równowagę ...

Jak zrobić toaletę na działce?

Dostęp do WC wydaje nam się obecnie czymś oczywistym, jednak nie zawsze tak jest. Przykładowo na działkach rekreacyjnych nie zawsze ma się ten luksus. Na szczęście łatwo można to zmienić. Dziś podpowiemy Wam, jak samemu zrobić toaletę na działce oraz jaką pompę toaletową wybrać, by cieszyć się sp...