Skip to main content

Jak i kiedy trzeba przycinać drzewa owocowe?

| Artykuł sponsorowany | Ogród

Przycinanie drzew to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. Ważne jest to, żeby został przeprowadzony w umiejętny sposób. Dobrze wiedzieć, że ma to ogromny wpływ na późniejsze plonowanie drzew. O ich zdrowym rozwoju decyduje także pora ich tego typu pielęgnacji. Przedstawiamy Ci nasz poradnik, w którym dowiesz się, jak i kiedy trzeba przycinać drzewa owocowe.

Kiedy sadownicy zalecają przycinać drzewa owocowe?

Do prawidłowego przycinania drzew będziesz potrzebował: piły ogrodniczej, sekatora ręcznego, sekatora oburęcznego oraz denaturatu. Najlepszym terminem na przycinanie drzew jest późna zima lub wczesna wiosna. Można je ciąć także wiosną i latem, jednak nie powinno się tego robić jesienią. Drzewa będą miały później mniejszą odporność na mróz, a przemarznięte rośliny mogą obumierać już wczesną wiosną. Cięcie roślin późną zimą jest szczególnie zalecane przez sadowników, ponieważ wtedy mają one spowolnione procesy życiowe. A sam zabieg nie ma wtedy na drzewa zbyt dużego wpływu. Wraz z nadejściem wiosny rośliny chcąc nadrobić straty po cięciu, uruchamiają w sobie najgłębsze pokładu hormonu wzrostu. Przedwiosenne przycinanie pobudza więc je do odbudowy ubytków oraz rozwoju.

drzewkoowocowe

Dlatego można zacząć je nawet w styczniu. Jednak wtedy trzeba wybrać gatunki, które są najbardziej odporne na mróz. Te znacznie wrażliwsze powinny poczekać z przycinaniem do wiosny. Podczas przycinania drzew owocowych usuwamy pędy zagęszczające i zacieniające koronę. Tego typu zabieg wpłynie na bardziej obfite plonowanie. Po cięciu owoce powinny być większe, a drzewo może zdecydowanie lepiej obfitować w pąki kwiatowe. 

Podczas przycinania drzewek bezwzględnie należy pamiętać o dezynfekowaniu narzędzi. Grzyby czy bakterie z chorego krzewu mogą przenieść się na inne rośliny. Będzie bardzo trudno zapanować nad takim zjawiskiem. W tym celu do dezynfekcji należy użyć denaturatu. Znajdź go już teraz w sklepie ogrodniczym: https://otorolny.pl/.

Jak odpowiednio należy przycinać drzewa owocowe?

Pierwsze cięcie wielu drzew przeprowadza się krótko po ich posadzeniu. Drzewka niemające rozgałęzień przycina się na około 80 centymetrów. Jeżeli mamy roślinę rosnącą szeroko i posiadającą wiele gałęzi, tnie się ją poniżej wysokości 50 centymetrów i skraca mniej więcej o ⅓. Natomiast sam przewodnik przycina się na wysokość około 40 centymetrów. 

Drzewa owocowe tnie się podobnie zimą jak i latem. Na początek trzeba wyciąć gałęzie zacieniające koronę drzewa, następnie zaś te, które na siebie nachodzą. Wszystko wykonuje się pod kątem 45 stopni. W przypadku gałęzi usuwa się tą część za zgrubieniem nasadowym. Gdy mowa zaś o pędach, zawsze skraca się je o ⅓ długości, obcinając za żywym pąkiem. 

W ranach po cięciach mogą pojawić się grzyby oraz bakterie. Aby tego uniknąć, należy przeprowadzać zabieg wyłącznie w słoneczny i suchy dzień. To pozwoli Ci zapobiec wystąpieniu grzybów i bakterii. Zalecamy stosowanie na rany specjalnej maści ogrodniczej oraz wykonanie oprysku zabezpieczającego dane części rośliny. 

Dwa rodzaje cięć drzew owocowych: formujące i prześwietlające

Istnieją dwa rodzaje cięć, które możesz wykonać na drzewach owocowych. Nazywa się je formującymi i prześwietlającymi. Pierwszy typ stosuje się głównie do młodych drzewek, które mają od roku do czterech lat. Bez względu na to, czy ta roślina została posadzona jesienią, czy wiosną, pierwsze jej cięcie należy wykonać zawsze w tej drugiej porze roku. Gdy wysmuklisz koronę tego drzewka, jego bryła korzeniowa zacznie lepiej funkcjonować. Jest to ważne, ponieważ młoda roślina prawdopodobnie była niedawno przesadzana. Natomiast cięcie prześwietlające stosuje się u drzew mających powyżej cztery lata. Ten zabieg polega na usunięciu gałęzi chorych, suchych oraz splątanych. 

Podsumowując, podcinanie drzew nie jest łatwym zabiegiem, z którym mają problem czasami nawet ogrodnicy. Dlatego warto jest dobrze się do niego przygotować, zaopatrując się w wysokiej jakości niezbędne narzędzia. Mamy nadzieję, że Twoje cięcie drzew owocowych przebiegnie doskonale i bez żadnych większych trudności.

Lato to czas, który zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, cieszenia się słońcem i relaksu. Jednak, aby maksymalnie wykorzystać te ciepłe miesiące, warto zadbać o kilka niezbędnych sprzętów, które mogą znacząco podnieść komfort codziennego życia. Poznaj kilka propozycji gadżetów na letn...
Piękny ogród i dorodne plony wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, które muszą być dopasowane do potrzeb i wymagań roślin. Poza podlewaniem i dobrym doborem stanowiska niezwykle ważne jest też nawożenie, umożliwiające dostarczenie roślinom niezbędnych do wzrostu składników pokarmowych.
Oświetlenie ogrodu z tarasem to kluczowy element, który wpływa na atmosferę i funkcjonalność przestrzeni na świeżym powietrzu. Dobrze zaprojektowane oświetlenie może podkreślić urok ogrodu, zwiększyć bezpieczeństwo i stworzyć przytulne miejsce do relaksu. Jak oświetlić ogród z tarasem?
Każdy właściciel ogrodu poszukuje wyjątkowych roślin, które ozdobią zielony zakątek. Na ogół zależy mu na tym, aby efektownie się prezentowały niezależnie od pory roku. Ponadto oczekuje łatwości w pielęgnacji i szybkiego wzrostu. Wszystko to sprawia, że ogromną popularnością cieszą się trawy ozdo...
Jeśli masz ogród, warto przygotować go do sezonu. Zwłaszcza po zimie wypada zatroszczyć się o odpowiednią pielęgnację roślin, sprawność sprzętów ogrodowych i plan nasadzeń na najbliższe miesiące. Sprawdź, jak sprawnie przygotować ogród do nowego sezonu.
Zakup basenu ogrodowego o konstrukcji stelażowej zyskuje w Polsce coraz większą popularność.
Wędzić może praktycznie każdy, kto posiada odpowiednie do tego urządzenie. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest inwestycja w wędzarnię elektryczną. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych modeli, w których żywność jest wędzona dymem z palącego się drzewa. Wysokiej klasy sprzęt jest w stanie szy...